gepardy

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Safari fotograficzne na sawannie

Dalej nie pojedziemy. Słonie zatarasowały przejazd. Zresztą mają pierwszeństwo...

To tylko jedna z niespodzianek podczas safari. Czasem kierowca nagle się zatrzymuje i woła: patrzcie! Ale gdzie mamy patrzeć, na co? Przecież tu nic nie ma. Nieraz potrzebujemy kilku minut, aby zorientować się, o co chodzi. I dostrzegamy... tam faktycznie COŚ jest. Ale co? Jeszcze parę chwil i zza trawy majestatycznie wychyla się lew...

Spostrzegawczość i sokoli (sępi?;) wzrok kierowcy był równie fascynujący jak i te wspaniałe zwierzęta widziane z tak bliska, ale w naturalnym dla siebie środowisku. Bez krat, bez betonu. Lwy, słonie, gepardy, żyrafy, nosorożce, jaguary, hieny, krokodyle, hipopotamy, szakale, likaony, antylopy, bawoły, sępy, surykatki, guźce, małpy, węże i WIELE innych.

Czy słyszałeś/aś o wielkiej migracji między Tanzanią a Kenią w porze suchej? Przeszło milion zwierząt (głównie antylopy gnu) przechodzi przez rzekę Mara w celu poszukiwania terenów zielonych w rezerwacie Masai Mara. Tak duża liczba zwierząt robi wrażenie. Jeszcze bardziej dramatyczny spektakl fundują krokodyle wynurzające się nagle z wody i atakujące te wielkie antylopy.

To właśnie ze względu na wielką migrację warto wybrać się do Kenii w lipcu lub sierpniu, choć klimat zachęca do wycieczki także w innych miesiącach. Warto też wiedzieć, że w ostatnich latach opady są o wiele mniejsze, bywa, że wielka migracja odbywa się przez... suche koryto rzeki Mara.

Zachęca nie tylko przyjemny klimat, ale również wybrzeże. Okolice Malindi czy Diana Beach nad Oceanem Indyjskim to gratka dla nurków, windsurferów jak i tych, którzy chcą się dopiero nauczyć nurkowania lub surfowania. Można też po prostu sobie leżeć na plaży. Jeśli pod palmą, to najlepiej nie pod kokosem. Od ich uderzenia ginie rocznie więcej osób niż od ataku rekina.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Zobacz też, jak wybrać najlepszą firmę na safari.

A Masajowie? Są egzotyczni. Intrygujący. W wielu hotelach organizowane są pokazy ich tańców i podskoków. Trochę to sztuczne, ale... podczas safari zapytaj o możliwość odwiedzenia ich wioski, aby zobaczyć jak żyją. To niemal szokuje. Jakbyśmy się cofnęli w czasie...

Podana niżej cena noclegu nie pochodzi z Booking.com. To średnia cena za dzień spędzony podczas kilkudniowego safari w parku Masai Mara. Można wybrać się nawet na 1 dzień, ale jest ryzyko, że zobaczy się tylko parę z wymienionych wcześniej zwierząt (albo jakiś piękny skurczybyk tylko mignie nam między krzakami). Spędzając parę dni mamy niemal pewność zobaczenia sporo i długo, a swoiste polowanie (szukanie, czekanie, konsultowanie się między kierowcami przez CB radio) doda niezapomnianych emocji. Jeden, dwa dni w Masai Mara wystarczą, pozostałe warto spędzić w innych parkach (inny krajobraz): Tsavo, Amboseli, Nakuru (czyli jezioro Naivasha pokolorowane na różowo tysiącami flamingów).

Najtańsze oferty safari znajdziesz przez Internet (zobacz oferty anglojęzyczne oraz polskojęzyczne). Możesz też wykupić wycieczkę łączoną z Twojego kraju: plaża + safari. To najwygodniejsza opcja. Teoretycznie odliczają wtedy Twoją nieobecność w hotelu (gdy będziesz na safari), ale oczywiście samo safari będzie droższe niż zarezerwowane przez Internet.

W tym drugim przypadku możesz sobie ułatwić poszukiwania korzystając z wyszukiwarek: African Budget Safaris lub Safari Bookings - może w tym ostatnim doczekamy się sortowania według cen? Szukając jednak bezpośrednio w Google można znaleźć tańsze oferty.

Ja kupiłem osobno wczasy z biurem podróży i osobno wybrałem najbardziej odpowiadające mi safari. Był to rok 2009, zadatek do organizatora safari musiałem wysłać przelewem międzynarodowym, bo płatności kartą nie wchodziły jeszcze w grę. A jak jest teraz?

Galeria ekscytujących chwil oraz więcej ciekawostek, również na temat karmienia hien - w opracowaniu.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!


A może zamiast Kenii safari w Ugandzie? Do tego rafting na Nilu, imponujące i romantyczne wodospady, goryle i imponujące, okryte lodowcami góry Ruwenzori oraz polskie szlaki turystyczne w górach Kadam? Więcej o Ugandzie.

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Od 200 USD wraz z wyżywieniem i wycieczką. Zobacz hotele w Kenii*

Zalecana długość pobytu: 4-6 dni

Najlepszy okres: lipiec, sierpień - najbardziej spektakularne migracje zwierząt

Transport: samolotem do Mombasy lub Nairobi

Polecane filmy: "Pożegnanie z Afryką", "Duch i Mrok", "Biała Masajka"

Więcej: Klimat, Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10
Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą, przewalutowania bez prowizji, przelewy międzynarodowe za darmo. Tak działa Revolut. Sprawdź aktualne promocje.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >