Mszana Dolna

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Spacer w Mszanie Dolnej


Pokaż zbliżenie lub noclegi w Mszanie

Początkowo miałem napisać parę zdań zachęty do odwiedzenia Mszany Dolnej, ale stwierdziłem, że po co, niech obrazy przemówią. Dodam tylko, że wszystkie one są marne wobec widoków, jakich można doświadczyć z okolic szczytu Lubogoszczy o wschodzie słońca. Gdy zbiegnie się z pojawieniem nisko zawieszonych chmur, zrozumiemy, dlaczego Beskid nazywany jest Wyspowym. Naszym oczom ukaże się bajkowy krajobraz gór wystających z mglistej kołdry. Miejsca widokowe (w stronę Limanowej jak i Mszany Dolnej) można znaleźć kilkadziesiąt metrów od krzyża w kierunku południowo-wschodnim.

Najlepszą okazję do zachwytu tymi rejonami daje przełom  kwietnia i maja, gdy kwitną drzewa oraz październik, gdy natura rozwija swój pomarańczowo-czerwony dywan. No i oczywiście zimą, gdy wszystko przykrywa śnieg. Zapraszam też w czerwcu na festiwal muzyczno - podróżniczy Jam w lesie, który co roku organizuję w pobliskiej Kasince Małej na Lubogoszczy. Od czerwca można też zbierać grzyby. Początkowo głównie borowiki szlachetne, podgrzybki i kurki, z czasem również kozaki i rydze.

Stąd też blisko do Gorczańskiego Parku Narodowego, a do Zakopanego, Szczawnicy czy też Starego Sącza i Rytra mamy około godziny autem. Zimą z kolei Mszana staje się dobrą bazą wypadową do wyciągów narciarskich w Kasinie Wielkiej, Rabce czy Lubomierzu.

Mszana i okolice to również dziesiątki szlaków rowerowych z atrakcyjnymi widokami.

W okolicach Mszany organizuję również różne weekendowe obozy relaksacyjne.

Mała ciekawostka: Mszana Dolna uzyskała prawa miejskie w 1952 r., choć lokacja miejska nastąpiła już około 1346 r. za sprawą Kazimierza Wielkiego. Jednak jeszcze przed 1409 r.  straciła prawa miejsce na przeszło 500 lat.

W Mszanie niemal w każdy piątek możemy załapać się na koncerty bluesowe (bądź gatunków pokrewnych) w Folwarku Stara Winiarnia, którego mury pamiętaja czasy Pokoju Wersalskiego (1783). Tu znajdziemy też hotel, restaurację i kawiarnię oraz dziedziniec, które w wielu miejscach nawiązują wystrojem do minionych epok.

W kwestii noclegów polecam też Pensjonat Szczebel z dużym ładnym ogrodem i widokiem na góry. Są też korty tenisowe, a rzeczka zaraz za polną drogą. Ponadto hotel Janda oferujący bogate zaplecze rehabilitacyjne (w tym masaże), sale konferencyjne i basen pod gołym niebem (otwarty latem). Miejsce dla mnie sentymentalne, bo wychowałem się parędziesiąt metrów od niego... Zupełnie inne miejsce to ośrodek Nad potokiem w Koninkach, kwadrans jazdy autem z Mszany i minuta przed Gorczańskim Parkiem Narodowym. W ofercie noclegi w domkach w cieniu starych świerków nieopodal potoka. I bardzo smaczna domowa kuchnia.

Poniższe zdjęcia wykonałem na terenie Miasta jak i Gminy Mszana Dolna.
 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 50 zł*

Zalecana długość pobytu: 3 - 5 dni

Najlepszy okres: kwiecień, maj, październik

Transport: samochodem

Polecane filmy: w pobliskiej Kasinie Wielkiej kręcono sceny z Listy Schindlera

Więcej: Mszana Dolna w Wikipedii

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria