Budapeszt

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Rejs pięknym modrym Dunajem

Budapeszt często kojarzy się traumatycznie. Zwłaszcza tym, którzy próbowali przejechać przezeń za dnia np. w drodze do Chorwacji. Brak GPS-a kończy się sentymentem za samolotem. Z kolei zatrzymanie się chociaż na jeden dzień w tym mieście rodzi bardzo pozytywne wrażenia.

Pięknego widoku na Dunaj oraz budynek parlamentu węgierskiego doświadczysz ze Wzgórza Gellerta. To tutaj w I wieku osiedlili się Celtowie. Węgrzy przybyli w te okolice dopiero w X wieku. Ta prawobrzeżna część miasta (gdzie z pewnością warto wybrać się również na zamek), nazywana jest uroczo Budą (kto by nie chciał mieszkać w budzie?). w XIX w. połączono ją z lewobrzeżnym Pesztem i tak powstał Budapeszt.

Peszt wprawdzie nie rzuca na kolana, ale jest również ładny i słusznie kusi nocnym spacerem. Miłośnikom tej aktywności polecam też Wyspę Małgorzaty na Dunaju. Jeśli chodzi zaś o rejsy, to należy udać się na Vigadó tér a tam wybrać odpowiednią dla siebie opcję, począwszy od statku po prostu płynącego na wodzie, a skończywszy na cygańsko-węgierskie hulankach nocnych. Mniej więcej od marca do października, choć latem wybór wycieczek po rzece jest największy.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Można też zaplanować dłuższe wakacje na Węgrzech docierając na południu do modnego jeziora Balaton lub na północny-wschód do regionu Tokaj-Hegyalja (sięga również Słowacji), gdzie produkowany jest słynny alkohol Tokaj. Prawo do nazwy mają tylko wina z tego regionu, a jeśli są produkowane po słowackiej stronie, to podlegają węgierskiej kontroli jakości. Tymczasem tequilę (od meksykańskiego miasta: Tequila) produkują ponoć nawet w Belgii...

Więcej ciekawostek, zdjęć i filmów w przygotowaniu.

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 10 EUR*

Zalecana długość pobytu: 2 dni

Najlepszy okres: maj, czerwiec, wrzesień

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Kontrolerzy", "C.K.Dezerterzy"

Więcej: Wikipedia, klimat, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10
Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą, przewalutowania bez prowizji, przelewy międzynarodowe za darmo. Tak działa Revolut. Sprawdź aktualne promocje.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >