Wulkan

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Spacer po wulkanie


Pokaż zbliżenie lub hotele w Nikaragui

Gryzący dwutlenek siarki ulatniający się z sykiem z dna krateru. Tak wita wulkan Masaya w Nikaragui. Dojechać do niego można tylko samochodem (choćby niedrogą taksówką), który należy zaparkować tyłem do krateru, tak aby mieć szansę uciec w przypadku erupcji. Przebywać można tutaj maksymalnie dwadzieścia minut, zresztą ja po pięciu miałem już dość, mimo że oddychałem przez koszulkę. Tutejsi Strażnicy dbają też o to, aby nie zbliżać się do krawędzi. Takie zdjęcia są... zakazane. Jeśli wybierzesz się tu nocą, masz szansę zobaczyć lawę.

Wulkan leży w miejscowości Masaya mniej więcej w połowie drogi między przepiękną dawną stolicą Granadą (pełna galeria w przygotowaniu) a nową brzydką Managuą. W tym miasteczku można zrobić też tanie zakupy, szczególne wrażenie robią ręcznie tkane torby. Niedaleko stąd też do jeziora Nikaragua, na którym leży wyspa Ometepe powstała w wyniku erupcji wulkanów Concepción i Madera.

Wulkan Concepcion

Wulkan Concepción na wyspie Ometepe

W tym jeziorze żyje... rekin! I to jeden z najgroźniejszych. Żarłacz tępogłowy dociera tutaj (normalnie jak jakieś łososie) pod prąd rzeki San Juan! Do lat 1960 uważano, że jest on endemicznym słodkowodnym rekinem, dopóki nie odkryto jego niezwykłej wędrówki (przeczytaj więcej o moich przygodach z rekinami).

Jezioro to jest też aktualnie na ustach branży transportowej z całego świata, bowiem jeszcze w 2014 r. planuje się wykorzystać je do budowy kanału łączącego Ocean Atlantycki i Spokojny. I ma to być nie tyle konkurencja dla Kanału Panamskiego, co nowa szansa w transporcie morskim, bowiem kanał w Nikaragui ma być wstanie przyjąć większe jednostki niż ten panamski (nawet po planowanym poszerzeniu).

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Lawa czy magma?

Czym różni się magma od lawy? Magma występuje pod powierzchnią ziemi. Lawa to jej pochodna (o zbliżonym składzie chemicznym), z tą różnicą, że już na powierzchni.

Sama zaś wyspa Ometepe jest niesamowita. Wyjątkowa. Przeniosłem się tutaj w czasie do lat 60. XX wieku. Brak asfaltu (2012 r.). Autobus jeżdżący wokół wyspy pojawia się raz na parę godzin. Prędkość podróżna wynosi tyle, co szybki chód człowieka. Może wrzucić bagaż do środka a samemu uciąć sobie spacer. A może kolacja przy świecach? Nawet lepiej. Prąd w domku czy barze może być wyłączony w każdej chwili. Fryzjer tu kosztuje 1-2 dolary. Przy świecach na pewno będzie to romantyczna i rzetelna usługa.

Wulkan Irazu

Krater wulkanu Irazu w Kostaryce

W związku z tym, że chciałem iść na wulkan Madera, wybrałem wioskę położoną u jego stóp. Wycieczka trwała cały dzień. Najpierw wypalona słońcem ziemia, później las, coraz gęstszy i coraz bardziej urzekający. Żywioł najpierw wszystko niszczy, ale równocześnie daje ziemię, która porasta bujną roślinnością. Finałem kilkugodzinnej wspinaczki jest piękny widok jeziorka w kraterze. Po drodze widać również wulkan Concepción.

W Nikaragui coraz popularniejszy staje się surfing wulkanowy, czyli zjeżdżanie deską po popiele wulkanicznym.

Jeszcze piękniej prezentuje się krater wulkanu Irazu w sąsiedniej Kostaryce. Tutaj wraz z Jairo (zaprzyjaźnionym Kostarykaninem) dojechaliśmy autem. Pocałować klamkę. A dokładnie bramę. Z niewiadomych przyczyn  ktoś zwyczajnie zamknął wulkan w biały dzień. Spotkaliśmy za to Meksykanina, który kombinował jak sforsować ogrodzenie. Wykombinowaliśmy we dwójkę.

Inspiracje kulinarne

Z mąki, wody i odrobiny oleju/oliwy uformuj ciasto, a z niego cienkie naleśniki, usmaż na małej ilości tłuszczu. Rozprowadź ulubiony farsz (choćby jajecznicę). Zawiń. Otrzymasz pochodną burrito, amerykańskie danie inspirowane środkowoamerykańskimi taco. Jednak Amerykanie zmienili mąkę kukurydzianą na (oczywiście niezdrową) pszenną, a naleśnik zamiast składać, zawijają.

- Ja poczekam na Was. Jak Was złapie policja, to powiedzcie, że jesteście turystami, może nic Wam nie zrobią – tymi słowami pożegnał nas Jairo.

Ameryka Środkowa usłana jest wulkanami, lot samolotem dostarcza wrażeń. W Kostaryce popularny jest też wulkan Arenal (ostatnio nieaktywny). Z kolei na wulkan Pacaya w Gwatemali organizowane są wycieczki (np. z uroczej Antigui). Przy dozie szczęścia będziesz mógł/mogła usmażyć ziemniaka nad lawą. Zapytaj jednak na miejscu, czy w ostatnich dniach było to możliwe, nie kieruj się tylko zdjęciami na witrynach agencji turystycznych.

Będąc w Nikaragui można tanio nauczyć się pływać na desce surfingowej jak też wybrać na połów marlina czy żaglicy. W Gwatemali koniecznie zobacz Antiguę, a w Kostaryce park Manuel Antonio!Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Schodziliśmy już ze szczytu Madery, gdy nagle przewodnik stanął zamurowany.

- Patrz, wąż koralowy – wskazał zarośla.

Podekscytowany podszedłem i wypatrywałem jednego z najbardziej jadowitych węży świata. No ale nic nie widziałem. On twierdził, że tam jest, chwycił jakąś gałąź i zaczął okładać ziemię razami… Niemal się z nim o to pokłóciłem, ale finał był taki, że rzekomy wąż uciekł. Uważałem, że mój towarzysz zrobił mi żart, rozbudził we mnie płonne nadzieje, bawiąc się moimi uczuciami…

Ściemniało się, gdy wyszliśmy z lasu. Na polnej drodze szerokości samochodu przewodnik znów się zatrzymał. Tym razem moim oczom ukazał się boa dusiciel. W końcu coś. Podszedłem do niego, żeby go pogłaskać, co oczywiście nie spodobało się mojemu nowemu koledze. Że niby gryzie.

- Od kiedy boa gryzą – zapytałem? - Chyba chodziliśmy do innych przedszkoli.

Na wszelki wypadek dotknąłem węża tylko za ogon. Wtedy uciekł. Później sprawdziłem – boa gryzą.

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: San Jose - od 11 USD, Ometepe - od 10 USD, Granada - od 13 USD, Antigua - od 10 USD*

Zalecana długość pobytu: tydzień

Najlepszy okres: styczeń, luty, marzec, kwiecień, grudzień

Transport: samolotem do San Jose, Managui ub Gwatemali

Polecane filmy: "Pieśń Carli"

Więcej: Wikipedia: Nikaragua, Kostaryka, Gwatemala, klimat: w Nikaragui, w Kostaryce, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria