Bartek Zobek

Osobiście sprawdzone!

Co nowego?

Porady


Ciekawostka dnia

Prostytutki na całym świecie próbują oszukać turystów wzbudzając ich zaufanie, czasem do ostatniej chwili ukrywając swoje intencje. Pokazywanie zdjęć własnych dzieci jest w standardzie. Są też bardziej wyszukane formy damsko-męskich oszustw. Np. w Krakowie dziewczęta podrywają turystów i zaciągają do ulubionej knajpy, gdzie drink kosztuje nawet 100 zł, serwis w cenie.Zaplanuj swój urlop: Chorwacja

Czy lubisz tę stronę? :)


Zapisz się na newsletter!


Wizy online

Naucz się pozycjonowania stron!

Wakacje na Nusa Penida
Spędź wakacje na tropikalnej wyspie!
Tu znajdziesz praktyczne informacje na temat wycieczki do Kolumbii:
Kiedy najlepiej lecieć do Kolumbii, gdzie jechać, co zwiedzić i zobaczyć, jakie są największe atrakcje turystyczne, ciekawe miejsca, zabytki, piękne plaże karaibskie. Jak zorganizować podróż, tramping, wyprawę. Ciekawostki i porady. Inne atrakcje Ameryki Południowej znajdziesz na pozostałych stronach serwisu.
Kumbia w Kolumbii


Nauka salsy i kumbii w Kolumbii


Pokaż zbliżenie lub hotele w Bogocie

To jedno z miejsc, gdzie ludzie proszą o wspólne zdjęcia i nauczą tańczyć salsę za uśmiech. Albo innych tańców latynoskich (na głównym zdjęciu - kumbia).

Pewnie swą przygodę zaczniesz w Bogocie z miłą dla oka dzielnicą La Candelaria, gdzie warto wynająć hotel, jednak po zmroku spacerować tylko z lokalnymi. Koniecznie wyjedź przed zachodem słońca kolejką na górę Monserrate, żeby podziwiać panoramę miasta za dnia i w nocy. Jeśli interesujesz się historią, socjologią lub antropologią bądź lubisz złoto, odwiedź Muzeum Złota.

Kolumbia, a zwłaszcza Bogota ma wciąż złą sławę. Przemyt kokainy, porwania, kradzieże… Mojego szacownego kolegę Pawła notorycznie okradają tam kieszonkowcy, pewnie nie mogą się już doczekać jego powrotu. A moje doświadczenia? No cóż, niczego mi nie ukradli, ale na brak wrażeń też nie mogę narzekać...

Kolumbia

Cartagena de Indias

Kolejną kolumbijską atrakcją jest Cartagena de Indias - jedno z najpiękniejszych miast Nowego Świata. Miałem duży problem z wyborem paru zdjęć pośród kilkuset... Miejscowość urzeka budynkami i ludźmi. Również nocą. Nic więcej nie dodam, bo zdjęcia i film lepiej opowiedzą.

Cartagena to miasto portowe. Miasto marynarzy. Przekonałem się pierwszego wieczoru, gdy pytałem o miejsce z muzyką. Zaprowadzono mnie do lokalu, gdzie były niemal tylko panie. Ściągnąłem wzrok wszystkich. Na szczęście poznałem tam marynarzy z Chorwacji, którzy uprzedzili mnie, żebym nawet nie rozmawiał z żadną kobietą, bo już to kosztuje.
Porwanie w Bogocie?

Dostępne wkrótce

Stąd też niedaleko do ładnych plaż. A te najpiękniejsze są parę godzin dalej, w Parku Narodowym Tayrona. Najpierw wyruszasz busem (zamawianym w hotelu) do jednego z najstarszych miasta Nowego Świata - Santa Marty, stąd będzie kilka opcji dotarcia do parku (bus za dopłatą też może tam pojechać). Ja udałem się najpierw do miejscowości Taganga, a dalej z lokalną wycieczką popłynąłem łodzią motorową. Można też dostać się piechotą lub konno. Na miejscu możemy również nocować, w nieco harcerskich warunkach - witaj przygodo!

Kolumbijka

Takie tam na kolację...

Wytrwałym polecam wycieczkę do Zaginionego Miasta w dżungli. Parodniowa podróż przez las tropikalny, możliwe, że w błocie. Jak się dobrze ustawisz, to dostaniesz osiołka.

W sierpniu 2015 lub 2016 r. wybieram się ponownie do Kolumbii, tym razem odwiedzając także Caño Cristales, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. To rzeka, której glony tworzą ten oryginalny, kolorowy spektakl.

Wtedy będę mógł pochwalić się swoimi zdjęciami :) Jeśli chciał(a)byś przyłączyć się do tej wyprawy, zajrzyj tutaj.

Czahówka

Wprawdzie kraj słynie z eksportu kokainy (koniecznie zobacz film "Maria, łaski pełna"), ale też może pochwalić się wysokiej jakości kawą. Taką kawę (nawet w wersji zielonej, nieprażonej) można kupić w Polsce w firmie Mixexpert.

Pamiątki z podróży:

- hamak
- kapelusz kolumbijski
- liście koki

Mieszkając w Tagandze też przeżyłem swoją przygodę. Otóż było to po powrocie z dżungli brazylijskiej, gdzie nabawiłem się zakażenia skóry. Odwiedziłem więc lokalny ośrodek zdrowia. W ciągu paru dni testowano na mnie z nieukrywanym zakłopotaniem, wręcz przerażeniem (sic!) w oczach trzy różne antybiotyki (w tym jeden w zastrzyku). Najciekawsze było zakończenie, tj. wytłumaczenie mi, jak mam kontynuować leczenie w Polsce. Dawka leku 2 x 80, czyli dos ochenta w kolumbijskiej wersji hiszpańskiego brzmi dochenta, gdyż pomijają wymowę "s". Długo trwało zanim wyłapałem tę subtelność. Tymczasem w Polsce podważono kolumbijskie diagnozy i hipotezę choroby tropikalnej, ponoć takie zakażenie, to choćby na Błoniach można złapać. Dostałem czwarty antybiotyk i przeszło.

Z Brazylii do Kolumbii przywiozłem jeszcze jedną pamiątkę. I nie było to legalne przedsięwzięcie. Dalszy przemyt do Europy był o wiele większym wyzwaniem, bo Kolumbia słynie ze szczegółowych kontroli i… ekscytujących więzień. Dalsza część artykułu wkrótce w wersji dla dorosłych.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Bogota - od 9 EUR, Cartagena - od 12 EUR*

Zalecana długość pobytu: 3 tygodnie

Najlepszy okres: lipiec, sierpień - w porze suchej na północ od równika; uwaga, Bogota leży 2 640 m.n.p.m.

Transport: samolotem do Bogoty; sprawdź też lokalne linie lotnicze

Polecane filmy: "Maria, łaski pełna", "Wojna o złoto w Kolumbii"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat Bogoty

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria