najpiękniejsze plaże Brazylii

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Najpiękniejsze plaże Brazylii

Pokaż zbliżenie lub hotele w Brazylii

Czy 7,5 tys. km linii brzegowej musi zaowocować pięknymi plażami? W przypadku zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej niekoniecznie. Za to na wschodzie, w Brazylii zobaczyłem jedne z najpiękniejszych plaż na świecie.

Swoją 6-tygodniową podróż rozpocząłem od południa kraju - w São Paulo, skąd poleciałem zobaczyć wodospady Iguazu, a później udałem się do Florianopolis (na wyspie Santa Catarina) - właśnie ze względu na słynne plaże.

Przyjechałem dość późnym wieczorem. W pensjonacie, gdzie miałem zarezerwowany pokój, nie było nikogo. Gdy dzięki pomocy sąsiadów udało się skontaktować z właścicielami, okazało się... że nie mają dla mnie pokoju (mimo rezerwacji). No bo przecież, gdyby wszystko w mojej podróży można było zaplanować, to nie byłaby to moja podróż. I oczywiście to nie była ostatnia niespodzianka.

Najpiękniejsze plaże świata ranking

Lopez Mendez na Ilha Grande - dwa kilometry urzekającej plaży

Pod nazwą Florianopolis (potocznie: Floripa) kryją się również okoliczne wioski (np. Campeche) bogate w piękne plaże z wydmami. To dobry kierunek dla miłośników surfingu, paralotniarstwa i muzyki na żywo. Tutejsze zespoły są otwarte na spontaniczne występy turystów. Tutaj właśnie zaśpiewałem z jedną grupą piosenkę "No woman, no cry" i wtedy zrodził się w mojej głowie absurdalny pomysł na założenie własnego zespołu, co rok później zaowocowało projektem Nicponie.

Wybrzeże Brazylii (i nie tylko wybrzeże) pełne jest wydm, chcąc dotrzeć na największą z nich w rejonie Florianopolis (a dokładnie w Barra da Lagoa), przeżyłem kolejną komiczną historię. Gdy po godzinnym brodzeniu między małymi stawami dotarłem do podnóża wydmy i się na nią wspiąłem, odkryłem, że po drugiej stronie wydmy był... przystanek autobusowy! Szczegóły na dole w galerii.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Najpiękniejsze plaże na świecie

Genipabu to nie tylko jedna z najpiękniejszych plaż na świecie, ale również świetne miejsce do nauki kitesurfingu.

Dalej na północ polecam wyspę Ilha Grande (czyt. ila grande), czyli Wielką Wyspę. Promy i łodzie ze stałego lądu docierają do miasteczka Abraão. Tutaj ruch samochodowy niemal nie istnieje. Towary z łodzi ładuje się na wózki i nimi rozwozi do sklepów, podobnie bagaże podróżnych, chyba, że się ma plecak. Najsłynniejsza tutejsza plaża to Lopez Mendez, do której można dotrzeć wycieczką na łodzi lub ok. 2-godzinnym spacerem przez dżunglę. Plaża jest długa, więc każdy znajdzie dla siebie cichy kąt jak i wiele miejsc do pięknych ujęć aparatem.

Dlaczego portugalski?

Dlaczego na całym kontynencie amerykańskim tylko w Brazylii mówi się po portugalsku? Otóż Portugalczyk Krzysztof Kolumb odkrył w 1492 r. Amerykę dzięki ekspedycji sfinansowanej przez... hiszpańskiego króla. Dwa lata później królowie Hiszpanii i Portugalii (nie znając jeszcze zbyt dobrze kształtu nowego kontynentu) ustalili granicę swoich wpływów. Był nią południk położony ok. 2 tys. km na zachód od Wysp Zielonego Przylądka. Ziemie położone na zachód od niego miały przypaść Hiszpanii, na wschód - Portugalii. Okazało się, że linia ta przecięła zaledwie wschodnią część Ameryki Południowej. Więc pod kolonię portugalską przypadła tylko dzisiejsza Brazylia, aczkolwiek największe państwo południowoamerykańskie.

Warto wybrać się także na kilkugodzinną wspinaczkę na Pico do Papagajo (982 mnpm.), będą strome momenty, ale widoki rekompensują to z nawiązką! W drodze powrotnej usłyszałem dziwne odgłosy, które udało mi się nagrać (patrz: galeria).

Z Ilha Grande już niedaleko do Rio de Janeiro (można kupić podwójny bilet na łódź i busa). Choć to cudowne miasto z pięknymi widokami, to uroku plażom Copacabana, Ipanema, i Leblon odbiera bezpośrednie sąsiedztwo głównej drogi. Ciszej będzie za to na plażach Arpoador i Vermelha. Zobacz szczegółową fotorelację z Rio.

Z Rio należałoby polecieć do stanu Bahia na półwysep Maraú (niedaleko Salvadoru), aby zobaczyć tutejsze plaże. Jednak ze względu na ograniczony czas poleciałem od razu do miejsca, które zupełnie mnie oczarowało - na archipelag Fernando de Noronha (główne zdjęcie). Wyspy znane ze spektakli setek delfinów skaczących nad wodą każdego ranka oraz narodzin żółwi - turyści mogą obserwować te niezwykłe chwile oraz pochód żółwików do morza. A to wszystko na niezwykłych plażach - zobacz. Archipelag ma status parku narodowego, a do tego ograniczenie w postaci maksymalnej liczby turystów przebywających tutaj w tym samym czasie. Poza tym wysokie ceny biletów, noclegów i wyżywienia oraz podatku turystycznego sprawiają, że te rajskie plaże można mieć często na wyłączność.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Najpiękniejsze plaże świata

Jericoacoara - według wielu to najpiękniejsze plaże świata - a z całą pewnością kilometry fascynujących spektakli natury

Stąd poleciałem do Natalu, aby zobaczyć kolejny spektakl natury, oczywiście - wydmy. Piękne wydmy wpadające wprost do morza zobaczysz z kolei w pobliskiej miejscowości Genipabu - tutaj też można w dobrej cenie odbyć kurs kitesurfingu.

Na orzeźwienie!

Wyciśnij limonki (ewentualnie cytryny) do szklanki, lecz nie wydłubuj (gorzkiego) miąższu. Dodaj dwa razy więcej łyżeczek cukru pudru (łatwiej się rozpuszcza) niż wyciśniętych owoców oraz najlepiej drobne kostki lodu i odrobinę wody (uzyskując lemoniadę). Dodając z kolei cachaçę (czyt. kaszasę), czyli brazylijską wódkę z trzciny cukrowej, otrzymasz caipirinhę (czyt. kaipirinię). W wersji europejskiej można też dodać czystej wódki. Jeden z najlepszych drinków, a do tego redukuje ryzyko kaca do minimum.

Później pojechałem do Canoa Quebrada, uroczej wioski, ozdobionej niesamowitą plażą z klifami z piaskowca. To mekka paralotniarzy. Dalej - Fortaleza, nieopodal której mieści się słynny Beach Park z najwyższą na świecie zjeżdżalnią wodną (co za emocje!) - film w galerii na dole.

W Fortalezie kupiłem bilet do kolejnego niezwykłego miejsca: Jijoca de Jericoacoara. Najpierw jechaliśmy superkomfortowym autobusem ze stewardessą. Po czym przesadzono nas do otwartej ciężarówki, a boki zakryto plandeką (temperatura, wilgotność, brak świeżego powietrza, brak widoków oraz podskakujący samochód to dobre wyzwanie dla osób z choroba lokomocyjną). Inaczej jednak trudno pokonać polne drogi i wydmy, a alternatywnej trasy do tego małego edenu - brak. Można przyjechać tu w marcu-maju, gdy nie pada lub w czerwcu, co z kolei rekompensuje świeżo wysypany piasek na ulicy - bowiem, nie ma tu jezdni ani chodników. To tworzy urzekającą atmosferę.

Kiedy najlepiej lecieć do Brazylii? Weź pod uwagę, że jest to kraj z paroma strefami klimatycznymi, na dodatek odległość od południowego do północnego wybrzeża to parę tysięcy kilometrów, co przekłada się na temperaturę powietrza i wody oraz opady. Teoretycznie do Brazylii można latać przez cały rok. Zobacz informacje o klimacie w podsumowaniu.

Będąc w Brazylii, warto zobaczyć także najpiękniejsze wodospady świata, rezerwat ptaków egzotycznych, oraz Rio de Janeiro!

Pamiątki z podróży:

  • ręcznik-flaga Brazylii
  • cachaça

- Tańczycie z najładniejszymi dziewczynami! - powiedział rozgoryczony Tom, który na tej imprezie i w tych okolicznościach mógł bawić się sam lub z dziewczyną niepodobną do dziewczyny. A działo się to w opisanej wcześniej malowniczej miejscowości Canoa Quebrada podczas zabawy reggae na plaży. Toma poznałem dzień wcześniej. Po krótkiej rozmowie ten sympatyczny Belg zaproponował, że sfilmuje mnie (patrz w galerii) jak latam na paralotni. Trochę byłem zdziwiony jego otwartością, więc przypuszczałem, że to pewnie kolejny gej, którzy w tym regionie lubią polować na turystów. Parę miesięcy później dowiedziałem się, że Tom również ze zdziwieniem wspominał nasze spotkanie - bo jak można było dać aparat obcej osobie...

W trakcie imprezy Tom parę razy dzielił się jeszcze frustracjami na temat mojego rzekomego sukcesu łowczego oraz naszego szwajcarskiego kolegi Lino. Dziewczyny, które poznaliśmy, wpadły w oko również Tomowi. Tymczasem "moja" seksowna Brazylijka zadała pytanie, które zmieniło znacząco charakter tego podboju:
- Gdzie mieszkasz?
- Niedaleko, w Pousada Fortaleza - podałem nazwę hotelu.
- Znam! Moja mama tam pracuje jako pokojówka. A teraz ja tam będę z Tobą pracować!

I tak romantyzm poszedł się...

Tymczasem Tom przeżył jeszcze ciekawszą przygodę tej nocy [więcej w wersji dla dorosłych].

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Florianopolis - od 12 USD, Ilha Grande - od 18 USD, Natal - od 10 USD, Canoa Quebrada - od 18 USD, Jericoacoara - od 21 USD*

Zalecana długość pobytu: 3-5 tygodni

Najlepszy okres: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj

Transport: samolotem do Fortalezy lub Rio de Janeiro

Polecane filmy: "Miasto Boga", "Elitarni - ostatnie starcie"

Więcej: Wikipedia, klimat w Rio, klimat w Jericoacoara, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria