Zobacz goryle z bliska w Ugandzie!


Wyznaczanie szlaków w Ugandzie

Polski szlak w Ugandzie - Bartek Zobek

 

Nowa wyprawa!

Szukam chętnych na kolejną wyprawę.

W lutym 2022 ruszy ekspedycja, której celem będzie wyznaczenie i oznakowanie drugiego szlaku turystycznego w górach Kadam w Ugandzie, czyli kontynuacja wyznaczonej wcześniej trasy - tym razem szlak prowadzący od punktu widokowego na wysokości 2300 m do wierzchowiny na wysokości 2700 m, skąd roztacza się panorama 360 stopni z widokiem również na Kenię. Jeśli starczy czasu, to rozpoczniemy wyznaczanie szlaku czerwonego w stronę grani.

Szczegóły tutaj.
 

O szlaku

Pierwszy oznakowany szlak turystyczny w ugandyjskich górach Kadam został wytyczony w lutym 2021. Relacje i zdjęcia znajdziecie tutaj. Początek szlaku: 01°49′57.13″N 34°44′38.99″E (niedługo również w aplikacji mapsme). Jest to równocześnie pierwszy w pełni oznakowany szlak turystyczny w całej Ugandzie.

Trasę wyznaczyłem tak, aby przechodziła przez kilka punktów widokowych oraz miejsca, gdzie można uzupełnić wodę. Oprócz cudownych widoków na góry i zielonej scenerii lasu tropikalnego czeka Was również wizyta na plantacji narkotyków.
 
Posłuchajcie, poobserwujcie, nie oceniajcie. Być może Wasza obecność będzie inspiracją dla miejscowych do zmiany stylu życia? Dajcie się nauczyć strzelać z łuku. Nie zabawki, ani łuku sportowego, lecz broni przed wrogimi plemionami i lampartami.
 
Patrzcie pod nogi czy nie ma węży (są rzadkie i oczywiście będą przed Wami uciekać), ale obserwujcie też korony drzew, prześliczne dzioborożce i gerezy abisyńskie są dość nieśmiałe! Polecam wycieczkę z Markiem, który pomagał mi wyznaczyć i pomalować szlak (tel. 0 783 820 369), choćby po to, aby był dla Was tłumaczem w rozmowach z mieszkańcami lepianek.
 
Przejście do finalnego punktu widokowego i z powrotem zajmie Wam około 6-7 godzin. Miejscami jest ślisko, więc zalecam treking tylko w porze suchej oraz buty z dobrą podeszwą, kijki trekingowe oraz po prostu ostrożność. Proszę nie sugerować się klapkami przewodnika.
 

Plastik

 
W związku z tym, że mieszkańcy palą w ogródkach plastik, postawiłem sobie jeszcze jeden cel, aby zachęcić ich do segregacji i nawiązania współpracy z Coca-Colą, która kilkaset kilometrów dalej przetwarza śmieci plastikowe na recyklat. Byłoby to z korzyścią dla środowiska naturalnego, w tym zdrowia ludzi.
 

Film

Trwa montaż pełnometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Gruszczyńskiego, w którym obejrzycie moje przygody, trudności w wyznaczaniu szlaku i różne dramaty. Wyobraźcie sobie, że w trakcie naszego pobytu w górach obok wybuchł pożar, a ja zachorowałem na malarię...

Dodam, że również po zdjęciach, gdy kończyłem malować szlak towarzyszyły mi różne przygody, np. pomoc uzbrojonej po zęby policji... Gdy wyjechały kamery wydarzyło się tak wiele, że rozważam napisanie o tym książki (szukam wydawcy).

 
O szlaku w mediach.
 
Student Travel jest pierwszym polskim biurem podróży, które zadeklarowało wycieczki do Ugandy obejmujące również niebieski szlak. Wcześniej ST nie miał Ugandy w ogóle w ofercie.
góry Kadama
 
***
 
Wierzę, że dzięki zrównoważonej turystyce uda się wyciągnąć tych ludzi z dramatycznego ubóstwa, jak też uratować las tropikalny wycinany i podpalany bez refleksji. Turystyka jednak to dla nich coś zupełnie nowego i mocno abstrakcyjnego, o czym przekonałem się podczas wielokrotnych rozmów i negocjacji.
 
Podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami ze szlaku, a jeśli w jakimś miejscu według Was brakuje oznaczenia, to zapiszcie proszę lokalizację i przekażcie mi. I choć trasa nie jest długa, to wyznaczanie szlaku wraz z formalnościami zajęło miesiąc!

Posłuchaj i poczytaj o moim przedsięwzięciu w mediach:

Dzień Dobry TVN
Gazeta Wyborcza - wkrótce
Radio TOK FM przed drugą wyprawą
Radio TOK FM przed pierwszą wyprawą
Dziennik Polski - artykuł po wyprawie
Chilli Zet - wywiad z całą ekipą filmową
Chilli Zet - rozmowa z Rafałem Turowskim
Nasze Miasto
Fakt
Wirtualne Media
i inni

Podoba Ci się idea? Wesprzyj wyznaczanie szlaku na zrzutka.pl :)

Serdeczne podziękowania dla firmy Decathlon za wsparcie sprzętowe ostatniej wyprawy oraz firmie BDART za szablony do malowania szlaku.
 

***

ARCHIWUM:

W styczniu 2021 roku planuję wyprawę w górach Kadama w Ugandzie, podczas której wyznaczę i oznaczę pierwsze szlaki turystyczne w tych górach. Sięgają one 3 tys. metrów, są przepiękne, malowniczo wtulone w las tropikalny. Do wysokości 2400 metrów zamieszkiwane są przez plemię Kadama.

Szlaki będą oznaczone podobnie jak szlaki PTTK. Na szczytach zaś załopoczą flagi Polski i Ugandy. Do udziału w wyprawie zaprosiłem też zoologa, Remigiusza Szymańskiego, może odkryjemy tam endemiczne gatunki? Całość zostanie uwieczniona w filmie dokumentalnym, którego współproducentem będą Bracia Sekielscy.

Wyznaczenie szlaków to nie tylko zaproszenie dla miłośników gór, ale też pomoc dla plemienia Kadama, które aktualnie żyje z uprawiania narkotyzujących roślin, a może spełnić się w turystyce (przewodnicy, tragarze, sprzedawcy itp.).

Zapraszam do wsparcia finansowego wyprawy na zrzutka.pl

Jeśli chciałbyś znaleźć się w gronie oficjalnych sponsorów lub pomóc w produkcji, napisz lub zadzwoń.

Po wyprawie planuję wycieczkę objazdową po Ugandzie po moich ulubionych miejscach, na którą zapraszam.


Dlaczego tam?

Po pierwsze są piękne i nieopisane. Po drugie w górach tych doszło do jednego z najbardziej zaskakujących spotkań w moim życiu, o czym możecie przeczytać w tym reportażu albo posłuchać w podkaście:


 

Chciałbym uprzedzić masową turystykę, która dotrze tam prędzej czy później. Uwrażliwić mieszkańców na ochronę środowiska i zaproponować taką obsługę ruchu turystycznego, która w minimalnym stopniu będzie ingerować w przyrodę. Chciałbym, aby w górach tych przestano wyrzucać śmieci bądź je tam palić. Chciałbym zaproponować przyszłym przewodnikom, aby oprowadzali turystów po górach po uprzednim przedstawieniu prostych zasad, np. takich jak zakaz hałasowania, zakaz dotykania, drażnienia i karmienia zwierząt.

 

Kim jesteśmy?

Bartek Zobek - pomysłodawca i kierownik wyprawy. Podróżnik, miłośnik Ugandy, promotor etycznej turystyki i doradca w zakresie zmian hoteli na profil ekologiczny, autor niniejszej strony, więcej o nim tutaj.

Michał Gruszczyński - wielokrotnie nagradzany reżyser i operator kamery.

Monika Raj – kierowniczka produkcji filmu, żeglarka, alpinistka.

Remigiusz Szymański - zoolog, opiekun medyczny i realizator dźwięku, reprezentujący naszego sponsora, czyli Decathlon

Tomasz i Marek Sekielscy - koproducenci filmu. O braciach Sekielskich można by napisać sporo z osobna, ich wspólne największe osiągnięcia, to produkcja filmów dokumentalnych „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego”, za które byli wielokrotnie nagradzani.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >