Egipt

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Nauka nurkowania w Egipcie


Pokaż zbliżenie lub hotele w Egipcie

Dlaczego w Egipcie?

Morze Czerwone kryje jedną z najpiękniejszych raf koralowych na świecie, a Europejczyków dzieli od niej zaledwie parę godzin lotu. Zdecydowanie przyjemniej jest się uczyć nurkowania w ciepłej niż zimnej wodzie, a na dodatek już na tym etapie można zobaczyć wiele pięknych podwodnych obrazów. Ceny szkoleń - porównywalne do polskich.

Początkującym polecam Hurghadę lub (nieco droższy) Szarm el-Szejk (Sharm el-Sheikh). W tym drugim jest większa szansa zobaczenia rekinów i żółwi. Podobnie w Marsa Alam, choć ten ośrodek nie jest jeszcze tak dobrze rozwinięty.

Do Egiptu jest wiele połączeń lotniczych z Europy. Dlatego można znaleźć (zwłaszcza w ramach first minute lub last minute) sporo atrakcyjnych w pełni zorganizowanych wczasów, tj. przelot, transport z lotniska i zakwaterowanie z wyżywieniem (sprawdź w najlepszych wyszukiwarkach). Tę opcję polecam też tym, którym arabska rzeczywistość może wydać się nieco chaotyczna. Pozostali mogą oczywiście znaleźć połączenia i hotele na własną rękę.

Parę ciekawostek o nurkowaniu przeczytasz też na stronie poświęconej wyprawie do Chorwacji.

 

hiszpańska tancerka - Egipt, atrakcje turystyczne

Zagadka: czym jest ta nietypowa atrakcja podwodna zwana hiszpańską tancerką? Odpowiedź na końcu galerii.

Kurs nurkowania

W Egipcie jest olbrzymia konkurencja firm oferujących kursy nurkowania. I to firm z całego świata, w tym polskich (a dokładnie są to zazwyczaj spółki polsko-egipskie, bo tak prawnie łatwiej). Nie brak również polskich instruktorów. Więc na szkolenie możemy umówić się jeszcze przed wylotem, wybierając przez Internet odpowiednie centrum nurkowe (wpisując w wyszukiwarce np. kurs nurkowania Egipt). To będzie najtańsza opcja.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Będąc na miejscu również można zapisać się na kurs z parodniowym wyprzedzeniem, jeśli nasz hotel będzie położony w cywilizowanym miejscu. Ostatecznie możemy skorzystać z oferty nurkowej hotelu.

Zazwyczaj znajdziesz propozycje kursów według standardów CMAS i PADI. Oba certyfikaty są honorowane na całym świecie.

Standardem w Egipcie jest, że firma organizująca nurkowanie zapewnia klientowi transport z hotelu oraz ciepły posiłek na łodzi. W przypadku kursu pierwsze spotkanie powinno się odbyć w sali (wykład + film).

Jeśli nurkowanie Cię wciągnie, to rozważ kurs zaawansowany. Taki certyfikat oraz związane z nim umiejętności przydadzą się w przypadku trudniejszych nurkowań, np. w ślicznych meksykańskich cenotach (tekst w opracowaniu).
 

Nurkowanie z rekinami

Atak rekina jest mniej prawdopodobny niż porażenie piorunem, a o samo spotkanie z rekinem też nie łatwo. Jest to rarytas i najlepiej zapisać się na specjalną wyprawę temu poświęconą. Niedługo umieszczę tutaj informacje o nurkowaniu z rekinami młotami w Nikaragui oraz z rekinami wielorybimi w Belize.  

Masz opory przed nurkowaniem?

Słyszałem od wielu osób, że chcieliby, ale boją się nurkować. Jeśli do nich należysz, nie musisz od razu robić całego kursu. Możesz zapisać się na tzw. intro, aby posmakować, czy warto. Instruktor po krótkim wprowadzeniu teoretycznym zanurzy się z Tobą, cały czas kontrolując Twoje przyrządy.

Z wielu instrukturów, z którymi pływałem (a jestem wymagającym uczniem) najlepiej pracowało mi się, że Tomaszem Werbanowskim. Być może szkoli jeszcze w Egipcie.
 

Jak się turystów robi w... balona

Tekst dostepny w wersji dla dorosych (w opracowaniu)

Nie tylko nurkowanie

Wystarczą około 3 dni, aby nauczyć się nurkowania, ale Egipt to nie tylko rafa. To także wycieczki fakultatywne: Kair (m.in. Muzeum Egipskie, meczety, Miasto Umarłych), Giza (piramidy), Dolina Królów, Świątynia w Karnaku, Abu Simbel (świątynie z polskim akcentem), Góra Synaj i wiele innych. Stąd też organizowane są wycieczki do Jordanii i Izraela.

W końcu, jeśli chcesz zobaczyć podwodny świat bez zamaczania się, to w Akwarium Gdyńskim czeka na Ciebie około 1500 gatunków flory i fauny!Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Pamiątki z podróży:

- maska, płetwy, rurka
- drewniana piramida
- srebrny skarabeusz

Egipcjanin pracujący w wypożyczalni sprzętu do nurkowania zagadnął do mnie o tym, jak to łatwo tutaj prowadzi się biznes. Po chwili widział we mnie wspólnika: ja kupię sprzęt, a on będzie obsługiwał klientów. Możemy nawet organizować nurkowania, łódź się wypożyczy. Zaproponował wyjście na herbatę. Ku mojemu miłemu zaskoczeniu (a czemu, przeczytasz w drugiej historii) herbata kosztowała mniej niż dolara. Wysłuchałem jego pomysłu, ale nie dałem się nim zarazić, zwłaszcza, że nie znałem arabskiego, a jego angielski przypominał mi konwersacje z "W pustyni i w puszczy". Jeszcze parę tygodni po powrocie do kraju dostawałem esemesy o treści "pomocy, bo się pokłóciłem z szefem i nie mam pracy". Jednak coś znacznie bardziej żenującego wydarzyło się tam na miejscu... zresztą z mojej winy... Tekst w przygotowaniu

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 9 EUR*

Zalecana długość pobytu: 2 tygodnie

Najlepszy okres: maj, październik, listopad, grudzień

Transport: samolotem rejsowym lub czarterem

Polecane filmy: "Dokąd teraz"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria