Kumbia w Kolumbii

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Nauka salsy i kumbii w Kolumbii


Pokaż zbliżenie lub hotele w Bogocie

To jedno z miejsc, gdzie ludzie proszą o wspólne zdjęcia i nauczą tańczyć salsę za uśmiech. Albo innych tańców latynoskich (na głównym zdjęciu - kumbia).

Pewnie swą przygodę zaczniesz w Bogocie z miłą dla oka dzielnicą La Candelaria, gdzie warto wynająć hotel, jednak po zmroku spacerować tylko z lokalnymi. Koniecznie wyjedź przed zachodem słońca kolejką na górę Monserrate, żeby podziwiać panoramę miasta za dnia i w nocy. Jeśli interesujesz się historią, socjologią lub antropologią bądź lubisz złoto, odwiedź Muzeum Złota.

Kolumbia, a zwłaszcza Bogota ma wciąż złą sławę. Przemyt kokainy, porwania, kradzieże… Mojego szacownego kolegę Pawła notorycznie okradają tam kieszonkowcy, pewnie nie mogą się już doczekać jego powrotu. A moje doświadczenia? No cóż, niczego mi nie ukradli, ale na brak wrażeń też nie mogę narzekać...

Kolumbia

Cartagena de Indias

Kolejną kolumbijską atrakcją jest Cartagena de Indias - jedno z najpiękniejszych miast Nowego Świata. Miałem duży problem z wyborem paru zdjęć pośród kilkuset... Miejscowość urzeka budynkami i ludźmi. Również nocą. Nic więcej nie dodam, bo zdjęcia i film lepiej opowiedzą.

Cartagena to miasto portowe. Miasto marynarzy. Przekonałem się pierwszego wieczoru, gdy pytałem o miejsce z muzyką. Zaprowadzono mnie do lokalu, gdzie były niemal tylko panie. Ściągnąłem wzrok wszystkich. Na szczęście poznałem tam marynarzy z Chorwacji, którzy uprzedzili mnie, żebym nawet nie rozmawiał z żadną kobietą, bo już to kosztuje.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Porwanie w Bogocie?

Dostępne wkrótce

Stąd też niedaleko do ładnych plaż. A te najpiękniejsze są parę godzin dalej, w Parku Narodowym Tayrona. Najpierw wyruszasz busem (zamawianym w hotelu) do jednego z najstarszych miasta Nowego Świata - Santa Marty, stąd będzie kilka opcji dotarcia do parku (bus za dopłatą też może tam pojechać). Ja udałem się najpierw do miejscowości Taganga, a dalej z lokalną wycieczką popłynąłem łodzią motorową. Można też dostać się piechotą lub konno. Na miejscu możemy również nocować, w nieco harcerskich warunkach - witaj przygodo!

Kolumbijka

Takie tam na kolację...

Wytrwałym polecam wycieczkę do Zaginionego Miasta w dżungli. Parodniowa podróż przez las tropikalny, możliwe, że w błocie. Jak się dobrze ustawisz, to dostaniesz osiołka.

W sierpniu 2015 lub 2016 r. wybieram się ponownie do Kolumbii, tym razem odwiedzając także Caño Cristales, jedno z najbardziej niezwykłych miejsc na Ziemi. To rzeka, której glony tworzą ten oryginalny, kolorowy spektakl.

Wtedy będę mógł pochwalić się swoimi zdjęciami :) Jeśli chciał(a)byś przyłączyć się do tej wyprawy, zajrzyj tutaj.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!

Wprawdzie kraj słynie z eksportu kokainy (koniecznie zobacz film "Maria, łaski pełna"), ale też może pochwalić się wysokiej jakości kawą. Taką kawę (nawet w wersji zielonej, nieprażonej) można kupić w Polsce w firmie Mixexpert.

Pamiątki z podróży:

- hamak
- kapelusz kolumbijski
- liście koki

Mieszkając w Tagandze też przeżyłem swoją przygodę. Otóż było to po powrocie z dżungli brazylijskiej, gdzie nabawiłem się zakażenia skóry. Odwiedziłem więc lokalny ośrodek zdrowia. W ciągu paru dni testowano na mnie z nieukrywanym zakłopotaniem, wręcz przerażeniem (sic!) w oczach trzy różne antybiotyki (w tym jeden w zastrzyku). Najciekawsze było zakończenie, tj. wytłumaczenie mi, jak mam kontynuować leczenie w Polsce. Dawka leku 2 x 80, czyli dos ochenta w kolumbijskiej wersji hiszpańskiego brzmi dochenta, gdyż pomijają wymowę "s". Długo trwało zanim wyłapałem tę subtelność. Tymczasem w Polsce podważono kolumbijskie diagnozy i hipotezę choroby tropikalnej, ponoć takie zakażenie, to choćby na Błoniach można złapać. Dostałem czwarty antybiotyk i przeszło.

Z Brazylii do Kolumbii przywiozłem jeszcze jedną pamiątkę. I nie było to legalne przedsięwzięcie. Dalszy przemyt do Europy był o wiele większym wyzwaniem, bo Kolumbia słynie ze szczegółowych kontroli i… ekscytujących więzień. Dalsza część artykułu wkrótce w wersji dla dorosłych.

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Bogota - od 9 EUR, Cartagena - od 12 EUR*

Zalecana długość pobytu: 3 tygodnie

Najlepszy okres: lipiec, sierpień - w porze suchej na północ od równika; uwaga, Bogota leży 2 640 m.n.p.m.

Transport: samolotem do Bogoty; sprawdź też lokalne linie lotnicze

Polecane filmy: "Maria, łaski pełna", "Wojna o złoto w Kolumbii", serial "Narcos"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat Bogoty

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria