Bartek Zobek

Osobiście sprawdzone!

Co nowego?

Porady


Ciekawostka dnia

Prostytutki na całym świecie próbują oszukać turystów wzbudzając ich zaufanie, czasem do ostatniej chwili ukrywając swoje intencje. Pokazywanie zdjęć własnych dzieci jest w standardzie. Są też bardziej wyszukane formy damsko-męskich oszustw. Np. w Krakowie dziewczęta podrywają turystów i zaciągają do ulubionej knajpy, gdzie drink kosztuje nawet 100 zł, serwis w cenie.Zaplanuj swój urlop: Chorwacja

Czy lubisz tę stronę? :)


Zapisz się na newsletter!


Wizy online

Naucz się pozycjonowania stron!

Wakacje na Nusa Penida
Spędź wakacje na tropikalnej wyspie!
Tu znajdziesz informacje i porady: Jak spakować walizkę, bagaż podręczny do samolotu, pakowanie plecaka turystycznego, jak pakować walizkę na wakacje, aby nie przekroczyła limitu wagowego, czego nie można zabrać do samolotu, czyli czego nie można przewozić w bagażu podręcznym. Jak pakować ubrania, żeby się nie pomięły? Jak składać koszulki, koszule, spodnie, bluzki do walizki?


Pakowanie

Jeśli przed wylotem (co należy sprawdzić jeszcze w domu lub ostatecznie na - zazwyczaj darmowej - wadze na lotnisku) okaże się, że Twój bagaż nadawany przekracza limit o więcej niż 0,9 kg, to przenieś, co się da, do bagażu podręcznego, bo on rzadko jest sprawdzany pod kątem wagi. Nie możesz w nim jednak posiadać niebezpiecznych przedmiotów ani płynów w butelkach powyżej 100 ml (sprawdź szczegóły). Takie buteleczki (na kosmetyki czy wodę do picia) można nabyć np. w drogeriach Rossmann. Poza naszym kontynentem zdarza się większa swoboda w kwestii płynów. Całość powinna zmieścić się w litrowym woreczku. Ale jak się domyślasz, można to obejść.

Pakowanie walizki, czyli jak spakować walizkę

Przepakowywanie bagaży na lotnisku w Hong Kongu tuż przed odlotem samolotu było dla mnie i moich znajomych dobrą lekcją. Z tej formy edukacji mniej byli zadowoleni pracownicy lotniska (spójrz na minę tej pani). Żeby było ciekawiej - dla zmniejszenia wagi bagażu postanowiłem opróżnić heroicznie piwo, które... eksplodowało pianą tuż przed pracownikami linii. Wtedy powiedzieli, żebyśmy już sobie poszli.

Jeśli jednak Twój bagaż będzie uznany za zbyt ciężki (cecha charakterystyczna, gdy wracamy z podróży) i każą Ci dopłacić, powiedz, że idziesz wypakować część rzeczy. Nie rób tego na oczach pracownika linii.

Jeśli nie masz miejsca w bagażu podręcznym na przeniesienie rzeczy, to:
 

  • zakładasz najcięższe obuwie,

  • zakładasz na siebie dodatkowe warstwy ubrań,

  • wiążesz wokół pasa dodatkową kurtkę lub bluzę (nawet dwie),

  • do każdej kieszeni wpychasz małe przedmioty o dużej wadze (przewodnik, baterie, aparat, zasilacze, dezodorant w sztyfcie, pamiątki metalowe lub ceramiczne itp.),

  • aparat lub kamerę wieszasz na szyi (teoretycznie jest to osobny bagaż, ale rzadko się czepiają).Gdy wrócisz i waga głównego bagażu będzie już akceptowalna, to możliwe (ale rzadko), że sprawdzą wagę bagażu podręcznego. Jeśli będzie za duża, to możesz zrobić kolejne przepakowanie. Jednak najlepiej za pierwszym razem przygotować dobrze oba bagaże. W samolocie możesz ten balast na sobie włożyć z powrotem do bagażu podręcznego.

Jak składać koszulki

Zrolowanie ubrań pozwala efektywnie wypełnić przestrzeń walizki jak i obyć się bez żelazka na wakacjach. Warto również zwrócić uwagę na takie aspekty walizki jak:
1. Wodoodporna kieszonka
2. Szelki stabilizujące
3. Zamykanie TSA - czytaj więcej

W sytuacjach, gdy waga nadal jest nieakceptowalna lub z kieszeni wystaje Ci za dużo gadżetów, możesz spotkać się z propozycją łapówki. Możesz też poprosić o rozmowę z przełożonym i poprosić o akceptację bagażu. Możesz też dla świętego spokoju zapłacić. Raz taka sytuacja mi się zdarzyła i okazało się, że pracownik linii... nie miał reszty, więc miałem spory nadbagaż gratis.
 

Jak składać ubrania?

Aby się nie pogniotły i aby zajmowały jak najmniej miejsca? Jedną z najciekawszych metod jest rolowanie, czyli zwijanie ich. Takimi rolkami można łatwo zapchać wolne przestrzenie w bagażu. Zobacz też film.
 

Kosmetyki

Pamiątki z podróży:

Możesz odchudzić bagaż przynajmniej w jedną stronę, jeśli potrzebne rzeczy kupisz na miejscu - będą świetnymi pamiątkami z podróży! Na przykład:

- ręcznik plażowy,
- koszulki, spodenki, bluza, czapeczka itp.,
- ABC nurkowe,
- alkohol.

Pakuj kończące się (a nie świeżo otwarte) kosmetyki, a jeśli jedziesz z kimś, to może wystarczy Wam jeden szampon, jedna pasta do zębów itd. Poza tym nie wyrzucaj pustych opakowań, lecz przełóż/przelej tam tyle kosmetyku, ile będziesz potrzebował w podróży. Dzięki tym dwóm sposobom kobiety mogą zaoszczędzić parę kilogramów! Pomagałem kiedyś w pakowaniu pewnej aktorce, jej "kosmetyczka" na wstępie ważyła więcej niż mój bagaż podręczny!

Zostaw ręcznik, bo i tak zazwyczaj dostaniesz świeży, jeśli nocujesz w hotelu lub motelu, a hostele też często je oferują. Podobnie z żelami/szamponami.

Podpisując bagaż umieść tylko numer telefonu w formacie +48 ........

Posiadam do odsprzedania walizkę na kółkach - 140 litrów. Zainteresowanych proszę o kontakt.
 

Przeczytaj też, jaką walizkę kupić a pakując się, skorzystaj z listy kontrolnej. Jeśli nie będziesz nocować na dziko, zastanów się czy na pewno potrzebujesz ręcznik.