Pokaż zbliżenie lub noclegi w Czarnogórze |
Najgłębszy kanion w Europie (głębokość do 1300 m czyni go również jednym z najgłębszych na świecie) leży w jednym z najmniejszych i najmłodszych państw Europy - w Czarnogórze.
Dostarcza on pięknych widoków zarówno z dna kanionu jak i z góry, a obie opcje są dostępne samochodem. W Kanionie płynie rzeka Tara, na której organizowane są spływy (tzw. rafting). Na spływ możesz zapisać się w agencjach turystycznych (bądź przez Internet), których nie brakuje w kurortach nadmorskich - a do nich nie sposób nie zawitać, gdyż wybrzeże czarnogórskie jest wyjątkowo malownicze i urozmaicone.
Jeśli swą czarnogórską przygodę zaczniesz wjeżdżając z Chorwacji, możesz liczyć na długą serię pięknych, oryginalnych widoków. Jeśli z jakichś powodów wybierzesz się do Czarnogóry samolotem, to koniecznie wypożycz na miejscu samochód.
Zatoka Kotorska (Boka Kotorska), mylnie nazywana fiordem. Widok sponad Cerkwi Matki Boskiej od Zdrowia w Kotorze
Na pierwszy przystanek proponuję zabytkowy Herceg Novi. To dopiero przedsmak najpiękniejszych starówek w Czarnogórze. Kontynuując podróż wjedziesz do malowniczej Zatoki Kotorskiej (Boka Kotorska). W Risanie możesz zobaczyć mozaiki z II wieku (Rimski mozaici), gdy panowało tu Cesarstwo Rzymskie. Następnie malutki Perast proszący się o niejedno zdjęcie na tle zatoki. Stąd też jest ładny widok na wyspę Św. Jerzego (z monastyrem) oraz ponoć jedyną sztuczną wyspę na Adriatyku - Matki Boskiej na Skale.
W Dobrocie proponuję zaparkować (jak też znaleźć tańszy nocleg) i wybrać się na spacer do pobliskiego Kotoru. Ten warto zwiedzić zarówno w za dnia jak i w nocy. Wiele zabytków w jednym miejscu oraz piękno gór to zachęta, żeby zostać tu nawet dłużej. Warto wspiąć się do Cerkwi Matki Boskiej od Zdrowia, aby zobaczyć panoramę miasta (polecam wyjść ponad nią). Koniecznie pojedź również drogą w stronę Cetynii, tutejsze serpentyny są ciekawym wyzwaniem dla kierowcy jak też dostarczają jedne z najpiękniejszych widoków w Europie, jakich doświadczyłem.
Wyspa Św. Stefan (Sveti Stefan) w miasteczku o tej samej nazwie. Tutaj są najpiękniejsze plaże piaszczysto-żwirowe w Czarnogórze.
Kolejny ważny przystanek to Budwa (Budva), do której można dostać się górami lub prywatnym (płatnym) tunelem. Później czekają Cię znowu ładne adriatyckie widoki, w tym (przed samą Budwą) Wyspa św. Mikołaja (Sveti Nikola), na którą możesz popłynąć statkiem. A samo miasto? Piękne jachty, starówka oraz sporo miejsc imprezowych.
Nieopodal leży miejscowość Święty Stefan (Sveti Stefan). Wyróżniają ją piękne plaże a przede wszystkim wysepka o tej samej nazwie, na której mieści się hotel.
Jeszcze dalej na południe obok Baru mieści się Stary Bar, spokojna miejscowość z zabytkami sięgającymi VI w.
Nadadriatycką podróż kończy Ulcinj, z piaszczystymi i szerszymi niż gdzie indziej plażami, zwłaszcza przy ujściu Bojany. Spacer tutaj dostarcza ciekawych widoków. Zarówno sposób połowu ryb jak i altanki ogrodowe odbiegają od polskich standardów. Tutaj też w jednej z nadmorskich restauracji właściciel pochwalił się wkładem swojej córki w powstanie polskiego przewodnika po Czarnogórze.
Wybrzeże to tylko jedna z ciekawych tras samochodowych w Czarnogórze. Z Petrovaca polecam podróż przez Bukovik nad Jezioro Szkoderskie.
Znów seria pięknych widoków, serpentyny nad przepaścią, a czasem... przydrożne osiołki. Pięknych widoków dostarcza trasa również za jeziorem jadąc dalej do Podgoricy. W niej obierz kierunek na Žabljak (przez Mojkovac).
Część trasy wiedzie przez urokliwy kanion Tara. Natomiast Žabljak jest bazą wypadową w góry Durmitor - przynajmniej jednodniowa wycieczka jest godna rozważenia.
Pamiątki z podróży:
- alkohol domaća rakija
- akcesoria powojenne
Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Dobrota/Kotor - od 10 EUR, Budva - od 8 EUR, Sveti Stefan - od 12 EUR*
Zalecana długość pobytu: 2 tygodnie
Najlepszy okres: sierpień, wrzesień
Transport: samochodem
Polecane filmy: "Ziemia niczyja", "Życie jest cudem"
Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat na wybrzeżu
* minimalna ocena 7 na 10Galeria