Ochryda

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Relaks w Macedonii

W góry czy nad wodę? Ten wakacyjny dylemat rozwiązuje Macedonia. Okazała się miłą niespodzianką podczas moich podróży w południowej Europie. Podobnie jak Albania. Wprawdzie Macedonia nie ma dostępu morza, ale ma za to Ochrydę (Ohrid). Urocze, zabytkowe miasteczko położone nad Jeziorem Ochrydzkim jest wyśmienitym miejscem dla miłośników relaksu nad wodą (opalanie, sporty wodne, wędkarstwo) jak i amatorów górskich spacerów. A na dodatek - taniej niż w Polsce. Polecam szczególnie w 2014 r!

To też jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie na szczyt dwukilometrowej góry można wjechać... autem osobowym. Poza tym to prawdopodobnie w Ochrydzie Klemens (Kliment) Ochrydzki stworzył alfabet cyrylicę nazwaną tak na cześć swojego mistrza św. Cyryla.

Państwo jest tak małe, że warto odwiedzić też stolicę, Skopje. Najciekawsza będzie wizyta w historycznej dzielnicy Stara Czarszija (Stara Čaršija, mac.: stare targowisko). Za dnia - zakupy. W nocy - prawdopodobnie najtańsza konsumpcja alkoholu pośród europejskich stolic. Nim tam jednak dotarliśmy, usłyszeliśmy dziwne ostrzeżenie: nie idźcie tam, jest środek nocy. Było godzinę po zachodzie słońca, więc tym bardziej zdumiał nas strach mieszkańca stolicy. Ciąg dalszy nastąpi.

Wakacje w Macedonii warto połączyć z wycieczką do Albanii. Ze względu na bliskość i atrakcje sąsiada, ale też malowniczą górską trasę łączącą oba kraje.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Czy wiesz, że Macedończycy to Słowianie? Tymczasem Albańczycy to już zupełnie inna historia i zupełnie inny język, niepodobny do żadnego innego współczesnego języka (tylko drobne podobieństwa do rumuńskiego). O stosunkach słowiańsko-albańskich dowiesz się więcej z komediodramatu "Posterunek graniczny".

Więcej informacji o atrakcjach turystycznych, ciekawostek, zdjęć i filmów z Macedonii - w opracowaniu.


Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: od 8 EUR*

Zalecana długość pobytu: 1 tydzień

Najlepszy okres: lipiec, sierpień

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Posterunek graniczny"

Więcej: Klimat, Wikipedia, Poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.)

* minimalna ocena 7 na 10
Bezpłatne wypłaty z bankomatów za granicą, przewalutowania bez prowizji, przelewy międzynarodowe za darmo. Tak działa Revolut. Sprawdź aktualne promocje.


Co miesiąc rozwijam jedną relację z podróży. W przygotowaniu jest ich ponad 60. Jeśli ta wyżej interesuje Cię szczególnie, daj znać, postaram się ją podnieść w kolejce :)

A może inna podróż Cię również zainteresuje? Spójrz w prawo.

Oprócz tego ukończony jest dział porad (u góry po lewej).

 

Chcesz być na bieżąco? Polub Kalendarz na FaceBooku lub zapisz się na newsletter!

Zapisz się na newsletter!


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >