Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Białe Święta? Na pewno w Norwegii! Jak zorganizować taki zimowy wyjazd?

artykuł zewnętrzny

To, czego chyba najczęściej brakuje nam w Boże Narodzenie to śnieg. Może więc warto pomyśleć o wyjeździe do Skandynawii? Zyskamy białe Święta i szansę na zwiedzanie, poznawanie i doświadczenie czegoś zupełnie nowego. Czas świąteczno - noworoczny obfituje w Norwegii w tradycje i wydarzenia zupełnie inne niż te, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Przy okazji odwiedzania świątecznych jarmarków możemy także zaszyć się nieco głębiej w krainę fiordów lub poznać bliżej Oslo z jego atrakcjami. Jak zorganizować taki wyjazd? Podpowiadamy.
 

Jak najwygodniej dostać się do Oslo?

Jeśli planujemy podróż do Norwegii, najszybszym i najdogodniejszym sposobem dotarcia na miejsce będzie lot samolotem. Nieszczególnie poszukując super okazji, możemy zaopatrzyć się w bilety lotnicze w naprawdę rozsądnej cenie. Dla przykładu, lot dla dwóch osób z Warszawy do Oslo i z powrotem, termin świąteczny (22.12.; 28.12) to wydatek w kwocie 388 zł (klasa ekonomiczna, bez przesiadki). Czas podróży to niespełna 2 godziny.

Gdy już wylądujemy w Oslo, warto mieć plan poruszania się po mieście i okolicy. Tutaj również warto postawić na wygodne, sprawne, a przy tym dostępne w rozsądnej cenie rozwiązanie, czyli wynajęcie samochodu. Na sunndalbilutleie.no/pl/ możemy dokonać wcześniejszej rezerwacji dowolnego auta - rodzinnego lub kompaktowego samochodu typowo miejskiego, a nawet pojazdu dostawczego. Wypożyczalnia umożliwia klientom odbiór samochodu spod lotniska (dostawa samochodu na Lotnisko Oslo Gardermoen), co jest bardzo praktyczne i pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Co ważne, wspomniana wypożyczalnia ma swoje filie także poza Oslo (Vøyenenga, Jessheim).
 

Wypożyczając samochód zyskujemy niezależność i swobodę

Z pewnością będziemy także w stanie więcej zwiedzić i zobaczyć. Podróżowanie samochodem po Norwegii oznacza brak konieczności pilnowania godzin odjazdów, czy wypłynięć. Lokalne trasy oferują turystom wiele malowniczych pejzaży, z kolei w samym Oslo samochodem łatwiej dotrzeć do lokalnych atrakcji, jak chociażby Muzeów Kon-Tiki, Statku Fram, Łodzi Wikingów, czy Muncha. Wart zobaczenia będzie także skansen - Norweskie Muzeum Ludowe, czy Pałac Królewski.

Wyjątkowa atrakcją, zwłaszcza w okresie zimowym i świąteczno - noworocznym są spacery główną ulica Oslo - Karl Johans gate oraz nabrzeżem Akerbrygga. Stąd warto udać się m.in. do twierdzy Akershus (wstęp bezpłatny), z której doskonale widać całą zatokę Oslofjordu.
 

Jul i Norge, czyli Boże Narodzenie w Norwegii

Wybierając się do Norwegii na święta, czy chociażby w czasie około-świątecznym, z pewnością warto odwiedzić tutejsze Julemarked, czyli jarmarki świąteczne. W każdy weekend już od połowy listopada można cieszyć się przytulną, świąteczną atmosferą, kolorowymi straganami lokalnymi specjałami, jak prażone migdały, grzane wino, wyroby z łosia i renifera oraz oczywiście pierniki. Bardzo popularną propozycją są tutaj przejażdżki saniami. Najmłodsi goście mogą z kolei przywitać się ze Świętym Mikołajem, czy uczestniczyć w warsztatach z pieczenia pierników, robienia ozdób świątecznych, czy bożonarodzeniowych kartek.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >