Pływanie z delfinami

Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Pływanie z delfinami na Krymie


Pokaż zbliżenie lub noclegi na Krymie

Jeśli ma być przygodnie, to tylko autem. Najlepiej wytrzymałym i niezbyt cennym.

W drodze do Lwowa odkryjesz, że progi zwalniające wcale nie muszą być oznakowane a jakość nawierzchni sprawi, że docenisz wysoki standard polskich dróg. Miasto za to urocze. Nie da się ukryć. Jeśli chcesz zsolidaryzować się z większością Polaków tu podróżujących, zamieszkaj w hotelu Lwów, od teraz jeszcze mniej będzie Cię dziwić na Ukrainie.

Jest parę miejsc godnych zwiedzenia. Nocą - starówka. Tutaj mieliśmy jeden z wielu ciekawych kontaktów z milicją ukraińską. Podczas gdy fotografowałem budynki, oni pałowali kogoś śpiącego na ławce, nie zdążyłem tego sfotografować, ale i tak ubiegli mój zamiar i kazali pokazywać zdjęcia. Szybko wsparli nas młodzi Ukraińcy krytykując postawę stróżów prawa, sugerując, że nieładny wizerunek kraju tworzą. A był to dopiero początek przygód z milicją...

Lwów

Lwów nocą

Lubisz kontrowersje? Będąc na Rynku, zapytaj o Kryjówkę. Gdy trafisz do regału z książkami - to tutaj.  Być może będziesz zapytany o hasło - odpowiedz: "Slava Ukraini". Jest to knajpa poświęcona Ukraińskiej Armii Powstańczej.

Jeśli lubisz imprezy, to Lwów jest jednym z lepszych miejsc na Ukrainie - ceny umiarkowane a w Polacy tolerowani a czasem mile widziani.

Za dnia zobacz zabytkowy Cmentarz Łyczakowski oraz zaraz za nim - Cmentarz Orląt Lwowskich. Przed zachodem słońca wybierz się na wzgórze zamkowe, żeby zobaczyć panoramę miasta.

Z Lwowa obierz kurs na Tarnopol (ciekaw jestem czy droga krajowa ma już asfalt na całym odcinku). A dalej - Humań. Tutaj możesz zatrzymać się na noc i zobaczyć niebrzydkie ogrody w Parku Zofiówka.

Odbierz zniżkę na wymianę walut w Walutomacie!

Na Krymie polecam wybrać jedno miejsce noclegowe i stąd wyjeżdżać na lokalne wycieczki lub objechać go zmieniając co parę dni miejsce noclegu.

Uwaga, od 2014 r., aby wjechać na Krym potrzebna jest wiza rosyjska.
 

Sudak

Widoki z fortecy w Sudaku

Najciekawsze miejsca na Krymie:

 

Sudak

Tutaj czeka na Ciebie Twierdza genueńska z pięknymi widokami na wybrzeże czarnomorskie oraz z możliwością przetestowania na koledze narzędzi tortur.

Nie polecam pobytu w Ałuszcie, za to między Ałusztą a Jałtą znajduje się jedno z kilku delfinariów na Krymie. Za umiarkowaną cenę możemy popływać samodzielnie z delfinami. Inna sprawa, że coraz mniej podobają mi się takie biznesy, o zoo nie wspominając.

Z perspektywy czasu myślę, że takie miejsca są frajdą tylko dla turystów. Nawet nie wszystkie delfiny płynące przed łodzią robią to dla zabawy, czasem po prostu próbują odciągnąć łódź od młodych. Co innego delfiny na Bahamach, które same podpływają do ludzi. Zachęcam do lektury tekstu o tresowaniu delfinów.
 

Jałta

Miejsce na spacery i imprezy. Stąd też możemy się wybrać do Liwadii, gdzie w Pałacu Potockich odbyła się Konferencja Jałtańska. Pałac stanowi obecnie muzeum poświęcone temu wydarzeniu.

A dalej przez góry do mickiewiczowskiego Bakszyczaraju, gdzie czeka na Ciebie pałac chanów krymskich. Niedaleko mieści się też skalne średniowieczne miasteczko Czufut-Kale, do którego prowadzi górska ścieżka.Zobacz w Beskidach sowy na żywo!!


 

Przygody z milicją

Niniejszy tekst może zawierać treści przeznaczone dla osób pełnoletnich. Wersja serwisu dla dorosłych w przygotowaniu.

Sewastopol

Miasto portowe, w którym stacjonuje flota wojenna... Rosji. Są też antyczne ruiny greckie: Chersonez Taurydzki

Ku dopełnieniu przygody zamiast rezerwować noclegi na Krymie przez Internet możesz oddać się spontanowi i zatrzymać tam, gdzie Cię urzeknie krajobraz. Na dworcach do wieczora stacjonują osoby, które oferują noclegi turystom. My tak trafiliśmy do noclegowni, która wyglądała jak ośrodek psychiatryczny. Oczywiście mogliśmy wrócić i negocjować z innymi, ale człowiek chce wiedzieć, co go w życiu może czekać. Wracając z Krymu odwiedź:
 

Raki. Wycieczki Ukraina

Zagadka - co to jest? Rozwiązanie na dole galerii.

Kijów

Stratą byłoby pominąć to piękne miasto. Największe wrażenie robią sobory i cerkwie (Michajłowski, Mądrości Bożej i Św. Andrzeja). A jazda metrem jest prawdopodobnie najtańsza na świecie.

Noclegi w Kijowie należy zarezerwować z wyprzedzeniem przez Internet (zobacz hotele). My tego nie zrobiliśmy i zanim przeżyliśmy niżej opisaną przygodę, przeżyliśmy inną szukając przez kilka godzin noclegu w umiarkowanej cenie. Byliśmy już tak zmęczeni podróżą z Krymu oraz tym nocnym błądzeniem po mieście, że zdarzało nam się jeździć pod prąd... Ale naprawdę, to było tylko zmęczenie, żadna polska prowokacja ;)

Gdy znaleźliśmy w końcu hotel, to musieliśmy czekać kolejnych kilka godzin na zwolnienie pokoju. W nocy. W aucie. Przy ok. 10-15 stopniach. Przykryci koszulami, bo kto bierze śpiwór lub kurtkę w ciepłe kraje...

 

Pamiątki z podróży:

- akcesoria tatarskie
- czapka z Czufut Kale

Już sam wjazd do Ukrainy był sporym wyzwaniem, bo pani w okienku potrzebowała jakiegoś dokumentu, którego nie mieliśmy. Podszedł do nas jej kolega i powiedział, żeby dać jej na czekoladę.

Dalsza podróż na Krym obfitowała w kolejne niespodzianki. Przed pałacem w Liwadii spotkaliśmy muzykującego kozaka, który był swego czasu ozdobą Rynku w Krakowie. Skąd się wziął na Krymie? Otóż, gdy kończyła mu się ważność wizy, wracał na Ukrainę.

Z kolei po powrocie z Krymu, zatrzymaliśmy się w Kijowie w dużym hotelu wyglądającym mocno europejsko. A poza tym na każdym piętrze siedziała 50-letnia pani w fartuchu sprzątaczki. Jaka była jej funkcja? A jak sądzisz, czy opłaty za rozmowy telefoniczne reguluje się przy wymeldowaniu z hotelu? Nie. Jeszcze tego samego dnia pani w fartuchu polowała na nas z rachunkiem. Nam się jednak nie spieszyło, więc nazajutrz o 8 rano pani w fartuchu obudziła nas dobijając się do drzwi i prosząc uprzejmie o niezwłoczne opłacenie rachunku, bo chce iść do domu: Chłopcy, dawajcie pieniądze! No dawajcie pieniądze!

Jeszcze tego samego dnia w tym samym pokoju hotelowym czekała nas kolejna przygoda. Bohaterką znów była kobieta. Tym razem 20-letnia stewardessa. Dalsza część artykułu wkrótce w wersji dla dorosłych.

 

 

Cena noclegu 1 osoby w pokoju 2-os.: Lwów - od 7 EUR, Sudak - od 10 EUR, Jałta - od 14 EUR*

Zalecana długość pobytu: 3 tygodnie

Najlepszy okres: sierpień, wrzesień przy czym różnice między Lwowem i Kijowem a Krymem mogą być spore

Transport: samochodem

Polecane filmy: "Bitwa o Czarnobyl", "W ciemności", "Kierowca dla Wiery"

Więcej: Wikipedia, poradnik MSZ (wizy, szczepienia, bezpieczeństwo itp.), klimat na Krymie

* minimalna ocena 7 na 10

Galeria