Wyznaczanie szlaków w Ugandzie

Polski szlak w Ugandzie - Bartek Zobek

 

Kolejny szlak w Ugandzie wyznaczony

Wyznaczyliśmy już drugi szlak w ugandyjskich górach Kadam prowadzący do przełęczy na wysokości 2700 m (zobacz zdjęcia z zielonego szlaku).

Przypomnę, że pierwszy oznakowany szlak turystyczny w ugandyjskich górach Kadam został wytyczony w lutym 2021. Relacje i zdjęcia z niebieskiego znajdziecie tutaj. Początek szlaku: 01°49′57.13″N 34°44′38.99″E (dostępny również w aplikacjach typu mapsme). Jest to równocześnie pierwszy w pełni oznakowany szlak turystyczny w całej Ugandzie.

Możesz obejrzeć krótki film z wyznaczania szlaków, który został wyemitowany w warszawskich autobusach.
 

Cel

Dołącz do wyprawy!

W styczniu 2023 chciałbym wyznaczyć brakujący fragment zielonego szlaku oraz rozpocząć wyznaczanie wierzchowiną szlaku czerwonego prowadzącego na najwyższy szczyt gór Kadam, czyli Naczupaj (3063 m). Będzie to bardzo malownicza i alternatywna trasa wobec nieoficjalnego stromego szlaku po stronie północno-zachodniej. To będzie nie tylko szukanie bezpiecznych przejść, ale też źródeł wody i miejsc na wygodne obozowiska dla przyszłych turystów. Zapraszam na tę wyprawę, szczegóły tutaj.

Będzie również wyprawa, podczas której wybudujemy tradycyjne lepianki wzbogacone o łazienki - to tutaj będą nocowac turyści przed i po zejściu z góry - również zapraszam do udziału w tym projekcie.

Wytyczenie szlaków w górach Kadam ma na celu promocję etycznej turystyki w tym rejonie, stworzyć alternatywne miejsca pracy dla miejscowych, pozwolić wyjść im ze skrajnego ubóstwa i tym samym uratować piekny ekosystem Kadam przed wycinką i kłusownictwem.
 

Przebieg szlaku

Początek trasy wyznaczyłem tak, aby przechodziła przez kilka punktów widokowych oraz miejsca, gdzie można uzupełnić wodę. Oprócz cudownych widoków na góry i zielonej scenerii lasu tropikalnego czeka Was również wizyta na plantacji narkotyków. Posłuchajcie, poobserwujcie, nie oceniajcie. Być może Wasza obecność będzie inspiracją dla miejscowych do zmiany stylu życia? Dajcie się nauczyć strzelać z łuku. Nie z zabawki, ani łuku sportowego, lecz broni przed wrogimi plemionami i lampartami.

W koronach drzew wypatrzycie orły i prześliczne dzioborożce. Niżej cudne gerezy abisyńskie, choć pamiętajcie, że są dość nieśmiałe! Polecam wycieczkę z Markiem, który pomagał mi wyznaczyć i pomalować szlak (tel. 0 783 820 369), choćby po to, aby był dla Was tłumaczem w rozmowach z mieszkańcami lepianek.

Przejście do pierwszego punktu widokowego (koniec szlaku niebieskiego) zajmie Wam około 3 godzin. Miejscami jest ślisko, więc zalecam treking tylko w porze suchej oraz buty z dobrą podeszwą, kijki trekingowe oraz po prostu ostrożność. Proszę nie sugerować się klapkami przewodnika.
 

Kemping w lesie tropikalnym  

Film o moim projekcie w Ugandzie był emitowany w październiku 2022 w warszawskich autobusach ZTM

W lutym 2022 r. wyznaczyliśmy znaczną część szlaku zielonego prowadzącego od końca szlaku niebieskiego aż do przełęczy z fantastyczną panoramą całego pasma gór Kadam i Kenii. Po drodze na wysokości 2500 m. w pięknej scenerii lasu tropikalnego wybraliśmy miejsce na obozowisko dla kolejnych wypraw, będzie mi miło, jeśli przyjmie się dla niego nazwa Rysy.
 
Treking od początku szlaku zielonego do obozowiska zajmuje niecałą godzinę, i stąd około godziny na finalny punkt widokowy (2700 m). Całe przejście szalkiem niebieskim i zielonym oraz powrót, to około 10-11 godzin, dlatego obozowanie będzie nie tylko fantastyczną przygodą, ale pozwoli również odpocząć.

 

Ostatnia wyprawa obfitowała w niezwykłe i szokujące zdarzenia. Część udało mi się uwiecznić na filmie, który chciałbym w tym roku opublikować (ktoś chętny pomóc w montażu za niewygórowaną stawkę?). A może wszystko to zasługuje wręcz na książkę?
 
Jak wspomniałem, szlak nie jest w pełni wytyczony, brakujący kilkusetmetrowy odcinek ma dwie alternatywne trasy przejścia i podczas kolejnej wyprawy, wybierzemy ostateczny przebieg i namalujemy brakujące znaki.
 

Plastik

W związku z tym, że mieszkańcy palą w ogródkach plastik, postawiłem sobie jeszcze jeden cel, aby zachęcić ich do segregacji i nawiązania współpracy z Coca-Colą, która kilkaset kilometrów dalej przetwarza śmieci plastikowe na recyklat. Byłoby to z korzyścią dla środowiska naturalnego, w tym zdrowia ludzi.

 

Film

góry Kadama

Trwa montaż pełnometrażowego filmu dokumentalnego w reżyserii Michała Gruszczyńskiego, w którym obejrzycie moje przygody, trudności w wyznaczaniu pierwszego szlaku i różne dramaty. Wyobraźcie sobie, że w trakcie naszego pobytu w górach obok wybuchł pożar, a ja zachorowałem na malarię...

Dodam, że również po zdjęciach, gdy kończyłem malować szlak towarzyszyły mi różne przygody, np. pomoc uzbrojonej po zęby policji... Gdy wyjechały kamery wydarzyło się tak wiele, że rozważam napisanie o tym książki.

 
Oczywiście góry Kadam to tylko cząstka atrakcji w Ugandzie.

Posłuchaj i poczytaj o moim przedsięwzięciu w mediach:

Dzień Dobry TVN
Gazeta Wyborcza
Radio TOK FM przed drugą wyprawą
Radio TOK FM przed pierwszą wyprawą
Dziennik Polski
Gazeta Krakowska
Chilli Zet - wywiad z całą ekipą filmową
Chilli Zet - rozmowa z Rafałem Turowskim
Nasze Miasto
Fakt
Wirtualne Media
i inni

 

***
 
Wierzę, że dzięki zrównoważonej turystyce uda się wyciągnąć tych ludzi z dramatycznego ubóstwa, jak też uratować las tropikalny wycinany i podpalany bez refleksji. Turystyka jednak to dla nich coś zupełnie nowego i mocno abstrakcyjnego, o czym przekonałem się podczas wielokrotnych rozmów i negocjacji.

Podzielcie się ze mną swoimi wrażeniami ze szlaku, a jeśli w jakimś miejscu według Was brakuje oznaczenia, to zapiszcie proszę lokalizację i przekażcie mi. I choć trasa nie jest długa, to wyznaczanie szlaku wraz z formalnościami zajęło miesiąc!
 

Podziękowania

 
Serdeczne podziękowania dla firmy Decathlon za wsparcie sprzętowe ostatniej wyprawy oraz firmie BDART za szablony do malowania szlaku.
 
 
Dziękuję za wsparcie wyprawy 2022:
 
wHmaku.pl - sklepowi z hamakami, namiotami, tarpami - część ufundowanego sprzętu trafiła w ręce miejscowej ludności
 
VisitStory.com - portalowi do publikowania relacji z podróży, aktualnych i historycznych, fansastycznych i w głąb siebie. Obok portalu działa stowarzyszenie pomagające podróżnikom w realizacji marzeń.
 
Warszawskiemu pubowi Drugie Dno - z ofertą najlepszych piw rzemieślniczych
 
Pepegi.eu - sklepowi z markową odzieżą turystyczną i sportową w atrakcyjnych cenach
 
Batonowi Warszawskiemu - za smaczne batony na drogę i za to, że dbają o skład
 
***
 
Student Travel jest pierwszym polskim biurem podróży, które zadeklarowało wycieczki do Ugandy obejmujące również niebieski szlak. Wcześniej ST nie miał Ugandy w ogóle w ofercie.
 
 

***

ARCHIWUM:

W styczniu 2021 roku planuję wyprawę w górach Kadama w Ugandzie, podczas której wyznaczę i oznaczę pierwsze szlaki turystyczne w tych górach. Sięgają one 3 tys. metrów, są przepiękne, malowniczo wtulone w las tropikalny. Do wysokości 2400 metrów zamieszkiwane są przez plemię Kadama.

Szlaki będą oznaczone podobnie jak szlaki PTTK. Na szczytach zaś załopoczą flagi Polski i Ugandy. Do udziału w wyprawie zaprosiłem też zoologa, Remigiusza Szymańskiego, może odkryjemy tam endemiczne gatunki? Całość zostanie uwieczniona w filmie dokumentalnym, którego współproducentem będą Bracia Sekielscy.

Wyznaczenie szlaków to nie tylko zaproszenie dla miłośników gór, ale też pomoc dla plemienia Kadama, które aktualnie żyje z uprawiania narkotyzujących roślin, a może spełnić się w turystyce (przewodnicy, tragarze, sprzedawcy itp.).

Zapraszam do wsparcia finansowego wyprawy na zrzutka.pl

Jeśli chciałbyś znaleźć się w gronie oficjalnych sponsorów lub pomóc w produkcji, napisz lub zadzwoń.

Po wyprawie planuję wycieczkę objazdową po Ugandzie po moich ulubionych miejscach, na którą zapraszam.


Dlaczego tam?

Po pierwsze są piękne i nieopisane. Po drugie w górach tych doszło do jednego z najbardziej zaskakujących spotkań w moim życiu, o czym możecie przeczytać w tym reportażu albo posłuchać w podkaście:


 

Chciałbym uprzedzić masową turystykę, która dotrze tam prędzej czy później. Uwrażliwić mieszkańców na ochronę środowiska i zaproponować taką obsługę ruchu turystycznego, która w minimalnym stopniu będzie ingerować w przyrodę. Chciałbym, aby w górach tych przestano wyrzucać śmieci bądź je tam palić. Chciałbym zaproponować przyszłym przewodnikom, aby oprowadzali turystów po górach po uprzednim przedstawieniu prostych zasad, np. takich jak zakaz hałasowania, zakaz dotykania, drażnienia i karmienia zwierząt.

 

Kim jesteśmy?

Bartek Zobek - pomysłodawca i kierownik wyprawy. Podróżnik, miłośnik Ugandy, promotor etycznej turystyki i doradca w zakresie zmian hoteli na profil ekologiczny, autor niniejszej strony, więcej o nim tutaj.

Michał Gruszczyński - wielokrotnie nagradzany reżyser i operator kamery.

Monika Raj – kierowniczka produkcji filmu, żeglarka, alpinistka.

Remigiusz Szymański - zoolog, opiekun medyczny i realizator dźwięku, reprezentujący naszego sponsora, czyli Decathlon

Tomasz i Marek Sekielscy - koproducenci filmu. O braciach Sekielskich można by napisać sporo z osobna, ich wspólne największe osiągnięcia, to produkcja filmów dokumentalnych „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego”, za które byli wielokrotnie nagradzani.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >