Nawet 150 GBP w prezencie od Revoluta podczas noworocznej promocji. Sprawdź.


Tanie noclegi

Oprócz niżej wymienionych pomysłów na tani nocleg polecam też osobny tekst o sposobie na obniżenie kosztów rezerwacji.
 

1. Wynajem mieszkania/pokoju

Furorę w ostatnich latach robi Airbnb, które często w cenie pokoju hotelowego pozwala wynająć całe mieszkanie. Rejestrując się poprzez podany wyżej link, zyskasz dodatkowo do 33 funtów zniżki na pierwsze noclegi! Rezerwacja przez ten serwis szczególnie opłaca się przy wynajmie na kilka dni (mniej odczuwalna jest wtedy opłata serwisowa), a przy wynajmie na tydzień i miesiąc wchodzą dodatkowe zniżki.

Możesz też zarobić, gdy lecisz na wakacje i wynająć przez airbnb swój pokój lub mieszkanie.

Inną tego typu stroną jest edom.pl
 

2. Wyszukiwarki:

W Europie liderem jest Booking.com. W innych przypadkach polecam multiwyszukiwarkę HotelsCombined, która przeszukuje bazy wielu wyszukiwarek - czasem okazuje się na przykład, że pewnych hoteli nie ma na Booking.com albo mają wiecznie pełne obłożenie lub nie mają w wykazie wszystkich rodzajów pokojów... W przypadku Azji Południowo-Wschodniej HotelsCombined często znajdzie nam więcej obiektów zarejestrowanych na portalu Agoda niż Booking.com.

Atutem poważnych wyszukiwarek jest również to, że nawet jeśli po rezerwacji okaże się, że inny serwis (lub po prostu cena w recepcji) oferuje w danym obiekcie tańszy nocleg, to różnica zostanie nam zwrócona. Poza tym wiarygodny system oceny - możesz odsiać miejsca ze świetnymi cenami i nieprzyjemnymi niespodziankami (czytaj niżej). W bazie są hotele, hostele, pensjonaty, ostatnio również mieszkania. Zalecana ogólna nota: min. 7. Również w kategorii: komfort. Zauważyłem, że gdy obiekt ma ocenę poniżej 7, to zazwyczaj będzie jakaś mała wada: zepsute ogrzewania lub klimatyzacja, hałas, słabe WIFI, problem z ciepłą wodą, brak zasłon lub po prostu syf...

Z kolei Hotels.com daje co 11 nocleg gratis. Niestety baza hoteli jest nieduża. Trzeba też uważać na dodatkowe opłaty za sprzątanie (naliczane w niektórych apartamentach), których Hotels (w przeciwieństwie do Booking) nie prezentuje klarownie.

Dużym plusem jest też dość częsta możliwość bezpłatnego odwołania rezerwacji. Czasem rezerwuję kilka ciekawych hoteli w jednym miejscu (gdy zostały ostatnie wolne pokoje), a w wolnej chwili czytam opinie, sprawdzam lokalizację, wybieram najlepszą opcję i odwołuję pozostałe rezerwacje.

Innym atutem jest samo pośrednictwo. Ewentualne reklamacje odrzucone przez obiekt często spotykają się ze zrozumieniem pośrednika (Booking i Hotels są tutaj bardzo pomocni) i rekompensatą finansową.

Najniższe ceny gwarantuje również Travelist, dzieląc (głownie polskie) hotele na kategorie tematyczne: góry, morze, Sylwester, święta itp.

Zaciekawił Cię ten tekst?
Śledź moją stronę na Facebooku i otrzymuj powiadomienia o aktualnościach:


tanie hotele w Meksyku

Dzięki wyszukiwarkom możemy upolować promocyjny pobyt, np. z prywatnym jacuzzi w hotelu Marinaterra w San Carlos (Meksyk, stan Sonora).

Hostelworld - wyszukiwarka hosteli. Mniej wygodna niż HotelsCombined i Booking, z doliczaną prowizją za rezerwację, ale ma w ofercie więcej hosteli. Zalecana nota: min. 85%.

Hotel czy hostel? Teoretycznie ten pierwszy daje większy standard, ten drugi szanse na integrację (prywatność możemy zachować wybierając pokój dwuosobowy). Niektóre hostele mają charakter imprezowy, tzw. party hostels.

 

Na co zwrócić uwagę oprócz ceny?

Czy wliczone są podatki i śniadanie? Jeśli jakiś hotel jest droższy tylko o dolara, ale serwuje śniadanie w cenie, to pewnie warto go wziąć pod uwagę.

Czy jest dostęp do Internetu w pokojach? Chyba, że jego brak jest właśnie atutem!

Czy jest klimatyzacja? Wyobraź sobie, że jest temperatura 30 stopni, wysoka wilgotność, a nie ma klimatyzacji. Przeczytaj też - jak używać klimatyzacji.

wyszukiwarka hoteli

Lokalizacja hotelu to nie wszystko, czytaj również opisy dla konkretnych pokoi, np. jaki będzie widok z okna. Tutaj szczęśliwie - na las tropikalny w Manuel Antonio w Kostaryce (hotel Plaza Yara).

Oraz - bardzo ważne - lokalizacja. Sprawdź na mapie, co chcesz zobaczyć w danym miejscu i jak daleko jest Twój hotel, czy jest dobra komunikacja? Oszczędność na noclegu może być pozorna, jeśli okaże się, że dojazd będzie kosztowny i czasochłonny (im dłużej tkwisz na przystanku czy w metrze, tym mniej zwiedzasz). Na dodatek w nocy jedynym transportem może okazać się taksówka.

Bywają też wyjątki. Lecąc do São Paulo wybrałem hotel w historycznej dzielnicy. Faktycznie miała wiele ciekawych historii: bezdomni, narkomani, transseksualiści. Czasem warto zapytać CouchSurferów czy dobrze kombinujemy...

Dlaczego opinie o noclegach są takie ważne?

Deklaracje hotelu to jedno. Poczytaj w recenzjach czy nie ma niespodzianek. Jeśli nie chce Ci się studiować zbyt wielu recenzji, to wyszukaj (Ctr+F?) kluczowych słów, np. Internet, Wi-Fi, żeby przekonać się czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. To jeden z częstszych problemów. Inny mankament - hałas. Chyba, że i tak masz zamiar imprezować. Zwróć też uwagę na liczbę opinii, jeśli jest tylko kilka i tylko pozytywne, może być za wcześnie na generalizacje. Daty opinii też są ważne, bo np. remonty nie trwają wiecznie.

Jeśli spędzasz tylko jedną noc w danym miejscu, to opinie nie są zbyt istotne.

Są kraje, gdzie ww. serwisy nie są popularne (np. Nikaragua czy Kostaryka). Wtedy możesz zapytać na CS o lokalne wyszukiwarki lub konkretne polecane obiekty.
3. Wymiana mieszkań

Podróżuj gdziekolwiek, żyj jak tubylec, mieszkaj za darmo - tak reklamuje się Home Exchange, serwis który umożliwia ludziom z całego świata wymianę mieszkaniami na czas urlopu. Mieszkasz w Krakowie, a chcesz mieszkać w Rio? Nie ma problemu, znajdź interesujące Cię mieszkania w Brazylii i zaproponuj właścicielom wymianę. Albo czekaj na niespodziankę, umieść opis i zdjęcia swojego lokum, i sprawdź, kto sam się do Ciebie zgłosi. Inna strona tego typu Love Home Swap. Jedyny minus to taki, że większość tego typu serwisów pobiera opłatę członkowską. Najtaniej wychodzi Home For Exchange.
 

4. Bezpłatne noclegi

Żądne opłaty nie wiążą się za to z CouchSurfingiem - serwisem społecznościowym, który powstał, aby ludzie z całego świata mogli korzystać z gościnności innych.

Zalety: bezpłatne noclegi i niższe koszty innych aktywności, ciekawe znajomości, bezpieczeństwo, poznanie kultury, kuchni itp.

Wady: zależność od gospodarza (choć zdarza się, że możemy otrzymać komplet kluczy) i niespodzianki kulturowe.

darmowe noclegi

Czytaj uważnie opinie o hotelach a w przypadku CS - referencje. Wyłap supozycje, które pozwolą Ci przewidzieć standardy w mieszkaniu gospodarza. Unikniesz niespodzianki. Chyba, że lubisz naturę, np. żwir zamiast podłogi. Zresztą, od czego jest miotła.

Możesz wyszukać konkretne osoby ("Znajdź kanapę") i zapytać ich o możliwość noclegu, ale skuteczniej jest umieścić ogłoszenie.

Uwaga, Twój profil ma wpływ na to, kto i jak wiele osób Cię zaprosi. Wypełnij więc go skrupulatnie, wrzuć zdjęcia, które pokażą czy jesteś wesołym zdobywcą, czy smutnym filozofem. Największym mankamentem w CS jest bajkopisarstwo w kwestii znajomości języków. Zaskakującej kpiny doświadczyłem raz w Brazylii. Mój przewodnik miał w profilu napisane: angielski - ekspert. Znał angielski na poziomie niewiele lepszym niż mój węgierski. Co ciekawe - był nauczycielem angielskiego.

Jeśli więc nie jesteś biegły w jakimś języku, to wybierz poziom podstawowy lub średnio zaawansowany. Sprawdź też w korespondencji czy Twój przyszły gospodarz/przewodnik włada preferowanym przez Ciebie językiem na dostatecznym poziomie. I żeby nie było wątpliwości - nie mówię po węgiersku...

Zdobądź referencje! Nie musisz kogoś nocować, aby je otrzymać, wystarczy, że oprowadzisz turystę po swoim mieście. Zainteresowanych znajdziesz w grupie związanej z Twoją miejscowością. Możesz też w dziale Ugość podróżnika znaleźć tych, którzy szukają tylko przewodnika lub towarzystwa na piwo. W ten sposób poznałem kilka ciekawych osób.

Za gościnność podziękuj jakimś upominkiem ze swojego kraju.

Z kolei na miłośników FaceBooka czeka z kolei grupa Przenocuj mnie!

 

5. Mapy Google.

Wtedy, gdy zawiodą powyższe metody. Wpisujemy odpowiednią frazę i wybieramy hotel: https://maps.google.pl/maps?q=hotel+manuel+antonio

Opinii musisz poszukać osobno, np.: https://www.google.pl/search?q=Hotel+Plaza+Yara+Costa+Rica+opinions

Sprawdź na zdjęciach, dokąd się wybierasz!

Znajdź w mapach Google miejsce pobytu i kliknij opcję "zdjęcia", wtedy zobaczysz na mapie także ikony zdjęć zrobionych w danej okolicy. Zobacz przykład. Google pobiera te zdjęcia z serwisu Panoramio.

W ten sposób często znajdziesz opinie z TripAdvisor - jest to bardzo pomocne narzędzie pod kątem oceny nie tylko miejsc noclegowych, ale też restauracji, barów, atrakcji turystycznych. Często wchodzę na tę stronę (lub aplikację mobilną), aby zobaczyć, jak można spędzić czas w miejscu, które odwiedzę. Dużym atutem są zdjęcia robione przez amatorów (a nie podrasowane przez biura podróży).
 

Jest jeszcze czwarta metoda...

Niemniej nie można na niej w 100% polegać, bo tu rządzi szczęście.

Poznajesz w podróży tubylca, zaprzyjaźniasz się, dostajesz zaproszenie :)


Są też instytucje typu wrocławski Dom Notre Dame, oferujące nocleg za dobrowolną opłatą.

----------------------

Ceny noclegów, które podaję w serwisie przy konkretnych propozycjach podróżniczych pochodzą zazwyczaj z Booking.com (minimalna ocena 7).

Realne ceny mogą być niższe podczas trwania szczególnych promocji lub jeśli obniżysz oczekiwania względem standardu (nota poniżej 7).

Ceny mogą być też wyższe przy dużym obłożeniu i naliczonych podatkach.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines –>