Paryż nocą

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Paryż nocą


Pokaż zbliżenie lub noclegi w Paryżu

Nie spieszno mi było do Paryża, który widziałem tyle razy na filmach, a który wydawał mi się niczym więcej jak tylko jakąś ekstrapolacją Pragi i Wiednia. Tymczasem zdobył moje serce i po dwóch wizytach czuję niedosyt. Już sama z pozoru przereklamowana Wieża Eiffla urzekła mnie. Zwłaszcza nocą, gdy blask reflektorów nadaje jej lekkości i czyni uniwersalnie piękną, choć budowla pochodzi z 1889 r. A do tego wytworne kamienice, imponujące historyczne budynki, nastrojowe uliczki przepełnione kawiarniami rozlewającymi się na chodniki oraz fascynujące kolekcje w muzeach.

Jeśli chodzi o te ostatnie, to pewnie pierwszym Twoim skojarzeniem jest Luwr. Muzeum - labirynt. Jeśli chce się zamknąć wizytę w jednym dniu, warto z góry ustalić, które kolekcje się zobaczy albo wynająć przewodnik audio z trasą po najciekawszych dziełach. Bilet lepiej kupić przez Internet, żeby uniknąć (nawet godzinnej!) kolejki.

Nowsze kolekcje (głównie obrazów, sztuki użytkowej i rzeźb) mieści dawny dworzec kolejowy Orsay. Z kolei sztukę nowoczesną można obejrzeć w Centrum Pompidou. Tutaj z górnych pięter warto nocą o pełnej godzinie zobaczyć Wieżę Eiffela rozbłyskująca stroboskopowym światłem. Jest tu także bezpłatne WIFI i biblioteka. Z kolei obok Pompidou mieści się także Flunch, bufet z niskimi jak na Paryż cenami.

Z muzeów mogę polecić jeszcze zbudowany na okoliczność wystawy światowej (11 lat po tej, na którą wybudowano Wieżę Eiffla) Grand Palais. Ale nie tylko muzeami człowiek żyje. Zresztą niektórzy zwiedzają je najchętniej z zewnątrz. Jak też Katedrę Notre-Dame czy Operę. W przypadku pierwszej nie było problemu, żeby wejść do środka, w przypadku drugiej, dwa razy odmówiono mi tej przyjemności. Wrócę.

Pamiątki z podróży:

  • minikatarynka
  • kubki dla dwojga

Hotele paryskie są ciasne, ale urocze, co mam nadzieję udało mi się uchwycić na zdjęciach na dole. Skorzystałem z zaproszenia dwóch. Pierwszy to świetnie położony Hotel de la Bretonnerie (ceny, strona, FB) w budynku, powstałym na długo przed Rewolucją Francuską, co potwierdzają piękne, stare drewniane stemple, a uroku dodają łóżka z baldachimami. Podczas śniadań możemy zrobić sobie sok pomarańczowy w stosownym do tego automacie.

Z kolei wyróżnikiem położonego nieopodal Luwru Hotelu Relais du Louvre (ceny, strona, FB) jest widok z pokojów na piękny gotycki kościół Saint Germain l'Auxerrois.

Osobom lecącym do/z Paryża polecam stronę z informacjami o transporcie między centrum a lotniskami CDG (Roissy - Charles de Gaulle) i ORY (Orly). Jeśli chodzi o pozaparyskie BVA (Beauvais-Tillé), to opcji jest mniej, np.: Transportparis.pl i Aeroportbeauvais.com.

Widziałeś/aś walentynkowe zdjęcie z hotelu? Dobry początek, prawda? Ja z kolei zabrałem swoją towarzyszkę na lampkę wina do tej sympatycznej restauracji Le Cochon à l'Oreille. Tam dostałem opier... i usłyszałem, jakim jestem chamem, i jak mogłem wcześniej pojechać spod wieży Eiffla do muzeum, zamiast się tam całować... Hmmm. Następnym razem się poprawię. W muzeum już byłem.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 17 EUR*

Zalecana długość pobytu: tydzień

Najlepszy okres: maj, czerwiec, październik

Transport: samolotem

Polecane filmy: "Pachnidło", "O północy w Paryżu", "Niczego nie żałuję – Edith Piaf", "Moulin Rouge!", "Uprowadzona", "Wywiad z wampirem"

Więcej: Wikipedia, przewodnik, klimat, poradnik MSZ

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria