Praga

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Praga śladami Pana Samochodzika

Stolicę Czech można odkrywać wielokrotnie. A to wedle przewodnika, a to z ekscytacją podążając do tajemniczych miejsc odgrywających ważne role w książce Zbigniewa Nienackiego (Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic) albo… tak zupełnie w ciemno, spacerując i trafiając w mniej turystyczne, ale za to urzekające miejsca… Praga stała się mi tak bliska, że postanowiłem nauczyć się… języka czeskiego. Jak twierdzi mój kolega-podróżnik Piotr D., mam skłonność do nauki popularnych języków.

Odpuszczę sobie rozwodzenie się na temat urzekających i (zbyt) popularnych miejsc, bo i tak tam trafisz: Zamek na Hradczanach, Złota Uliczka, Katedra Św. Wita, Wacława, Wojciecha, Loreto i Strahov, wieża Eiffla na górze Petrin (ależ stąd widok!), Kampa, Most Karola, Stare Miasto (w tym Rynek, Ratusz i Zegar Orloj oraz Brama Prochowa), żydowski Józefów (synagogi i magiczny cmentarz z osławionym przez książkę grobem rabina Lowe) oraz Wyszehrad. Pominąłem coś?

Moje małe odkrycia praskie, to po pierwsze ulica Nowy Świat (Nový Svět) z drzwiami przyozdobionymi fikuśnymi klamkami. To również Cmentarz Olszański, który dzięki lekkiemu zaniedbaniu pięknie obrósł wpychającymi się wszędzie z tupetem roślinami. W końcu cudownie wyglądający jesienią ogród botaniczny, który posiada też pomieszczenia symulujące różne strefy klimatyczne. Zobaczysz tam nie tylko dżunglę (w której latają egzotyczne motyle, pływają dziwne ryby), ale dzięki dostosowanej temperaturze i wilgotności, świetnie również ją poczujesz.

Niestety standardowe wycieczki zahaczają o Pragę tylko na 2 dni. To za mało, żeby poczuć dobrze ducha miasta. Tym bardziej, że za dnia można zwiedzać zabytki lub wybrać się na koncert muzyki klasycznej. Nocą króluje muzyka rozrywkowa, wszelkiego rodzaju. Przy moście Karola (od strony Starego Miasta) mieści się jedna z największych dyskotek w Europie. Ludzie bawią się tam na różnych poziomach.

Ceny noclegów (i nie tylko ich) są wysokie, ale poza centrum można znaleźć niedrogie hostele (rzadziej hotele), byle było blisko stacji metra.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Więcej ciekawostek o atrakcjach turystycznych, a także zdjęcia i filmy o Pradze - w przygotowaniu.

Slávek a Michaela Šámalovi, děkuji vám za všechno!

Pod mostem Karola zobaczyłem samochód starannie oklejony reklamami firmy: Cipa. Było to moje pierwsze spotkanie z Cipą i wiedziałem, że być może więcej się nie powtórzy. Używałem wtedy legendarnej lustrzanki Zenit, więc każda klatka się liczyła. Starannie wykadrowałem samochód i już miałem nacisnąć spust, gdy doszedłem do wniosku, że chce mieć z Cipą wspólne zdjęcie. Zlekceważyłem jasne spodnie, położyłem się na ziemi, ustawiłem nieruchomo aparat, wykadrowałem, ustawiłem ostrość, przesłonę, czas otwarcia migawki, nacisnąłem samowyzwalacz, wstałem, podbiegłem do samochodu ładnie przed nim kucając i... usłyszałem jak odjeżdża. No to ch...

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 10 EUR*

Zalecana długość pobytu: 1 tydzień

Najlepszy okres: maj, czerwiec, wrzesień, październik

Transport: samolotem, pociągiem lub samochodem

Polecane filmy: "Obsługiwałem angielskiego króla", "Opowieść o zwyczajnym szaleństwie", "Samotni", "Nieznośna lekkość bytu", "Mission impossible", Iluzjonista"

Więcej: Wikipedia, klimat, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10
Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą, przewalutowania bez prowizji, przelewy międzynarodowe za darmo. Tak działa Revolut. Sprawdź aktualne promocje.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >