Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Zima w tropikach czy na stoku? Na pewno z ubezpieczeniem turystycznym!

artykuł zewnętrzny

Ciepła Tajlandia, słoneczny Zanzibar czy ośnieżone górskie trasy narciarskie w Austrii lub we Włoszech? Pomysłów na zimowy wyjazd może być setki. Wszystko zależy od naszych preferencji, budżetu i nie ukrywajmy, jeśli mamy pieniądze, to często również od mody. Pamiętajmy, że bez względu na to, w którą część świata wybieramy, powinniśmy się ubezpieczyć, by w razie wypadku czy innych niespodziewanych negatywnych wydarzeń nie popaść w kłopoty finansowe!

W tym artykule poruszamy trzy tematy związane z ubezpieczeniem turystycznym. Po pierwsze, zajmiemy się dopasowaniem ochrony do celu wyjazdu. Po drugie, przyjrzymy się, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie. A po trzecie, gdzie kupić szybko i wygodnie polisę na wyjazd w każdy zakątek świata.

narciarka

Jak dopasować ubezpieczenie turystyczne do wyjazdu?

Przez wiele lat zima kojarzyła się wyłącznie z wyjazdami w góry. Część osób wybierała polskie Tatry lub Karkonosze, a inni ruszali dalej do Austrii czy Włoch. Dzisiaj nikogo już nie dziwi zimowy wylot na Zanzibar, do Tajlandii czy na Malediwy, by złapać trochę słońca, gdy u nas w Polsce są krótkie mroźne dni.

Co ciekawe na każdy taki wyjazd bez problemu kupimy ubezpieczenie turystyczne, o którym dużo przydatnych informacji znajdziemy na stronie https://mubi.pl/ubezpieczenie-turystyczne/. Znaczenie ma jednak cel wyjazdu. Dlaczego?

Nie ma co ukrywać, lecz wyjazd do słonecznego Egiptu, by jedynie wylegiwać się na słońcu w pobliżu hotelu lub podróż na Maderę, by spacerować w iście wiosennej aurze, jest mniej ryzykowne niż codzienne zjeżdżania na nartach po zatłoczonych alpejskich stokach narciarskich w szczycie sezonu czy nurkowanie w głębinach Oceanu Spokojnego na Fidżi.

Ubezpieczyciele oczywiście zdają sobie z tego sprawę, więc oferują różne opcje ochrony. Nie chodzi tylko o zróżnicowane warianty z różnymi sumami ubezpieczeń (mają znaczenie, co wyjaśnimy później), ale także o sam cel wyjazdu. Na czym to dokładnie polega?

W kalkulatorze ubezpieczeń turystycznych Mubi, gdzie można kupić ubezpieczenie od wielu towarzystw ubezpieczeniowych, należy wskazać cel podróży. Dzięki temu oferta zostanie dostosowana do planowanych aktywności. Wśród owych celów są wypoczynek i zwiedzanie, narty i snowboard, nurkowanie, sporty ekstremalne, wyczynowe uprawianie sportów i praca fizyczna. Oczywiście można zaznaczyć wiele rozszerzeń – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Na przykład w kontekście zimy i wyjazdu w góry w celu uprawiania narciarstwa na pewno należy wybrać rozszerzenie narty, snowboard. Zadziała ono na oznakowanych trasach. Jeśli planujemy aktywność bardziej nietypową (fnp. freeride, heliskiing), to powinniśmy zaznaczyć dodatkowo opcję sporty ekstremalne.

Co jest ważne w ubezpieczeniu turystycznym?

Przy wyborze ubezpieczenia turystycznego musimy zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam dobrać ochronę odpowiednią do miejsca i celu wyjazdu, a także do naszych indywidualnych wymagań.

  • Ochrony w ubezpieczeniu turystycznym – w przypadku wyjazdu zagranicznego zawsze będzie to ubezpieczenie kosztów leczenia często połączone z assistance, ale możemy wybrać również takie z NNW, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniem bagażu (sprzętu sportowego).
  • Wysokość sum ubezpieczeń – określają one maksymalną odpowiedzialność ubezpieczyciela, a więc jak wysokie odszkodowanie może maksymalnie wypłacić (np. z NNW) oraz do jakiej kwoty pokryje koszty leczenia bądź hospitalizacji.
  • Dodatkowe rozszerzenia – chodzi tutaj zarówno o rozszerzenia związane z celem podróży, jak i stanem zdrowia (klauzula chorób przewlekłych) lub z aktywnością (klauzula alkoholowa).
  • Wyłączenia odpowiedzialności – warto zapoznać się z listą wyłączeń zawartych w OWU, czyli zdarzeń i szkód, za które ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.

Wszystkie powyższe zasady dotyczą każdego ubezpieczenia turystycznego bez względu na miejsce wyjazdu. W przypadku planów na pierwszy zimowy aktywny wyjazd warto zajrzeć do artykułu https://mubi.pl/poradniki/sporty-zimowe-dla-kazdego/.

Gdzie wygodnie kupić ubezpieczenie turystyczne?

Najwygodniej i najszybciej możemy kupić ubezpieczenie turystyczne z domu przez internet. Świetnie do tego nadaje się choćby kalkulator Mubi, dzięki któremu:

  • oszczędzimy czas – cała procedura zajmuje kilka minut,
  • kupimy polisę bez względu na miejsce pobytu – zostanie ona wysłana na e-maila,
  • otrzymamy bogatą ofertę ubezpieczeń – ubezpieczenia od wielu ubezpieczycieli w kilku wariantach,
  • oszczędzimy pieniądze – dobieramy ubezpieczenie do własnych potrzeb, więc nie przepłacamy za zbędną ochronę,
  • ubezpieczymy wielu osób za jednym razem – wskazujemy liczbę podróżnych i otrzymujemy propozycje ochrony dla całej grupy.

Pamiętajmy, by nie zawsze kierować ceną, ale zwrócić również uwagę na zakres ochrony, sumy ubezpieczeń, wyłączenia odpowiedzialności i rozszerzenia, by dobrać ofertę najlepiej chroniącą nas podczas wyjazdu. W końcu kupujemy polisę dla własnego bezpieczeństwa i spokoju podczas podróży – czego wszystkim tej zimy życzymy!

 


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >