Otrzymaj 250 zł zniżki na noclegi przez airbnb!


Wyznaczanie szlaków w Ugandzie

góry Kadama

W styczniu 2021 roku planuję wyprawę w górach Kadama w Ugandzie, podczas której wyznaczę i oznaczę pierwsze szlaki turystyczne w tych górach. Sięgają one 3 tys. metrów, są przepiękne, malowniczo wtulone w las tropikalny. Do wysokości 2400 metrów zamieszkiwane są przez plemię Kadama.

Szlaki będą oznaczone na wzór polskich szlaków PTTK. Na szczytach zaś załopoczą flagi Polski i Ugandy. Do udziału w wyprawie zaprosiłem też botaników i zoologów, może odkryjemy tam endemiczne gatunki? Całość zostanie uwieczniona w filmie dokumentalnym, którego współproducentem będą Bracia Sekielscy.

Zapraszam do wsparcia finansowego wyprawy na zrzutka.pl

Jeśli chciałbyś znaleźć się w gronie oficjalnych sponsorów lub pomóc w produkcji, napisz lub zadzwoń.

Wyprawę poprzedzi też wycieczka objazdowa po Ugandzie, na którą zapraszam.

O moim przedsięwzięciu w mediach:

ChilliZet
Nasze Miasto
Fakt
Wirtualne Media
i inni


Dlaczego tam?

Po pierwsze są piękne i nieopisane. Po drugie w górach tych doszło do jednego z najbardziej zaskakujących spotkań w moim życiu, o czym możecie przeczytać w tym reportażu albo posłuchać w podkaście:


 

Chciałbym uprzedzić masową turystykę, która dotrze tam prędzej czy później. Uwrażliwić mieszkańców na ochronę środowiska i zaproponować taką obsługę ruchu turystycznego, która w minimalnym stopniu będzie ingerować w przyrodę. Chciałbym, aby w górach tych przestano wyrzucać śmieci bądź je tam palić. Chciałbym zaproponować przyszłym przewodnikom, aby oprowadzali turystów po górach po uprzednim przedstawieniu prostych zasad, np. takich jak zakaz hałasowania, zakaz dotykania, drażnienia i karmienia zwierząt.

 

Kim jesteśmy?

Bartek Zobek - pomysłodawca i kierownik wyprawy. Podróżnik, miłośnik Ugandy, promotor etycznej turystyki i doradca w zakresie zmian hoteli na profil ekologiczny, autor niniejszej strony, więcej o nim tutaj.

Michał Śmielak - zoolog. Absolwent Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie doktorant na australijskim University of New England. Pracował w Europie, Afryce i Australii, obecnie mieszka w Tanzanii. Specjalizuje się w ekologii behawioralnej ssaków, ochronie przyrody i konfliktach na linii człowiek-przyroda, ostatnio badał wpływ inwazyjnych drapieżników na australijskie torbacze. W górach Kadama chce przede wszystkim zinwentaryzować małe i średnie ssaki, w szczególności prowadzące nocny tryb życia naczelne (w tym małpiatki).

Maciej Siemaszko - operator kamery. Z kamerą wiele razy biegał po Tatrach, a także po Alpach, Kaukazie i Karakorum. Auto zdjęć w "K2. Lodowe piekło". Praca w trudnych warunkach nie jest mu obca. Maciej jest również pilotem drona.

Ewa Kurzawa kierowniczka produkcji filmu. Ponadto podróżniczka. Absolwentka filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim i kursu Kreatywny Producent w Szkole Wajdy. Laureatka Grand Prix 48 Hour Film Project w Krakowe (2012). Recenzuje scenariusze. Z sukcesem realizuje kampanie crowdfundingowe.

Tomasz i Marek Sekielscy - koproducenci filmu. O braciach Sekielskich można by napisać sporo z osobna, ich wspólne największe osiągnięcia, to produkcja filmów dokumentalnych „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego”, za które byli wielokrotnie nagradzani.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >