Wodospad Iguazu

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Prysznic pod wodospadem


Pokaż zbliżenie lub noclegi blisko Iguazu

Wodospady Iguazú (hiszp.: Cataratas del Iguazú, port.: Cataratas do Iguaçu) leżą na granicy argentyńsko-brazylijskiej na rzece Iguaçu. Większa z nich część znajduje się po stronie argentyńskiej. Ponieważ w obu państwach perspektywa jest różna, więc jeśli dysponujesz czasem i ochotą, możesz odwiedzić oba miejsca. Regularnie kursują autobusy przewożące turystów w obie strony, a formalności na granicy są symboliczne. Część argentyńska zabiera ok. 4 godziny (brazylijska mniej). Ale przecież możesz zrobić tam sobie piknik i spędzić cały dzień w tych niesamowitych okolicznościach przyrody ;)
Przepływ wody jest imponujący (ok. 1756 metrów sześciennych na sekundę!), szczególnie przy Diabelskiej Gardzieli (hiszp.: Garganta del Diablo). Ja zastygłem z wrażenia. Za jakiś czas umieszczę tu filmy, one lepiej niż zdjęcia oddają, to co tam się dzieje.

Postanowiłem pierwszy dzień przeznaczyć na niespieszne zwiedzenie argentyńskich wodospadów. Drugiego dnia wybrałem się do położonego niedaleko rezerwatu ptaków egzotycznych w brazylijskim Foz do Iguaçu.
 

Największy wodospad na świecie?

Pod względem szerokości (3 km) i przepływu wody jest największym w obu Amerykach. Ale na świecie już nie. Był nim za to wodospad leżący nieopodal na granicy brazylijsko-paragwajskiej, aż do 1982 r., kiedy to zatopiły go wody Parany po wybudowaniu Itaipu - jednej z dwóch największych na świecie elektrowni wodnych. Można ją zobaczyć w mieście Foz do Iguaçu. Tak więc jedno miejsce - trzy państwa.

Jeśli do wodospadów polecisz z Brazylii (np. z Rio, Sao Paulo lub Florianopolis), to wylądujesz na lotnisku w Foz do Iguaçu, jednak jeśli i tak masz w planie zwiedzać argentyńskie wodospady, to rozważ nocleg w sąsiednim argentyńskim Puerto Iguazú, pokój i wyżywienie będą tańsze. W tym mieście jest też lotnisko (jeśli np. polecisz z albo do Buenos Aires).

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Pamiątki z podróży:

  • koszulka piłkarska Argentyny
  • haftowana czapeczka

Ponieważ nie znałem jeszcze swoich porad dotyczących Iguazu, dlatego zatrzymałem się w brazylijskim Foz do Iguaçu. Gdy lokalnym autobusem pojechałem w końcu na stronę argentyńską, postanowiłem wykorzystać nowo-odkrytą różnicę ekonomiczną i zrobić na miejscu zakupy, skosztować argentyńskiej wołowiny, pospacerować, porobić zdjęcia... I tak zostałem do późnego wieczora, gdy okazało się, że autobusy powrotne już nie kursują, a taksówkarze wiedzą, ile sobie policzyć za międzynarodowy kurs... Tak oto wizyta w bankomacie też okazała się konieczna, a maszyna zażądała sobie jeszcze dodatkowej prowizji za wypłatę gotówki. Ekonomia według Bartka Zobka nie zdała tym razem egzaminu. Żeby było zabawniej (?) kontrola graniczna w drodze powrotnej była już bardziej szczegółowa i okazało się, że nie mam przy sobie karteczki, którą otrzymałem parę dni wcześniej po przylocie z Europy... Czasem znajomość języków pomaga. Czasem jednak lepiej nie rozumieć kompletnie nic i ładnie się uśmiechać:)

Tę wycieczkę warto połączyć z innymi atrakcjami: rezerwat ptaków egzotycznych w Brazylii, samba w Rio de Janeiro, najpiękniejsze plaże brazylijskie.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Puerto Iguazú - od 10 EUR*

Zalecana długość pobytu: 2 dni

Najlepszy okres: styczeń, luty, marzec, listopad, grudzień

Transport: samolotem do Puerto Iguazú (Argentyna) lub Foz do Iguaçu (Brazylia)

Polecane filmy: "Misja", "XXY", "Tetro"

Więcej: Stan wody, Argentyna w Wikipedii, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria