Morze Martwe


Kąpiel w Morzu Martwym

Śmiertelnie niebezpieczne morze, które ma właściwości lecznicze. Jak to możliwe? Otóż:

1. Obszar Morza Martwego to największa depresja na świecie. Lustro wody leży na głębokości ok. 418 m.p.p.m. a wskutek ciągłego parowania (paruje nawet 7 milionów ton wody dziennie!) - obniża się.

2. Taka głębokość sprawia, że ciśnienie jest wyższe a powietrze bogatsze w tlen o 10% niż przeciętnie. Wyższe ciśnienie pociąga za sobą również wyższą temperaturę (w związku z przemianą adiabatyczną). Więc jadąc późną jesienią przez Izrael można się łapać za głowę, co to za pomysł, żeby się tam kąpać, ale po dojechaniu na miejsce, wszystko się wyjaśnia. A do tego dochodzi jeszcze grubsza warstwa ozonowa.

3. Woda w Morzu Martwym jest tak nasycona solą (średnio 28%), że człowiek może usiąść na wodzie. Minerały zawarte w wodzie, osadzie błotnym oraz pobliskich gorących źródłach są wykorzystywane w kosmetologii i lecznictwie. Czyste powietrze ściąga zaś kuracjuszy. Nocną atrakcją są imprezy błotne na plaży.

4. Tak duże zasolenie wody czyni ją jednak zabójczą dla wielu organizmów. Ryby wpływające tu z Jordanu giną. W akwenie żyją w zasadzie tylko bakterie. Człowiek po wypiciu szklanki wody z Morza Martwego mógłby umrzeć. Ale wypicie szklanki takiej wody byłoby bardzo trudne. Wzięcie do ust nawet odrobiny jest bardzo nieprzyjemne i pozostawia duży niesmak na długi czas. Sprawdziłem, zaufaj mi.

Hotele znajdziesz w Neve Zohar i Ein Bokek. Możesz też odpoczywać w Eljat nad Morzem Czerwonym.
Będąc w Izraelu warto zobaczyć oczywiście Jerozolimę i ewentualnie Betlejem (Palestyna).

Bezpośrednie loty z Warszawy do Tel Awiwu oferują linie El Al. Poza tym spędzając wakacje w Egipcie można wykupić wycieczkę fakultatywną (autokarową lub lotniczą) do Izraela.

Niebawem pełna relacja z podróży wraz ze zdjęciami i nielegalnym filmem.
 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Jerozolima od 26 EUR, Ejlat od 23 EUR, Neve Zohar od 41 EUR*

Zalecana długość pobytu: 2-7 dni

Najlepszy okres: październik, listopad

Transport: samolotem do Tel Awiwu lub autokarem z Egiptu

Polecane filmy: "Monachium", "Dług" (2010), "5 rozbitych kamer", "Dokąd teraz", "Królestwo niebieskie"

Więcej: Morze Martwe, Izrael, klimat, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10


Sprawdź nową metodę promocji na FaceBooku!


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Czy słyszałeś/aś o JOMO?

Joy of Missing Out - to radość z odłączenia, a więc bez Internetu.

Właśnie w takim charakterze organizuję krótkie obozy w domkach w lesie. A do tego bez dymu papierosowego. W rodzinnej atmosferze podróżników. W programie warsztaty z oddychania, masaży, jogi, akrojogi, medytacji, ziołolecznictwa, mantry rockowe, muzykowanie i inne. Sprawdź.