Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Śladem najpiękniejszych parków narodowych USA

artykuł sponsorowany

Wakacje w USA to marzenie wielu podróżników. W Stanach Zjednoczonych można bowiem zaznać prawdziwej przygody. Do odwiedzenia są nie tylko słynne metropolie, ale także spektakularne parki narodowe. Można podziwiać w nich prawdziwe cuda natury - głębokie kaniony, lasy, jeziora, lodowce, gorące pustynie i dzikie zwierzęta.

USA

USA to idealny kierunek na niebanalne wczasy. Ten kolorowy i ogromny kraj przyciąga wieloma atrakcjami, w tym pięknymi rezerwatami przyrody i zapierającymi dech w piersiach widokami. Właśnie z uwagi na jedyne w swoim rodzaju cuda natury, celem wielu podróżników jest poznawanie spektakularnych parków narodowych, których łącznie w Stanach Zjednoczonych jest 59. Każdy z nich przyciąga niepowtarzalnym charakterem, klimatem, a także fauną i florą.

Ze względu na ogromne odległości między poszczególnymi stanami przed podróżą do USA, warto określić plan zwiedzania i skupić się na największych atrakcjach. Organizację zdecydowanie ułatwia wykupienie wycieczki objazdowej, która obejmuje odwiedzenie najpiękniejszych parków narodowych. Oferty takich, zorganizowanych wyjazdów można znaleźć na R.pl: https://r.pl/stany-zjednoczone Jakie punkty powinny, więc znaleźć się w planie objazdu?
 

1. Park Narodowy Wielkiego Kanionu

Wielki Kanion Kolorado to jeden z najsłynniejszych cudów natury w USA. Kanion o długości 446 km jest widziany z kosmosu i leży na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu, którego całkowita powierzchnia wynosi 4 926,66 km kw. Znajduje się on w stanie Arizona i graniczy ze Stanem Nevada, w pobliżu Las Vegas.

Przez Wielki Kanion przepływa rzeka Kolorado, która kontrastuje z pomarańczową barwą okalających ją formacji skalnych. Park Narodowy Wielkiego Kanionu to przede wszystkim dzika przyroda, którą można podziwiać z rozmaitych punktów widokowych, znajdujących się na krawędziach wysokich skał. Warto przejść się także słynnym przeszklonym tarasem (Skywalk) czy wybrać się na wędrówkę wzdłuż urwisk. Bezkresne widoki na rdzawe skały, a także miliony lat historii tego miejsca z pewnością wprawią w zachwyt każdego podróżnika.
 

2. Park Narodowy Yosemite (UNESCO)

Kolejnym wyjątkowym parkiem do odwiedzenia jest Park Narodowy Yosemite, położony w środkowej Kalifornii w paśmie gór Sierra Nevada. Warto wiedzieć, że obszar parku został wpisany na listę UNESCO. Słynie on przede wszystkim z zielonych krajobrazów, masywnych gór i wysokich, pionowych skał, a także jezior i licznych wodospadów, wśród których znajduje się m.in. Yosemite – który mierzy 739 m i jest najwyższym wodospadem w Ameryce Północnej.

Piękne i dzikie krajobrazy Parku Narodowego Yosemite tworzą doskonałe warunki do rozwoju roślin i bytowania zwierząt, w tym także słynnych niedźwiedzi. To właśnie tutaj można także podziwiać sekwoje, czyli olbrzymie, liczące tysiące lat drzewa, których wysokość sięga nawet kilkudziesięciu metrów. Zdecydowanie warto wybrać się tu na spacer jednym z wielu szlaków, które wiodą malowniczymi dolinami.
 

3. Park Narodowy Doliny Śmierci

W Kalifornii znajduje się także Dolina Śmierci, która uchodzi za najgorętsze miejsce w USA. Latem temperatury przekraczają tu 40 stopni Celsjusza, choć historycznie osiągały one nawet ponad 50 stopni. Ekstremalne warunki pogodowe ukształtowały tutejszy krajobraz, na który składają się piaskowe formacje skalne i rozgrzane słońcem pustynne wydmy, w których kryją się węże i skorpiony. Jedną z atrakcji Parku Narodowego Doliny Śmierci jest także spacer wyschniętym, słonym jeziorem Badwater Basin, które jednocześnie jest najniższym punktem Ameryki Północnej.
 

4. Park Narodowy Yellowstone

Wakacje w USA to także niepowtarzalna okazja, by odwiedzić najstarszy park narodowy na świecie, czyli Yellowstone. Słynie on z niezwykle zróżnicowanych krajobrazów – od szmaragdowych jezior, wodospadów, gorących, kolorowych źródeł po wulkany błotne i aktywne gejzery. Wśród takich scenerii żyją rozmaite gatunki zwierząt, w tym: wilki, niedźwiedzie grizzly, jelenie kanadyjskie i kojoty, które można podziwiać z punktów widokowych.

Obszar parku zajmuje aż 8991 km kw. i znajduje się na ternie stanów: Wyoming, Montana i Idaho. Park z uwagi na cuda natury, które skrywa, został wpisany na listę UNESCO i co roku jest celem podróży setek tysięcy turystów z całego świata.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >