Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Inne porady

 

Przewodniki

Nawet w XXI wieku przewodnik książkowy jest niezbędny, a poza tym zabija nudę, np. w samolocie. Polecam te, które zawierają na mapkach numery ciekawych miejsc oraz rankingi, bo inaczej trudno się połapać, co i gdzie naprawdę warto zobaczyć. Jeśli chodzi o najlepsze przewodniki turystyczne, jakie znam, to wysoko sobie cenię Bezdroża - za duży zasób informacji, zakładki wewnętrzne oraz zdjęcia, bo o ile przewodniki Lonely Planet wiodą prym, jeśli chodzi o bogactwo treści, o tyle pozbawione są zdjęć, więc trzeba weryfikować ręcznie w Internecie to, co np. autor uważa za ładne. Dobre publikacje ukazały się też pod serią Wiedzy i Życia oraz National Geographic. Uwaga, zdjęcia mają być tylko dodatkiem. Jest sporo przewodników - atlasów zdjęć, które fajnie się przegląda na kanapie, ale w podróży są bezużyteczne. Z tej przyczyny trochę zawiodłem się na wydawnictwie Pascala.

Tymczasem w Polsce rozwija się ciekawy projekt niePrzewodników, czyli interaktywnych map dźwiękowych, których użytkownik przemieszczając się w przestrzeni miejskiej, słyszy nagrania związane ze swoją lokalizacją.

Warto też zaopatrzyć się w przydatne aplikacje, jak np. Maps.Me - z mapami, wyszukiwarką i nawigacją offline.
 

przewodnik w dżungli

Im większa dzicz, tym sympatyczniejsi przewodnicy. Czasem aż trudno się nie zaprzyjaźnić.

Przewodnicy

Jeśli w danym miejscu nie możesz skorzystać z pomocy CouchSurfera jako przewodnika, warto rozważyć przyłączenie się do lokalnej wycieczki.

Jest sporo bezpłatnych wycieczek z przewodnikiem/pilotem, a w niektórych miastach nawet sporo ofert konkurencyjnych (np. w Pradze, Warszawie, Krakowie). Tu pomoże Google i zapytania typu: free tour miasto. Albo dedykowana wyszukiwarka.

Jeśli nie ma bezpłatnej opcji, warto zapłacić, bo różnica jest kolosalna między tym, co wyczytamy na Wikipedii lub w przewodniku drukowanym, a tym, co nam opowie i POKAŻE specjalista.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

przewodnik turystyczny

Przewodnik turystyczny w Tajlandii prezentuje referencje od turystów - oczywiście z wybranego przez nas kraju.

W niebezpiecznych rejonach bądź bardziej skomplikowanych eskapadach możesz skorzystać z usług lokalnej agencji turystycznej (wcześniej warto przejrzeć oferty wycieczek w Internecie), która zadba o twój transport, przesiadki, przewodnika i bezpieczny nocleg.

Ciekawą opcją jest strona GetYourGuide. Wpisz nazwę miejsca, w które się wybierasz, a znajdziesz multum propozycji spędzenia tam wolnego czasu. Jeśli jakaś wycieczka okaże się za droga, to zawsze możesz potraktować tę stronę jako inspirację i poszukać alternatywnych rozwiązań...

Polecam też bezpłatnego Tłumacza Google (zwłaszcza w wersji mobilnej). Warto również ściągnąć na telefon płatny słownik, który pozwoli nam komunikować się tam, gdzie nie ma dostępu do Internetu.

 

strefa bezcłowa

Polskie wódki na lotnisku w Limie

Zakupy

Strefy bezcłowe – brak podatku rekompensuje odpowiednio wysoka marża, w efekcie tamtejsze ceny wcale nie muszą być atrakcyjne (np. alkohol zazwyczaj w podobnej cenie lub taniej kupimy w hipermarkecie), a mogą być nawet wysokie (w drogich krajach).

Pamiątki – warto kupować je w towarzystwie lokalnego mieszkańca (np. z CouchSurfingu), bo może dostać cenę nawet parokrotnie niższą, do której nam byłoby trudno się zbliżyć nawet świetnie się targując. Lokalni towarzysze też zmniejszają ryzyko kupienia podróby. Kupuj poza miejscami turystycznymi, lotniskami, dworcami itp. Będzie taniej. Najlepiej tam, gdzie kupują  lokalni (supermarkety też mogą mieć pamiątki) i są wydrukowane ceny.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Negocjowanie cen noclegów w hotelach - Jeśli recepcjonista nie chce Ci zaoferować rabatu (co nie dziwi) poproś uprzejmie o rozmowę z osobą decyzyjną.

 

autobus tylko dla kobiet - Miasto Meksyk

W Meksyku istnieją autobusy tylko dla kobiet. Z kolei w tych koedukacyjnych pierwszy rząd jest zarezerwowany dla kobiet (choć nie widnieje żadna taka informacja). Pewna kobieta chciała mnie stamtąd przepędzić. Wtedy kierowca powiedział, żeby dała mi spokój, bo jestem turystą. Od razu wrzuciła na luz. Ale nie bądź beztroski, są też sytuacje, w których Twój status turysty przyciągnie oszustów.

Problemy?

W zatargach (bez względu na przyczynę) z lokalnymi zawsze bądź opanowany, spokojny, a równocześnie stanowczy i uprzejmy, uśmiechaj się przyjaźnie. Jeśli będziesz dopominał się jakiegoś prawa tak jakby było dla Ciebie naturalne, to mogą przymknąć oko. Łapówkarstwo w niektórych krajach jest powszechne, ale również wielu stróżów prawa charakteryzuje relatywizm kulturowy, czyli otwartość na zupełnie inne normy i zwyczaje.

Wraz z zaprzyjaźnionym Kostarykaninem byliśmy bardzo zdziwieni, dlaczego wczesnym popołudniem zamknięto dojazd do pięknego wulkanu. Powiedział – śmigaj przez ogrodzenie, jeśli Cię złapią, mów po polsku, że nie rozumiesz. Tobie nic nie zrobią.

Inne

Nie wiesz, czy będziesz potrzebować przejściówki elektrycznej za granicą? Możesz sprawdzić to tutaj. Z tą uwagą, że błędnie sugerują, że gniazdko typu D nie jest kompatybilne z polskimi wtyczkami.
 

Masz pytania? Zadaj je nam!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >