Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Wakacje w Chorwacji - Zadar

artykuł zewnętrzny

Podróżowanie nie musi wiązać się z koniecznością poniesienia wysokich kosztów.

Dostępne są tanie linie lotnicze, pojawiają się różne oferty last minute. Jeśli ktoś będzie na bieżąco z ofertami biur podróży, to uda mu się w końcu trafić na wymarzoną okazję. Wiele osób wybiera egzotyczne kraje, ale jest wiele ciekawych miejsc, które są położone relatywnie blisko Polski. Na szczególną uwagę zasługuje Chorwacja, w której panuje niesamowity klimat, można liczyć na malownicze krajobrazy, liczne atrakcje. Pobyt w Zadarze bez wątpienia będzie należał do udanych. Ma do zaoferowania cudowne zabytki, niesamowite widoki, nieoczekiwane miejsca, cuda przyrody. Jest to świetna baza wypadowa do zwiedzania i innych części Chorwacji.

Zanim wyruszysz
Ubezpieczenie turystyczne na wyjazd zagraniczny

Udane wakacje to bezpieczne wakacje! Zanim wyruszysz na swoje wymarzone wakacje warto zatroszczyć się o kilka podstawowych kwestii, takich jak ubezpieczenia:

- Karta Ekuz

- Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

- Car Assistance w przypadku wyjazdu samochodem

Często nie myslimy o ubezpieczeniu do Chorwacji, ponieważ na myśl przychodzą nam wydarzenia takie, jak poważny wypadek samochodowy czy nawet zgon, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest tak nikłe, że nie bierzemy go pod uwagę. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe ubezpieczenie chroni nas i naszych bliskich także w przypadku drobniejszych zdarzeń, które mogą spowodować konieczność opłacenia wysokiej FV za pomoc nierefundowaną, mamy tu na myśli np.:

- złamanie / zwichnięcie reki lub nogi,

- oparzenia / udar słoneczny,

- atak alergiczny,

- zatrucie,

- odwodnienie,

- nieprzyjemny kontakt z jeżowcem ;)

- wiele innych.
 

Są to sytuacje powszechne, a prawdopodobieństwo ich wystąpienia całkiem wysokie. W przypadku braku dodatkowej ochrony, będziemy zmuszeni dopłacić do świadczeń, które dla nas wykonano. Nigdy nie wiem jaka będzie końcowa suma i co się wydarzy, dlatego zawczasu warto zadbać o dodatkową ochronę.

Wakacje w Zadarze

Co ciekawego ma do zaoferowania Zadar?
 

O Zadarze mówi się, że jest perłą Dalmacji. Można liczyć na przepiękne zachody słońca, niezwykłe parki narodowe, ciekawą architekturę nawiązującą do starożytności. W miejscowości tej znajdują się najlepsze plaże, idealne dla osób szukających miejsc sprzyjających biernemu wypoczynkowi. Po paru godzinach zwiedzania można się zrelaksować na piaszczystej Ninskiej Lagunie. Będzie to dobry wybór dla całej rodziny z dziećmi ze względu na płytkość morza i ciepłą wodę. Na uwagę zasługuje również plaża Borik, która pełni rolę centrum rozrywkowo-plażowego. Jeśli ktoś chce poczuć bliskość natury, podziwiać niesamowitą faunę i florę, to powinien wybrać się do parków narodowych. Obfitują one w jeziora, wodospady, kaniony, jaskinie. Godne polecenia są parki Paklenica, Kornati, Jezior Plitwickich, Wodospadów Krk i Velebit. Z taką mnogością różnorodnych atrakcji wakacje w Zadarze muszą być udane.


Zadar jest wręcz naszpikowany wysepkami, zatokami i cieśninami. Nie można też zapomnieć o mnogości zabytków. Wystarczy przejść się uliczkami starówki, aby nacieszyć oczy pięknymi widokami. Można liczyć na różnorodność zabytków z wielu okresów historycznych. Najpopularniejszym placem na starówce jest Narodni Trg, czyli Plac Ludowy. Znajduje się przy nim budynek straży miejskiej z wieżą zegarową, Muzeum Etnograficzne i ratusz. Symbolem Starego Miasta jest Kościół św. Donata, który robi wrażenie przede wszystkim wieczorem, gdy zostanie pięknie oświetlony. Na terenie kościoła organizowane są nawet koncerty muzyki poważnej. Za najpiękniejszą świątynię w Dalmacji uznaje się Katedrę św. Anastazji. Atrakcją jest także Brama Lądowa – Kopnena Vrata, którą zbudowali Wenecjanie. Zdobią ją piękne płaskorzeźby. W centrum zadarskiej starówki mieści się Muzeum Archeologiczne.

Jakie atrakcje turystyczne skrywa Zadar?  

Podczas zwiedzania Zadaru warto udać się do Muzeum Iluzji, w którym czeka wiele atrakcji. Duże wrażenie robią Organy Morskie, które zajmują aż 70 metrów nabrzeża. Na instrumencie grają fale, bo to woda uderzając i wlewając się do organów wygrywa różne dźwięki. Organy stają się najgłośniejsze podczas wzburzonego morza. Warto też odbyć rejs gondolą, aby móc podziwiać okoliczne uroki z innej perspektywy. Z niecodziennych widoków wymienić można Pochwałę Słońca, czyli ogromną baterię słoneczną na promenadzie. Służy ona do imitowania układu słonecznego. Ma postać ponad dwudziestometrowego koła, na co składa się aż trzysta szklanych płyt. Najpiękniej prezentuje się oczywiście po zmierzchu, gdy zaczyna się pokaz kolorowych świateł. Ciekawym miejscem jest Plac Pięciu Studni. Jego nazwa wzięła się od tego, że znajduje się na nim pięć studni, które dawniej stanowiły jedyne źródło wody dla całego miasta. Obecnie turyści traktują je jako idealne tło do zrobienia sobie fotografii. Podczas zwiedzania trzeba robić sobie także przerwy na odpoczynek. Warto zatrzymać się na Placu Piotra Zoranića. Obfituje w kawiarenki, restauracje. Jest też ciekawa atrakcja w postaci ruin odnalezionych w ziemi, którym można przyglądać się przez szklane podłoże.

 

Zadar - co zobaczyć w okolicy?

W okolicach Zadaru znajduje się mnóstwo atrakcji. Oddalając się od centrum, można poczuć większą bliskość natury. Piękne widoki tworzą zjawiskowe góry, jeziora, wodospady, kaniony, jaskinie. W Parku przyrody Jezioro Vransko można zobaczyć największe naturalne jezioro chorwackie, idealne miejsce dla miłośników sportów wodnych. Jeśli ktoś chce ujrzeć krystalicznie czystą wodę, to powinien udać się do kanionu rzeki Zrmanja. W okolicy znajduje się topowa atrakcja w postaci dziesięciometrowego wodospadu Veliki Buk. Miłośnikom górskich wędrówek poleca się przede wszystkim pasmo górskie Velebit.


Można liczyć na rozmaite szlaki o różnym stopniu trudności, przepiękną faunę i florę. Z kolei księżycowego krajobrazu należy szukać na niemalże bezludnym archipelagu Kornati. Zadar stanowi świetną bazę wypadową do innych ciekawych miejsc, do wielu z nich jest bardzo blisko. Można zwiedzić w ten sposób wszystkie kultowe destynacje Chorwacji. Na uwagę zasługują między innymi Split, Trogir, Szybenik, Nin, Primosten. Z Zadaru jest bardzo blisko do pobliskich wysp, można nawet pokusić się o wykupienie wycieczki na jedną z nich. Na niektóre wyspy można nawet dojechać własnym środkiem transportu, bo wiedzie do nich most. Nie ma też problemu ze znalezieniem miejsca noclegowego. Można liczyć na mnóstwo prywatnych apartamentów, hoteli, hosteli, domków kempingowych.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >