Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Pakowanie

Jeśli przed wylotem (co należy sprawdzić jeszcze w domu lub ostatecznie na wadze na lotnisku) okaże się, że Twój bagaż nadawany przekracza limit o więcej niż 0,9 kg, to przenieś, co się da, do bagażu podręcznego, bo on rzadko jest sprawdzany pod kątem wagi. Nie możesz w nim jednak posiadać niebezpiecznych przedmiotów ani płynów w butelkach powyżej 100 ml (sprawdź szczegóły). Takie buteleczki (na kosmetyki czy wodę do picia) można nabyć np. w drogeriach Rossmann. Poza naszym kontynentem zdarza się większa swoboda w kwestii płynów. Całość powinna zmieścić się w litrowym woreczku.

Pakowanie walizki, czyli jak spakować walizkę

Przepakowywanie bagaży na lotnisku w Hong Kongu tuż przed odlotem samolotu było dla mnie i moich znajomych dobrą lekcją. Z tej formy edukacji mniej byli zadowoleni pracownicy lotniska (spójrz na minę tej pani). Żeby było ciekawiej - dla zmniejszenia wagi bagażu postanowiłem opróżnić heroicznie piwo, które... eksplodowało pianą tuż przed pracownikami linii. Wtedy powiedzieli, żebyśmy już sobie poszli.

Jeśli jednak Twój bagaż będzie uznany za zbyt ciężki (cecha charakterystyczna, gdy wracamy z podróży) i każą Ci dopłacić, powiedz, że idziesz wypakować część rzeczy.

Jeśli nie masz miejsca w bagażu podręcznym na przeniesienie rzeczy, to:
 

  • zakładasz najcięższe obuwie,

  • zakładasz na siebie dodatkowe warstwy ubrań,

  • wiążesz wokół pasa dodatkową kurtkę lub bluzę (nawet dwie),

  • do każdej kieszeni wpychasz małe przedmioty o dużej wadze (przewodnik, baterie, aparat, zasilacze, dezodorant w sztyfcie, pamiątki metalowe lub ceramiczne itp.),

  • aparat lub kamerę wieszasz na szyi (teoretycznie jest to osobny bagaż, ale rzadko się czepiają).

    Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Gdy wrócisz i waga głównego bagażu będzie już akceptowalna, to możliwe (ale rzadko), że sprawdzą wagę bagażu podręcznego. Jeśli będzie za duża, to możesz zrobić kolejne przepakowanie. Jednak najlepiej za pierwszym razem przygotować dobrze oba bagaże. W samolocie możesz ten balast włożyć z powrotem do bagażu podręcznego.

Jak składać koszulki

Zrolowanie ubrań pozwala efektywnie wypełnić przestrzeń walizki jak i obyć się bez żelazka na wakacjach. Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty walizki jak:
1. Wodoodporna kieszonka
2. Szelki stabilizujące
3. Zamykanie TSA - czytaj więcej

W sytuacjach, gdy waga nadal jest nieakceptowalna lub z kieszeni wystaje Ci za dużo gadżetów, możesz spotkać się z propozycją łapówki. Możesz też poprosić o rozmowę z przełożonym i poprosić o akceptację bagażu. Możesz też dla świętego spokoju zapłacić. Raz taka sytuacja mi się zdarzyła i okazało się, że pracownik linii... nie miał reszty, więc miałem spory nadbagaż gratis.
 

Jak składać ubrania?

Aby się nie pogniotły i aby zajmowały jak najmniej miejsca? Jedną z najciekawszych metod jest rolowanie, czyli zwijanie ich. Takimi rolkami można łatwo zapchać wolne przestrzenie w bagażu. Zobacz też film.
 

Kosmetyki

Pamiątki z podróży:

Możesz odchudzić bagaż przynajmniej w jedną stronę, jeśli potrzebne rzeczy kupisz na miejscu - będą świetnymi pamiątkami z podróży! Na przykład:

- ręcznik plażowy,
- koszulki, spodenki, bluza, czapeczka itp.,
- ABC nurkowe,
- napoje...

Pakuj kończące się (a nie świeżo otwarte) kosmetyki, a jeśli jedziesz z kimś, to może wystarczy Wam jeden szampon, jedna pasta do zębów itd. Poza tym nie wyrzucaj pustych opakowań, lecz przełóż/przelej tam tyle kosmetyku, ile będziesz potrzebował w podróży. Dzięki tym dwóm sposobom kobiety mogą zaoszczędzić parę kilogramów! Pomagałem kiedyś w pakowaniu pewnej aktorce, jej "kosmetyczka" na wstępie ważyła więcej niż mój bagaż podręczny!

Zostaw ręcznik, bo i tak zazwyczaj dostaniesz świeży, jeśli nocujesz w hotelu lub motelu, a hostele też często je oferują. Podobnie z żelami/szamponami, choć te niestety są zazwyczaj niskiej jakości.

Podpisując bagaż umieść tylko numer telefonu w formacie +48 ........ Bez adresu, jeśli nie ma tam domowników.
 

Przeczytaj też, jaką walizkę kupić a pakując się, skorzystaj z listy kontrolnej. Jeśli nie będziesz nocować na dziko, zastanów się czy na pewno potrzebujesz ręcznik.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >