Dubrownik

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Snorkelling przy piaszczystych plażach Chorwacji


Pokaż zbliżenie lub noclegi w Chorwacji

Czy Chorwacja kojarzy Ci się z kamienistymi plażami? Niewykluczone. Ale jeśli lubisz te piaszczyste, mam dla Ciebie sporo propozycji. Nie zapomnij też wziąć nurkowego ABC, czyli maski, rurki (ang. snorkel) i płetw, które umożliwią Ci snorkowanie (ang. snorkelling). W tych wodach oprócz ryb (w tym koników morskich) możesz zobaczyć jeżowce i głowonogi takie jak ośmiornica. Niemniej jeśli to Twoja pierwsza wizyta w ciepłych krajach, to po prostu urzeknie Cię sam fakt, że woda Adriatyku jest taka przezroczysta... (mój brat, gdy tylko to przeczytał, zareagował w stylu: phi, przecież to charakterystyczna cecha wszystkich zbiorników oligotroficznych!)

Noclegów w Chorwacji zazwyczaj szukam na miejscu. We wrześniu jest sporo wolnych apartamentów, więc tam, gdzie podoba mi się plaża, chodzę po domach z napisem apartmany i pytam o wolne pokoje. Warto negocjować cenę (może być mniej niż przez Internet).

A poza tym Chorwacja to kraj pięknych krajobrazów i uroczych miasteczek. Wyprawa  - zdecydowanie autem. Na początek proponuję nocleg w okolicach Parku Narodowego Jezior Plitwickich, a na drugi dzień wizytę w nim. Stamtąd możesz udać się do zabytkowego Zadaru i posłuchać morskich organ.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Park Narodowy Krka

Wodospady w Parku Narodowym Krka

Jeśli lubisz huczne imprezy, to 73 km na północ od Zadaru (dojazd mostem na wyspę Pag) w miejscowości Novalja mieści się plaża Zrće - chorwackie centrum dyskotekowe. Średnia wieku 20 lat. Tysiące ludzi w okresie wakacyjnym. A jeśli ci będzie mało wrażeń, to możesz skoczyć na bungee.

Kolejny przystanek w niebrzydkim Szybeniku, skąd już  niedaleko do Parku Krka, obok Plitwic kolejnej wodospadowej atrakcji w Chorwacji. Gdzie lepiej? Porównaj na zdjęciach. W Krka można pływać.

Zajrzyj też do Trogiru, spacer nocą po starówce jest urzeka niemal tak jak w Dubrowniku. Miasto jest połączone mostem z wyspą Čiovo, gdzie jest sporo apartamentów z bezpośrednim wyjściem na plażę. A same plaże choć wąskie, to dają piękne widoki, zwłaszcza od strony północnej. Na wyspie są też plaże piaszczyste. Jadąc dalej na południe zatrzymaj się przynajmniej na kilka godzin w Splicie i zobacz pałac Dioklecjana oraz przespaceruj się promenadą.

najładniejsze plaże w Chorwacji

Noc na wyspie Čiovo koło Trogiru dodaje plażom magii. W tle Split.

Chorwacja ma bardzo wygodną autostradę. Zwróć tylko uwagę na to, ile reszty wydają Ci na bramkach, zdarzają się różne sztuczki. Porzuć też czasem autostradę na rzecz drogi wzdłuż wybrzeża - dla widoków. Na przykład nad piękną Riwierą Makarską (leży między Brelą a Gradacem na trasie Split - Dubrownik).

Za Makarską możesz odwiedzić półwysep Pelješac. Po drodze zatrzymaj się w Stonie i zobacz fortyfikacje obronne przed Turkami oraz jak pozyskiwano sól a także hodowlę małż i ostryg, które oczywiście możesz kupić (świeże) na miejscu.

Niedaleko leży cicha miejscowość Prapratno. Tutaj można odpocząć na piaszczystej plaży, jak też wybrać się promem na wycieczkę na wyspę Mljet, a jeszcze lepiej podjechać do Orebicia i stąd popłynąć na Korčulę - jedną z najciekawszych wysp w Dalmacji. Warto zatrzymać się tutaj przynajmniej na parę dni i objechać ją wokół. Jedną z najwięszych atrakcji jest urocze miasteczko o tej samej nazwie - Korčula.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Dubrownik - Placa

Słynna ulica Placa (inaczej Stradun) w Dubrowniku powstała poprzez zasypanie bagien rozdzielających Raguzę od Dubrawy.

Kierując się dalej wybrzeżem na południe, wjedziesz na chwilę do Bośni i Hercegowiny, straż graniczna jednak rzadko zatrzymuje turystów, nie jest potrzebny paszport. A stąd już tylko kawałek do Dubrownika. Miasto zarówno ciekawe od względem historycznym (ostatni raz yburzone w latach 90. XX wieku) i architektonicznym. Gratka dla fotografów. Ale nawet jak nim nie jesteś, wybierz się późnym popołudniem na mury obronne miasta. Śmiałkowie moga też skusić się na kąpiel przy południowym brzegu starego miasta. Zobacz starówkę zarówno za dnia jak i w nocy (np. podczas podróży powrotnej), zrobisz zupełnie inne zdjęcia, a jak jesteś wytrwały, to doczekasz pustych ulic (gdzieś po 1-2 w nocy), robią wrażenie. Podobnie jak w innych nadmorskich miastach nie brakuje tu muzyki na żywo. Z kolei na imprezach spotkasz młodzież z całego świata.

20 km za Dubrownikiem mieści się Cavtat. Spokojna, niebrzydka miejscowość. Warto wpaść chociaż na spacer.

Pamiątki z podróży:

- alkohol: rakija, miodówka
- akcesoria powojenne

Do Chorwacji najlepiej pojechać z euro i na miejscu zamienić je na kuny. Żadna w tym lipa, bo będzie taniej niż w polskich kantorach. Poza tym w wielu miejscach (również na autostradzie) możesz płacić w euro. Zazwyczaj po niekorzystnym kursie.

 

Najpiękniejsze piaszczyste plaże w Chorwacji:Jeśli wypoczywasz na plaży z piaskiem, to chcąc snorkować, popłyń tam, gdzie dno jest skaliste/kamieniste, co sprzyja bogatszej faunie (takie dno daje schronienie).

Sierpień najbardziej sprzyja ciepłej wodzie, ale też tłumom na plaży... Z kolei początek września to mniej ludzi, niższe ceny a woda ciepła, ale raczej w południowej Dalmacji.

Podczas nurkowania

Paruje Ci maska? Napluj na nią od środka i ewentualnie pobieżnie przepłucz wodą.
Słona woda szczypie w oczy? Tak, gdy paruje. Jeśli ściągniesz maskę pod wodą, to tego nie odczujesz. A co później? Po założeniu maski można pozbyć się wody wydmuchując nosem powietrze (odpowiednią techniką), to oczy nie będą szczypać. Przeczytaj więcej o nurkowaniu z butlą.

Dalmacja

Południowa Dalmacja

Odrobina alkoholu...

Tekst będzie dostępny w wersji dla dorosłych.

Pierwszy raz do Chorwacji pojechałem w 2005 r. Była to też moja pierwsza zagraniczna podróż jako kierowca. Podszedłem do tego wyjazdu dość spontanicznie. W ostatniej chwili zabrałem jakąś niedużą mapę Europy. Tak odkryłem meandry Budapesztu. Nie chcąc budzić swojej współtowarzyszki samodzielnie próbowałem odpowiedzieć sobie na pytanie, co autor miał na myśli stawiając z taką fantazją znaki drogowe w stolicy Węgier. W końcu udało mi się wyjechać z tego pięknego miasta. Moja pasażerka przebudziła się i patrząc przed siebie oznajmiła: "Jaki piękny wschód słońca". Pomyślałem: "o ....., przecież my jedziemy raczej na południe". Z pokerową twarzą zajechałem na stację benzynową. Na mapie, którą pokazał mi pracownik stacji nie było ani granicy z Chorwacją, ani już nawet Budapesztu, był za to Miszkolc...

W Budapeszcie byliśmy z powrotem wczesnym ranem, w sam raz, żeby postać w korkach 2 godziny. Później jeszcze w Chorwacji trochę postaliśmy, ale ostatecznie po 24 godzinach podróży zawitaliśmy na wyspie Krk. Moja koleżanka zapomniała prawa jazdy, więc sam sobie prowadziłem. Rok później mój znajomy kupił GPS, żeby przejechać przez Budapeszt na Chorwację...

Droga powrotna z Chorwacji przez Węgry nie mogła się obyć oczywiście bez atrakcji [niniejszy tekst może zawierać treści przeznaczone dla osób pełnoletnich, wersja serwisu dla dorosłych w opracowaniu]

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Novalja - od 17 EUR, Trogir - od 15 EUR, Dubrovnik - od 16 EUR *

Zalecana długość pobytu: 2-3 tygodnie

Najlepszy okres: sierpień, wrzesień

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Ziemia niczyja", "Miłe martwe dziewczyny", "Życie jest cudem"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria