Sprawdź aktualne promocje dla podróżników!

Nie tylko tanie latanie

Jeśli chcemy porównać ceny oraz czas podróży w różnych środkach transportu, to warto odwiedzić serwis Rome2Rio lub Planaxy.

 

Zanim zarezerwujesz bilet

Koniecznie przeczytaj o sposobie na obniżenie kosztu rezerwacji.

Jeśli zdecydowani jesteśmy na lot (czasem nie ma innej możliwości), to polecam Google Flights, dające podgląd cen na 2 miesiące oraz uwzględniające tanie linie. Choć nie wszystkie, dlatego warto sprawdzić również siatki połączeń na Kiwi, szczególnie przydatne w Azji Południowo-Wschodniej, podobnie 12go.asia (również promy). Jeśli interesujące nas połączenie obsługuje ta sama linia lotnicza, to najtaniej wyjdzie zarezerwować bilet bezpośrednio na stronie linii.

Moje ostatnie odkrycie to Infoloty, atutem których jest uwzględnianie tanich linii, co pozwala szukać połączeń złożonych z lotów tanimi i regularnymi liniami. To ważna zmiana. Jest też kalendarz połączeń -/+ 3 dni oraz alarm cenowy (wysyła powiadomienie, gdy spadnie cena na preferowany przez nas kierunek - dotyczy tylko lotów bezpośrednich). Na dodatek mają umiarkowaną prowizję.

Jeśli nie ma takiej możliwości, to ze względu na niższe prowizje warto rozważyć Rezerwacja.pl lub aero.pl.

Z kolei Skyscanner przeszukuje... inne wyszukiwarki i pokazuje te, w których dany lot wypada najtaniej. Dzięki temu otrzymujemy więcej wyników. Cena ostateczna czasem nie będzie tak dobra, jaką zasugerował Skyscanner, ale i tak może być atrakcyjna. Zdarza się, że jakaś linia lotnicza podniesie ceny biletów, ale właśnie dzięki Skyscannerowi możemy dotrzeć do wyszukiwarki, w której nie zaktualizowano jeszcze cen...
 

bilety lotnicze

Bywają rożne bilety lotnicze

Parę ważnych ciekawostek

1. Lot z przesiadką może być tańszy niż lot bezpośredni.

2. Nawet, jeśli interesuje Cię bilet tylko w jedną stronę, to może okazać się, że bilet w obie strony jest tańszy (sic!), poza tym po zakupie możesz zgłosić, że nie wykorzystasz biletu powrotnego i starać się o zwrot opłat lotniskowych (najlepiej dzwoniąc na infolinię).

3. Jeśli planujesz dłuższą podróż, możesz wykupić za jednym razem więcej niż dwa loty, jak też wykupić lot powrotny z innego miejsca. Możesz tego dokonać np. na Tickets.pl lub Expedii - ponadto serwis ma inną bazę połączeń (inne linie) niż pozostałe, więc warto w nim weryfikować, to co znajdziemy w innych wyszukiwarkach.

Szukasz inspiracji na podróż życia? Chcesz znaleźć jeszcze tańsze bilety lotnicze?

A może masz inne pytania dotyczące podróżowania lub przedstawionych tu treści?

Służę pomocą i doświadczeniem :)

Zadzwoń teraz!

4. Jeśli w danym mieście masz do wyboru kilka lotnisk, to niekoniecznie wybieraj to, gdzie lot wychodzi najtaniej. Warto spojrzeć na mapę, sprawdzić opcje lokalnego transportu. Może okazać się, że oszczędność na bilecie i tak pochłonie przejazd pociągiem lub taksówką. A czas?...

5. Ponadto podróżni wybierają zazwyczaj najniższą cenę z siatki połączeń, czasem nie kalkulując, jakie to pociąga konsekwencje. Np. gdy okaże się, że lot będzie długi i męczący, a przylot o takiej godzinie, że pozostaje już tylko wziąć nocleg, który przecież też może kosztować...

6. W przypadku lokalnych połączeń za granicą (np. w Kolumbii) upewnij się choćby na Couchsurfingu, jakie linie są najtańsze, ponieważ wyszukiwarki połączeń międzynarodowych mają ubogą bazę, jeśli chodzi o połączenia krajowe, a czasem w ogóle nie uwzględniają tzw. tanich linii.

7. Wybieraj przesiadki z czasem oczekiwania do 4 godzin lub powyżej 8 godzin. W pierwszym przypadku lotnisko nie zdąży Cię zmęczyć, w drugim - masz szansę wyskoczyć na jakieś zwiedzanie.

8. Cena ostateczna to nie tylko podatki, opłaty lotniskowe i prowizja serwisu. Czasem na stronie podają cenę w naszej rodzimej walucie, a drobnym drukiem cenę rzeczywistą. Tutaj przewalutowanie odbywa się po zaniżonym kursie. Więc, żeby uniknąć niespodzianki, możesz sprawdzić realny kurs waluty w swoim banku. Uważajcie m.in. na Tickets.pl, bo faktyczną cenę poznacie dopiero na wyciągu z karty kredytowej. Jest znacznie wyższa na ta, którą kuszą wcześniej, na dodatek z karty ściągane są dwie kwoty (cena biletu i  prowizja).

9. Wielokrotne wyszukiwanie tych samych połączeń może podnieść ceny na okres kilku, kilkunastu dni. Poza tym nie zawsze upływający czas pociąga za sobą podwyżkę cen. Gdy bilety się nie sprzedają, ceny spadają albo gdy,ktoś odwoła rezerwację.
 

Promocje lotnicze

Dzięki serwisom takim jak Fly4free.pl czy Loter.pl możesz śledzić ciekawe promocje, jak również błędy w systemach informatycznych linii, które również owocują tanimi ofertami. Warto tez zapisać się na newsletter (ostatnio nie działał) oraz polubić te serwisy na FB.

Z kolei Flipo.pl publikuje ciekawe oferty specjalne, które nie sposób odkryć w sposób tradycyjny, wymagają jednak paru przesiadek.

I jeszcze inna opcja, czyli promocje lotnicze z Niemiec na stronie L'TUR. Kliknij kolejno: Flug / Flugstrecken / Langstrecke.
 

tanie linie

Upewnij się, że Twój bagaż podręczny mieści się w wymiarach określonych przez daną linię lotniczą. Może nie zmieścić się do schowka, a dla tanich linii to szansa na zarobek. W tym przypadku pasażerowie udowodnili, że ich bagaż da radę. Tylko, że już nie mogli go wyciągnąć. Polak potrafi. Tu znajdziesz więcej informacji o bagażach do samolotu.

Uwaga na sztuczki linii lotniczych

Niektóre linie z USA o konieczności zapłaty za nadawany bagaż informują już po kupieniu biletu.

Jeśli z kolei wybierasz tanie linie lotnicze, to koniecznie sprawdź dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego, aby nie okazał się... bagażem nadawanym...

Często linie lotnicze sprzedają więcej biletów niż liczba miejsc w samolocie. Jest to tzw. overbooking, który jest dobrze przemyślany. Choć w Unii Europejskiej przysługuje odszkodowanie sięgające nawet 400 euro, jeśli pasażer nie będzie mógł wejść na pokład z ważnym biletem, to linie lotnicze i tak na tym sumarycznie zarabiają, bo niemal zawsze ktoś w ostatniej chwili rezygnuje z lotu (a jeśli o tym nie uprzedzi linii, to teoretycznie może ponieść karę) i zwalnia miejsce, więc odszkodowania wypłacane są rzadko.

Więc jeśli chcesz mieć pewność, że polecisz, nie przyjeżdżaj na lotnisko na ostatnią chwilę, ale jeśli chcesz zarobić na tanich liniach (oprócz odszkodowania otrzymasz też nowy bilet), to śmiało możesz czekać do ostatniej chwili na wydanie karty pokładowej (check-in).

Najwięcej kłopotu przysporzyły mi linie Aeromexico we współpracy z PayPal. Płatność online za bilet tych linii była obsługiwana przez PayPal. W moim przypadku płatność została zawieszona i żadna z ww. firm nie była zainteresowana wyjaśnieniem sprawy. Każda odsyłała mnie do drugiej. Nie umiano też mi powiedzieć, czy mam kupić nowy bilet czy czekać na dojście transakcji do skutku. Trwało to tygodniami. W tym czasie rozmawiałem telefonicznie z kilkoma osobami w obu firmach, korespondowałem. Bezskutecznie. Gdy transakcja została w końcu anulowana (przez program), kupiłem drugi, nieco droższy bilet. Szczęśliwie jednak, bo i tak musiałem zmienić godziny lotu, co jest opcją płatną. Często tak bywa, że coś, co z pozoru wydaje się niekorzystne, ujawnia z czasem swoje pozytywne konsekwencje. W podróży doświadczam tego często.

Czartery i last minute

Oprócz połączeń rejsowych (regularnych) możesz sprawdzić czartery, czyli samoloty wynajęte przez biuro lub biura podróży. Gdy te nie mogą zapełnić miejsc w samolocie, odsprzedają je. Najtaniej będzie w opcji "last minute". Takich ofert najlepiej szukać na stronach biur podróży lub ogólnie w Google, wpisując np. czarter Egipt.

Możesz również skorzystać z wyszukiwarek czarterów, np. na Travelplanet.pl. Również Tui oraz Rainbow Tours mają ciekawe oferty.

Z kolei jedną z najlepszych stron z ofertami last minute (w tym czartery) jest Lastminuter.

 

Jeśli masz międzylądowanie w Stanach, to będzie konieczna wiza amerykańska.

 

Nie zawsze Internet!

Zazwyczaj najtańsze noclegi znajdziesz w Internecie (wchodzisz do hotelu – nocleg: 50 USD, a w tym samym momencie na HotelsCombined już tylko 40 USD). Jednak czasem może być jeszcze taniej, jeśli zechcesz negocjować. Wszak hotele płacą prowizję serwisom rezerwacyjnym...

Lokalne wycieczki też warto zamawiać przez sieć, chyba, że… jest duża konkurencja. Cabo San Lucas to piękny meksykański kurort na Półwyspie Kalifornijskim, zapełniony Amerykanami. Tam też można obserwować zimą walenie. Najtańszą wycieczkę (aby je zobaczyć) kupisz nie przez Internet, a w porcie, gdzie będą o Ciebie konkurować właściciele wielu łodzi. Nie akceptuj pierwszej oferty, zazwyczaj ci, którzy pierwsi nagabują turystów są drodzy. Zbyt tania oferta też powinna zastanawiać.

Jeśli planujesz często podróżować samolotem w obrębie jednego kraju (co jest wskazane np. w Indiach ze względu na odległości i kiepską infrastrukturę) warto poszukać promocji, niektóre linie oferują zniżki lub bilety miesięczne.

Warto też rozważyć zmianę karty kredytowej na kartę typu Miles&More, gdzie wydane pieniądze przeliczane są na punkty milowe pozwalające uzyskać zniżkę na bilet.

 

Autostop (auto-stop, łapanie okazji)

W dobie Internetu mamy ciekawą alternatywę wobec łapania stopa. Otóż serwisy typu BlaBlaCar.pl umożliwiają szukanie osób, z którymi możemy wspólnie podróżować samochodem i podzielić się kosztem paliwa. Opcja zarówno dla kierowców jak i pasażerów. Inne serwisy z ofertami wspólnych przejazdów autem to: Autostop.PL i carpooling.pl.

Nie ograniczaj się tylko do klikania, zadzwoń, taki kontakt zmniejszy ryzyko wystawienia Cię do wiatru.
 

Jachtostop

Idea podobna jak przy autostopie, tylko, że chodzi o transport wodny. Nie zawsze wymagane jest doświadczenie. O miejsce na pokładzie można pytać w tawernach albo portach (chodząc od łodzi do łodzi). Można w końcu przez Internet na stronach Sailingnetworks lub Find a Crew lub grupie FB Jachtostopowicze. Więcej porad jachtostopowych znajdziecie tutaj.Czy wiesz, że za opóźniony lub odwołany lot przysługuje Ci co najmniej 250 euro odszkodowania? Airhelp załatwi za Ciebie formalności i pobierze prowizję tylko w przypadku wygrania sprawy.

 

Pociąg

Polecam rozwiązania typu InterRail pozwalające podróżować po całej Europie pociągami w wybranym okresie za dużo niższą cenę.
 

Taksówki

Oczywiście bywają najmniej zawodne, a równocześnie najdroższe. Znacznie tańszy będzie Uber - rejestrując się tutaj, otrzymasz zniżkę na pierwszy kurs (maks 30 zł). Lub użyj kodu mc28x korzystając z aplikacji. Niemniej kierowcy ci nie zawsze mogą podjechać tak blisko jak taksówkarze (dotyczy np. lotnisk, dworców), dlatego w takiej sytuacji dobrze ustalić z kierowcą miejsce spotkania lub wyjść poza newralgiczną strefę.

W Azji Południowo-Wschodniej jeszcze tańszy okazuje się Grab (na dodatek aplikacja co chwilę podrzuca nam jakieś kody zniżkowe), niemniej komunikatywność i poziom obsługi klienta ze strony kierowców pozostawiają czasem sporo do życzenia. Aktualnie usługa dostępna jest w Tajlandii, Malezji, Birmie, Wietnamie, Indonezji, Singapurze, na Filipinach.

W wyżej wymienionych krajach możemy zamówić zarówno podwózkę autem jak i skuterem (bardzo tanio).
 

Poza tym personel hotelowy to jedno z najlepszych centrów informacji w kwestii połączeń (które należy oczywiście zweryfikować). Z kolei w kwestii wyboru rozrywek (np. skok spadochronowy) częściej pełnią rolę reklamową niż informacyjną. Ale od czego są CouchSurferzy i Google? : )

 

Opóźniony lot?

Jeśli miałeś przesiadkę, a poprzedni samolot przyleciał za późno, to jest duża szansa na to, że winna temu linia lotnicza opłaci Ci nowy bilet. Należy sprawę wyjaśnić jak najszybciej. Jeśli czujesz się zbywany przy ladzie, to możesz poszukać odpowiedniego biura na lotnisku, które pomaga w takich sytuacjach. Poproś również o bon na jedzenie. Jeśli okaże się, że wylot się znacznie opóźni, oczekuj również hotelu. Jeśli opóźnienia lotów wywołane są przez pogodę, to linie lotnicze nie mają obowiązku Ci pomóc, ale i tutaj zdarzają się niespodzianki (Lufthansa).

W Unii Europejskiej można liczyć też na przyzwoite odszkodowanie za opóźniony lot. Czasem wymaga to jednak pomocy prawnika, tutaj mogę polecić Kancelarię Adwokacka Luty.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines –>