Nawet 150 GBP w prezencie od Revoluta podczas noworocznej promocji. Sprawdź.


Tanie podróżowanie

 

Często słyszę, że ktoś marzy o podróżach, ale nie ma na nie pieniędzy. Czasem to niezła wymówka, która pozwala bezpiecznie tkwić w dobrze znanych czterech ścianach. Czasem jednak wynika z rzeczywistych przeświadczeń na temat podróżowania. Dotyczy to głównie kosztów podróży oraz noclegów. O tym, jak zminimalizować te koszty piszę szczegółowo w działach tanie noclegi i tanie latanie.

 

Dodatkowa zniżka dla podróżników

Zanim zdecydujesz się zarezerwować cokolwiek przez Internet, sprawdź czy dany serwis (z hotelami, biletami itp.) należy do partnerów TopCashback, bo możesz zyskać dodatkową zniżkę.

Napisałem też osobny tekst o łączeniu podróży z pracą, czyli jak spędzić zimę w ciepłych krajach.
 

Biura podróży?

Tanie podróżowanie z biurem nie jest oksymoronem. W przypadku ofert last minute i państw o średnim zasięgu (np. Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Czarnogóra, Albania, jak również Egipt) można znaleźć wiele atrakcyjnych ofert, czasem tańszych niż wczasy samodzielnie organizowane. Świetne ceny oferuje np. Turystyka Studencka (oferty nie tylko dla studentów).

Znalazłszy atrakcyjną ofertę poczytaj opinie o tym biurze czyli firmie, która organizuje wypoczynek (a nie odsprzedaje jako agent czy pośrednik), inaczej zwanej: tour operator. Sprawdź tez opinie o hotelu, nie przejmując się specjalnie gwiazdkami; raz w Meksyku trafiłem do 5-gwiazdkowego hotelu, gdzie w ogóle nie było połączenia z Internetem. Ważne są świeże opinie o biurze oraz jego obecność w organizacjach typu Krajowa Izba Turystyki. Można też wertować KRD i różne czarne listy biur podróży, ale brak obecności tam danego biura nie oznacza, że w przyszłości nas nie zawiedzie. Duże i międzynarodowe biura są pewniejsze.

Moje ulubione serwisy wyszukujące oferty w różnych biurach podróży to: Travelplanet.pl i Travelzone.pl (tu możemy zobaczyć zdjęcia hoteli wykonane przez turystów).

Bez względu na to, jak trafisz za granicę, nie korzystaj z ofert typu Tanio, szybko, dobrze. Jak tanio i szybko, to nie dobrze. Jak szybko i dobrze, to nie tanio. Jak tanio i dobrze, to nie szybko.

Jeśli chcesz porównać oferty dla wycieczek fakultatywnych lub safari, skorzystaj z Tour Radar.

Zaciekawił Cię ten tekst?
Śledź moją stronę na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o aktualnościach:


Odkupywanie wczasów

Ktoś kupił wycieczkę, ale nie może jechać? Dość, że sprzeda po cenie niższej niż rynkowa, to na dodatek masz szansę wynegocjować jeszcze lepszą kwotę. Jeśli taka osoba nie wykupiła ubezpieczenia od rezygnacji z podróży, to lepiej jeśli sprzeda wycieczkę za połowę ceny, niż straci wszystkie pieniądze. Z drugiej strony, jeśli będzie więcej chętnych, to mocniejszą pozycję negocjacyjną będzie mieć sprzedawca! Temu radzę oprócz ceny dodać informacje o destynacji, które uatrakcyjnią daną propozycję. Zobacz oferty na stronie: Odsprzedam Wczasy.
 

CouchSurfing

Couchsurfing

Powitanie przez CouchSurferkę

Niejednokrotnie będę przywoływał tu serwis CouchSurfing (CS). Powstał po to, aby ludzie z całego świata mogli bezpłatnie nocować u innych użytkowników serwisu. Na zasadzie wzajemności: dziś ja nocuję u Ciebie, a w przyszłości ktoś przenocuje u mnie. A czy dana osoba jest dobrym gospodarzem/gościem dowiemy się z referencji na jej profilu. Ten serwis ma też olbrzymią wartość pozamaterialną. To świetne miejsce do poznania ciekawych osób, nawet nawiązania przyjaźni. Ale póki piszę o kwestiach materialnych, to właśnie kontakt z couchsurferami pozwoli nam nie przepłacać (nie tylko za jedzenie). Alternatywną opcją jest serwis be Welcome. Dziewczyny, wrzucajcie tam zdjęcia z chłopakiem/kolegą. Abyście dostawały propozycje przenocowania, a nie przespania się ;)

Tanie podróżowanie po świecie

Bufet bufetowi nierówny. W restauracji Carnivore w Nairobi posiłki przynosi kelner do stolika. Wybieramy albo czekamy na kolejne propozycje. Oczywiście na początku przynoszą smakowicie wyglądające zapychacze typu ziemniaki (inne niż nasze i... dobre). Jeśli jesteś mięsożercą, opanuj emocje, bo na końcu pojawią się przysmaki z bawoła, strusia itp. Co nie znaczy, że odróżnisz zawsze w smaku to mięso od polskich standardów :)

Wracając do kwestii wyżywienia, często proszę lokalnych CS, aby zabrali mnie w miejsce, gdzie serwuje się tradycyjną kuchnię. Daje to szanse na spróbowanie czegoś nowego jak też obalenie mitów (np. na temat tzw. kuchni meksykańskiej czy chińskiej) oraz nawiązania ciekawego kontaktu z lokalnymi ludźmi. Jeśli jestem pozbawiony wsparcia lokalnego przewodnika, wybieram lokale nieco oddalone od komercyjnych miejsc (czasem to kwestia jednej przecznicy) i zwracam uwagę, kto je w środku. Jeśli głównie lokalni, to często koreluje to z przyzwoitą ceną i jakością jedzenia (ale uwaga na społeczny dowód słuszności!).

Raczej unikam bufetów. Dają szansę na spróbowanie szerokiego spektrum kuchni w rozsądnej cenie, ale często pozostawia ona nieco do życzenia (trudno serwować wiele smacznych i zdrowych potraw w niskiej cenie). Chociaż bufety w dobrych hotelach potrafią sprawić, że z przyjemnością przytyjemy! Pewien afrykański hotel sprawił, że zacząłem wstawać na śniadania, co jest u mnie niemal szaleństwem :)
Praca na miejscu

Szczególnie w krajach Ameryki Południowej, Środkowej i Azji mile widziani są biali (sic!) mówiący po angielsku. Szukanie pracy w turystyce trwa najwyżej parę dni. Możesz też zapewnić sobie pobyt i pracę wcześniej w ramach licznych programów studenckich Work&Travel. A jeśli nie jesteś studentem, to od razu zapraszam na strony typu: Workaway lub Helpx. W zamian za parę godzin pomocy dziennie na farmie, w restauracji bądź hostelu otrzymasz darmowy nocleg i wyżywienie, no i czas na zwiedzanie itp. Wzięcie mają również barmani, kucharze i nauczyciele (niekoniecznie licencjonowani) angielskiego i hiszpańskiego. Można pracy szukać z wyprzedzeniem przez Internet, ale również na miejscu, wiele osób tak robi z powodzeniem.

I jeszcze propozycja dla miłośników zwierząt - TrustedHouseSitters oferuje wyszukiwanie właścicieli zwierząt, którzy wyjeżdżają na wakacje i chcą powierzyć swój dom oraz zwierzaka zaufanej osobie. Opieka jest darmowa, ale mieszkanie w wymarzonej części świata również.
 

Wolontariusze

Kopanie studni, budowa szkoły czy nauczanie angielskiego - to okazja na przeżycie egzotycznej przygody. W znalezieniu ciekawego wolontariatu pomoże Ci Google (wpisz voluntourism, dodając ewentualnie państwo) albo dwa przykładowe serwisy: Balkan Sunflowers badź Eurodesk. Wolontariaty te rodzą jednak kontrowersje, nie wszystkie oznaczają pomoc (w ogólnym bilansie), natomiast często oznaczają - biznes.

Jeśli jednak masz sam/a opłacić sobie wyżywienie... wystarczy trzymać się zasady, że miejsce zwiedzania niekoniecznie musi być miejscem posiłku. Gastronomia nastawiona na turystów zawsze będzie droższa lub dużo droższa. Na Rynku Głównym w Krakowie trudno zjeść cały obiad poniżej 10 USD*, ale wystarczy skręcić w Gołębią, aby zjeść  smaczny (owszem!) posiłek za 3 USD (bar Koko). Tylko trzeba o tym wiedzieć! Na stronie Ceny na świecie oraz Numbeo można porównać koszty (nie tylko jedzenia) w wielu krajach.
 

Targi

Tanie podróżowanie blog

Targi w Chinach to szansa na poznanie innowacji oraz innej kultury, również w kwestii używania światła;)

To jeszcze jedna możliwość. Na przykład HKTDC organizuje każdej jesieni w Hong Kongu targi innowacji, na które goście z Europy dostają dofinansowanie (na noclegi a czasem na lot). To świetna okazja zrobić biznes a przynajmniej poznać nowinki technologiczne oraz zwiedzić Państwo Środka, zwłaszcza, że wiele atrakcji mieści się właśnie na południu. Wystarczy prowadzić firmę lub reprezentować swojego pracodawcę.

Zasada 20% - jeśli szacujesz koszty podróży na X zł, to dolicz w budżecie 20% na nieprzewidziane wydatki (czasem przyjemne). Nie dotyczy tylko targów ;)

Dynamiczne pakietowanie

Wyszukiwarki takie jak Expedia pozwalają jednym kliknięcie szukać kilku usług, np. przelotów jak i hoteli. Czasem taka łączona rezerwacja może wyjść taniej niż dwie osobne rezerwacje.
 

Podróż w grupie!

Choć jak pokazują badania, w grupie więcej się wydaje na jedzenie, to bilans takie podróżowania jest pozytywny, bo można sporo oszczędzić na hotelach i taksówkach. A jeśli brakuje Ci towarzyszy podróży, to znajdziesz ich tutaj.

 

* W celach porównawczych (jak i faktu kierowania serwisu również do obcokrajowców) staram się używać walut międzynarodowych.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines –>