Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Pogoda

Jest wiele dobrych narzędzi do sprawdzania pogody. Jednym z moich ulubionych jest AccuWeather.com. Pozwala wyszukać miasta na całym świecie i zawiera też informację o lokalnych wschodach i zachodach słońca, co jest ważne przy planowaniu zwiedzania. Możliwe, że temperatura będzie wyrażona w stopniach Farenheita, ale możesz je zmienić na Celsjusza po prawej. Jeśli chodzi o aplikacje mobilne, to polecam Windy i Ventusky.

Jak robić dobre zdjęcia z wakacji

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro ciekawie prezentuje się na tle chmur, ale te same chmury zasłoniły piękną panoramę miasta...

Prognozy pogody sprawdzają się zazwyczaj do 12-24 godzin. Nie ufaj zbytnio prognozom na dłuższy okres, bo są oparte na zawodnych modelach komputerowych. Dlatego prognozy tak dynamicznie zmieniają się z dnia na dzień wraz z napływem nowych danych. Jeśli uważasz, że powinienem tutaj umieścić ściągę z prognozowania pogody na podstawie chmur i innych czynników, napisz.

Klimat

Jeśli trafiła Ci się świetna promocja lotnicza, to sprawdź pogodę w tym okresie. Bo na przykład zwiedzanie Machu Picchu w deszczu jest smutne.

Lecąc w grudniu 2012 r. do Meksyku pomyślałem, że brakuje serwisu internetowego, który zamiast polecać kraje w porządku alfabetycznym (lub wedle popularności), polecałby je adekwatnie do pory roku, uwzględniając optymalną pogodę i atrakcje sezonowe. Tak powstał pomysł na Kalendarz Przygód.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Pamiętaj, że są kraje, w których występuje kilka stref klimatycznych, dlatego najlepiej sprawdzać klimat dla konkretnego regionu/miasta, np: https://www.google.pl/search?q=klimat+Rio+de+Janeiro

Często pojawi się tam godny uwagi HolidayCheck - co ciekawe, normalnie w tym serwisie trudno znaleźć informacje o klimacie, chyba, że użyjemy bezpośredniego linku z Google. Precyzyjniejszy jest WWO, ale też trzeba się naklikać, żeby znaleźć średnie temperatury i opasy (najpierw wybierz miasto, a później ikonę z wykresem słupkowym), poza tym brakuje informacji o średniej temperaturze wody.

Zwracaj uwagę na temperaturę i opady a tam, gdzie chcemy pływać - na temperaturę wody. Są też regiony, gdzie warto poczytać o wietrze. Uwaga, czasem tzw. dobra pogoda nie jest tym, czego potrzebujemy. Np. chcąc zobaczyć najwyższy wodospad świata Salto Angel w Wenezueli upewnij się, że wybierasz się tam w porze deszczowej, inaczej zobaczysz tylko ładną górę.

Sprawdzaj klimat i prognozę pogody dla poszczególnych miast, żeby wiedzieć, gdzie będzie konieczna klimatyzacja w hotelu, a gdzie nie ma sensu przepłacać.

 

Klimatyzacja

Zwiększa komfort, jeśli będziemy jej odpowiednio używać. W przeciwnym razie możemy nawet zachorować (chłodne i suche powietrze uszkadza śluzówkę). Klimatyzacja ma tylko trochę schłodzić powietrze, tak aby normalnie funkcjonować. Różnica temperatur nie może być szokująca dla organizmu. A więc, jeśli opuszczamy pokój, to warto wyłączyć klimatyzator lub zmniejszyć jego natężenie. Kiedyś wróciłem z kąpieli w morzu i nie byłem w stanie wejść do pokoju, różnica temperatur była tak uderzająca (a mokra skóra potęgowała szok termiczny), że zakryty ręcznikiem wbiegłem tylko na chwilę, aby wyłączyć klimatyzator. Wróciłem dopiero po paru minutach wietrzenia...

Może się okazać, że ustawienie temperatury na 23-25 stopni Celsjusza będzie wystarczające, zwłaszcza w nocy.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Jak używać klimatyzacji

Raz w autobusie było tak zimno, że z poszewek na zagłówkach zrobiłem ochraniacze kolan. Podobieństwo do hokeisty - nie zamierzone.

Ustawiaj nawiew na najlżejszy i kieruj jak najdalej od siebie. Jeśli używasz tylko wentylacji (nawiew bez chłodzenia), to postępuj podobnie.

W środkach transportu ta kontrola jest ograniczona. Warto więc upewnić się czy dany autobus/pociąg jest klimatyzowany, jeśli tak - to długie spodnie i rękawy są konieczne. W samolocie na długiej trasie możesz poprosić o koc.

Czy pomieszczenie klimatyzowane ma być zamknięte? Jeśli na zewnątrz jest wyższa temperatura, to służy to oszczędności energii. Jeśli na zewnątrz i tak jest chłodniej, to służy to kpinie, jak w pewnej restauracji przy ul. Turniejowej w Krakowie.

Pod adresem www.lightningmaps.org można sprawdzić, jak daleko znajduje się burza.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >