Krabi

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Odkrywanie jaskiń w Krabi

Pływanie kajakiem wydawało mi się nudne. Aż odkryłem jak wielką frajdę daje ono podczas eksploracji tajskich jaskiń, schowanych w skalistym nabrzeżu regionu Krabi. A to nie wszystkie atrakcje, bo tutaj kryją się jedne z najpiękniejszych plaż w Tajlandii, jeśli nie na świecie!

Ton Sai to nazwa małej zatoki a równocześnie plaży wciśniętej między majestatyczne skały przyciągające alpinistów z całego świata. Dotrzeć tu można łodzią z miasteczka Ao Nang. Na plaży warto wypożyczyć kajak, aby opłynąć jaskinie wyżłobione przez wodę w skalistych klifach. Jedna z najładniejszych mieści się gdzieś w połowie drogi między przystanią w Ao Nang a zatoką Ton Sai. Jednak hitem będzie wycieczka na wschód do sąsiedniej plaży Railay West, do której można przejść suchą stopą z Ton Sai podczas odpływu. Railay to już małe miasteczko, w którym chce się zamieszkać. I można znaleźć tutaj sporo możliwości noclegowych, choć ceny już nie urzekają jak przy innych tajskich plażach.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Kolejna plaża na wschód do piękna Phra Nang. Można do niej dotrzeć spacerem oznaczoną ścieżką lub popłynąć kajakiem. Tutaj też znajdują się majestatyczne jaskinie (najsłynniejsza z nich to Jaskinia Księżniczki) z fantastycznymi stalaktytami. Spacer w tych jaskiniach wymagał będzie odrobinę wysiłku i zmysłu logistycznego. Do dalszych wysuniętych na wschód formacji można dotrzeć już tylko kajakiem i z pewnością warto to zrobić.

Większość jaskiń w tym regionie do tylko kanały, z których można wypłynąć… tyłem. Na końcu niektórych będzie jednak szerzej z możliwością nawrotu. Czasem pojawi się przełączka do innej jaskini. W odległości dłuższego kajakowania znajdują się piękne wyspy z cudownymi plażami, choć Phra Nang jest już jedną z najznakomitszych. Niestety głośnych.

Inne niebrzydkie jaskinie położone są w głębi lądu i nazywają się Le Khao Kop.

W Tajlandii oprócz wspomnianych wysp niespotykaną (choć kontrowersyjną) gdzie indziej atrakcją są spotkania z tygrysami. Warto zobaczyć także Bangkok. A w odległości krótkiego lotu leżą niezwykła Kambodża i Wietnam.

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Ao Nang - od 10 USD, Railay - od 71 USD*

Zalecana długość pobytu: 1 tydzień

Najlepszy okres: styczeń, luty, marzec, grudzień

Transport: samolotem do Bangkoku lub Phuketu

Polecane filmy: "Anna i Król", "Chwała dziwkom", "Shutter - Widmo" (2004)

Więcej: Wikipedia, Klimat, Poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo)

* minimalna ocena 7 na 10
Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą, przewalutowania bez prowizji, przelewy międzynarodowe za darmo. Tak działa Revolut. Sprawdź aktualne promocje.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >