Sprawdź aktualne promocje dla podróżników!

Zdrowie

 

Ubezpieczenia podróżne

Jeśli podróżujesz na terenie UE, to wystarczy wyrobić kartę EKUZ na podstawie zwykłego, obowiązkowego (i świetnie działającego przecież) ubezpieczenia zdrowotnego.

Aktualnie dość tanio wychodzą ubezpieczenia zagraniczne z Revolutem, gdzie paroma dotknięciami w aplikacji można odpalić ubezpieczenie podróżne dla siebie i znajomych. Co ważne - obejmuje ono też akcję ratunkową w górach do 2500 m (dobra opcja na słowackie Tatry), nurkowanie rekreacyjne i kilkanaście innych sportów ekstremalnych. Karta ma też sporo innych zalet, o których piszę tutaj.

Z tym linkiem możesz otrzymać kartę za darmo.

Możesz też porównać poniżej ubezpieczenia podróżne i skorzystać z 10% zniżki na hasło KALENDARZ10:

 

Porównując ubezpieczenia nie kieruj się tylko najniższą ceną. Są firmy znane z niskich cen, jak i problemów z wyegzekwowaniem odszkodowania. Najczęściej korzystam z usług agencji Bimar (tel. 605 838 480, rabat na hasło Kalendarz Przygód), wyszukującej w bazie ubezpieczycieli najlepszą dla mnie opcję uwzględniającą planowane aktywności. Przestrzegam przed wybieraniem najtańszych ubezpieczeń, bo taka strategia skończyła się dla mnie nieco  dramatycznie.

Kilka banków (np. Millenium, z dodatkową promocją 200 zł gratis do 31.08.2019) oferuje też bardzo ciekawą opcję, mianowicie płacąc kartę kredytową za wycieczkę lub kupując coś nią za granicą, uruchamia się automatyczne ubezpieczenie podróżne. Często obejmuje również osoby towarzyszące. Jak w przypadku każdego ubezpieczenia trzeba jednak zwrócić uwagę na wyłączenia (niektóre kraje, sporty ekstremalne) oraz sposoby zgłaszania incydentu.

W przypadku znalezienia kolejnych promocji strona będzie zaktualizowana.
 

Malarone - malaria profilaktyka

Malarone to jeden z najpopularniejszych i najskuteczniejszych leków na malarię. Skuteczny również w profilaktyce antymalarycznej. Inna możliwość to Doksycyklina, ale niesie za sobą wiele konsekwencji, w tym konieczność stosowania jeszcze parę tygodni po powrocie ze strefy zagrożenia malarią. Poza tym zażywając ją, nie powinno się wychodzić na słońce.

Szczepienia

Punktem wyjściowym może być strona MSZ - gdzie można wybrać właściwe państwo z listy. To jedno z bardziej wiarygodnych źródeł, jednak i te informacje warto weryfikować. Dwa razy zdarzyło mi się, że w MSZ zalecali profilaktykę antymalaryczną, jednak gdy na miejscu (np. w Belize) dopytywałem lekarzy – byli zdziwieni i nie znali przypadku wystąpienia malarii w ciągu ostatnich lat. Tak więc niebrzydką mapę zagrożeń na stronie WHO możemy traktować z rezerwą w przypadku stref o małym zagrożeniu, gdy wybieramy się tam w porze suchej. Inne źródło: CDC (najbardziej szczegółowe informacje).

Na stronie MSZ znajdziemy też informacje o bezpieczeństwie w państwach docelowych.

Przydatne komunikaty na temat zagrożeń epidemiologicznych na świecie znajdziesz też na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wykaz zagrożeń publikuje też Wojskowy Instytut Medyczny. Podchodź jednak ostrożnie do tego typu ostrzeżeń. Często są uogólniane i nie biorą pod uwagę sezonowości. Np. choroby przenoszone przez komary stanowią największe zagrożenie w porach deszczowych.

Szukasz inspiracji na podróż życia? Chcesz znaleźć jeszcze tańsze bilety lotnicze?

A może masz inne pytania dotyczące podróżowania lub przedstawionych tu treści?

Służę pomocą i doświadczeniem :)

Zadzwoń teraz!

Warto rozważyć zintegrowaną szczepionkę przeciw dwóm typom żółtaczki A i B (WZW), tzw. Twinrix Adult. 3 zastrzyki na przestrzeni 6 miesięcy, przy czym drugą dawkę przyjmuje się już miesiąc po pierwszej. Często przydaje się również szczepionka przeciwko żółtej febrze (żółtej gorączce). Poza tym - przeciwko tężcowi – ostatnią obowiązkową dawkę bierze się w wieku 19 lat, warto ją odnowić nie później niż po 10 latach.

Są szkoły odradzające szczepień jako nienaturalnej ingerencji w nasze zdrowie mogącej nieść niezbadane komplikacje. Wybór należy do Ciebie. Jeśli zdecydujesz się na szczepienie przed podróżą, możesz znaleźć oferty komercyjne przez Internet albo skorzystać ze szczepień w lokalnym Sanepidzie, wpisując w Google: WSSE szczepienia, dodając ewentualnie na końcu nazwę miasta.

Gdy zachorujesz

Jeśli po powrocie do Polski będziesz nadal chory/a na chorobę tropikalną, możesz zgłosić się do jednej z placówek: Szpital Zakaźny nr 1 w Warszawie, Klinika Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Gdyni, Oddział Kliniczny Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych w Poznaniu, Poradnia Chorób Pasożytniczych i Medycyny Tropikalnej w Krakowie.

Przed wieloma chorobami tropikalnymi roznoszonymi przez komary (oprócz wspomnianej malarii, np. denga) nie ma szczepionek. Najlepszym zabezpieczeniem (w porze deszczowej) będą środki przeciw insektom, które kupimy na miejscu. Kiedyś kupiłem w Krakowie popularny środek przeciwko komarom tropikalnym. Te z dżungli amazońskiej chyba go nawet nie zauważyły. Za to lokalny ekologiczny wyrób działał w 100%. Uwaga, zapach potu przyciąga komary, więc regularny prysznic okazuje się dobrym wsparciem.

 

Najlepsze ubezpieczenie turystyczne

Z pozoru wszystko w porządku - moskitiera chroniąca przed owadami i większymi zwierzątkami w dżungli. A jednak, gdy ją tak zostawiłem, nie wkładając dołu pod materac, to później odkryłem w nocy, że mam towarzystwo... Tego Ci nie życzę. Proponuję również, abyś sprawdzał obuwie, zanim je założysz.

Choroby układu pokarmowego

Istnieje (polski) zwyczaj picia mocnego alkoholu w krajach azjatyckich i afrykańskich, aby zabijać lokalne bakterie. Kwestionowany przez lekarzy, chyba, że coś powyżej 60%. Śliwowicę? Poza tym alkohol może osłabić odporność organizmu.

Jeśli chodzi o szczepionki przeciwko durowi brzusznemu (salmonella), to na razie nie są zbyt skuteczne. Przed durem, amebą, czerwonką, żółtaczką typu A i innymi chorobami brudnych rąk najlepiej zabezpieczyć się... myjąc często ręce oraz warzywa i owoce - oczywiście w bezpiecznej wodzie.

Choć nie jest powiedziane, że kucharz zawsze myje ręce (różne cyrki widziałem, o czym przeczytasz m.in. tutaj)... W krajach takich jak Indie możemy czerpać inspiracje od autochtonów. Tj. używać tylko jednej ręki do jedzenia (zazwyczaj odbywa się bez sztućców), a drugiej do otwierania klamek, płacenia, itp. Pić wodę bezdotykowo z butelki (wtedy szybko się nie zepsuje mimo upałów i możemy dzielić się nią z innymi) - wymaga to treningu, ale później wchodzi w pożyteczny nawyk.
W razie choroby wybieraj prywatną klinikę, bo ubezpieczalnia zwróci Ci koszt leczenia, zabierz tylko diagnozę oraz rachunek za wizytę oraz lekarstwa, a także zgłoś w terminie incydent. Przeczytaj o pułapkach stawianych przez banki i ubezpieczycieli (wkrótce).

Niezbędne leki zawarłem na liście kontrolnej podróżnika.

A poza tym - polecam banany.  Nawet jeśli nie ma dostępu do czystej wody, to są to owoce, które możesz zjeść dość sterylnie (jeśli ostrożnie je otwierasz). Dostarczają też przyzwoitą dawkę kalorii i zbierają wiele pochlebnych opinii na temat wpływu na organizm. Nie należy ich trzymać w lodówce.
 

Odwołany lub opóźniony lot

Za odwołany lub opóźniony lot w wielu przypadkach przysługują finansowe odszkodowania. Jeśli nasze reklamacje nie przyniosą efektów, pozostaje skorzystać z pomocy prawnika (np. Kancelarii Lutego) lub AirHelp.

 

Ochrona przed słońcem

Im bliżej równika, tym bliżej do Słońca (i mniejsza warstwa ochronna atmosfery). Stosuj filtry przeciwsłoneczne adekwatne do szerokości geograficznej i pory roku. W ciepłych krajach możesz bez problemu kupić kremy z wysokimi współczynnikami, np.: 50+, 60 SPF. W Nikaragui spotkałem się nawet ze 110 (dla biegaczy). Ważna jest ochrona zarówno przed promieniami UVA, jak i UVB.

Warto też wiedzieć, że krótka ekspozycja na słońce 15-20 m.in. nie tylko nie jest szkodliwa, ale umożliwia również wytworzenie na skórze przyjaznej witaminy D3.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines –>