Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Wyjazd do Medjugorie – miejsce, w którym Niebo łączy się z ziemią

artykuł zewnętrzny

Pielgrzymki do miejsc nierozerwalnie związanych z cudownymi wydarzeniami są nieodłączną częścią kultury chrześcijańskiej. Osoby wierzące podróżują po całym świecie, aby modlić się w sanktuariach upamiętniających objawienia lub związane z życiem świętych. Jednym z najtłumniej odwiedzanych miejsc jest Medjugorie – miejscowość znajdująca się w Bośni i Hercegowinie. Dlaczego wycieczki do Medjugorie są tak popularne wśród pielgrzymów? Co przed laty wydarzyło się na Bałkanach? Jak zorganizować wyjazd do Medjugorie? Sprawdź!

Medjugorie – miejsce objawień

Wycieczka do Medjugorie znajduje się na liście marzeń wielu osób głęboko wierzących. Dlaczego? Niewielka miejscowość położona w malowniczej Bośni i Hercegowinie, nieopodal dużego ośrodka miejskiego – Mostaru, nazywana jest miastem „ludzi widzących”. Do pierwszej połowy lat 80. Medjugorie było niewielką, spokojną wioską zamieszkaną głównie przez Chorwatów. Los mieszkańców na zawsze odmieniło wydarzenie, do którego miało dość w 1981 roku. Wówczas szóstce dzieci miała ukazać się Matka Boska, aby wygłosić orędzie do wszystkich ludzi. Do wybranego grona „widzących”, jak określa się dzieci, które doświadczyły cudu, należą: Mirjana Dragićević-Soldo, Ivanka Ivanković-Elez, Vicka Ivanković-Mijatović, Ivan Dragićević, Marija Pavlović-Lunetti oraz Jakov Čolo. Co ciekawe, Matka Boska szczególnie upodobała sobie Medjugorie i po dziś dzień objawia się jego mieszkańcom. Troje spośród „widzących” utrzymuje, że codziennie spotyka się z Matką Boską, a pozostała trójka twierdzi, że doświadcza objawień raz do roku, zawsze w jednym, określonym dniu.

Kontrowersje wokół chorwackiego ośrodka religijnego

Wieść o cudownych wydarzeniach w Medjugorie szybko obiegła świat, a w miejscu objawień powstało sanktuarium, które każdego roku odwiedza około 2 milionów osób. Co ciekawe, Kościół katolicki nigdy oficjalnie nie uznał objawień za prawdziwe. Na początku lat 90. ubiegłego stulecia Konferencja Episkopatu Jugosławii przyglądała się wydarzeniom, które miały mieć miejsce na wzgórzu Crnica, jednak badania zostały wstrzymane. Wznowiono je w 2010 roku za sprawą Benedykta XVI, który powołał specjalną komisję z kardynałem Camillo Ruinim na czele. Zespół ekspertów do dzisiaj przygląda się „sprawie z Medjugorie”, a wierni i kler wciąż czekają na ostateczne rozstrzygnięcie sporu. Przez wiele lat wycieczki do Medjugorie organizowane przez parafie były nielegalne, ponieważ nie były zgodne z doktryną Kościoła. Zmieniło się to dopiero w 2019 roku , kiedy papież Franciszek wydał oficjalne zezwolenie, na mocy którego pielgrzymki do Medjugorie są dozwolone. Nie oznacza to jednak, że zespół badaczy potwierdził, że przekazy dzieci, które miały spotkać się z Matką Boską, są wiarygodne.

Wycieczka do Medjugorie – dlaczego warto?

Wycieczka do Medjugorie dostarcza ogromu przeżyć każdemu chrześcijaninowi. Pątnicy z całego świata doświadczają tutaj poruszających spowiedzi, aktów nawrócenia i przełomowych przeżyć wewnętrznych, które zmieniają ich życie. Pielgrzymka do miejsca wybranego przez Boga dla wielu osób jest niepowtarzalną okazją do odpokutowania grzechów i zaniesienia próśb o zdrowie dla siebie lub bliskiej osoby. Modlitwie sprzyja piękna przyroda, która otacza sanktuarium. Pielgrzymi zbierają się na Górze Objawień, na której zbudowano stacje różańcowe oraz Górze Kriżevac, przez którą przebiega droga krzyżowa. W kościele św. Jakuba codziennie odbywają się adoracje i nabożeństwa, podczas których panuje niezwykła, wzniosła atmosfera. Nieopodal zadbanego sanktuarium znajdują się parki krajobrazowe, w których przyroda prezentuje swój majestat. Wycieczkę do Medjugorie warto połączyć ze zwiedzaniem Mostaru – miejscowości słynącej z architektury osmańskiej. Jego znakiem rozpoznawczym jest stary most na rzece Neretwa wpisany na listę UNESCO.

Jak zorganizować wyjazd do Medjugorie?

Przejazd lub przelot, transport na miejscu, ubezpieczenie, dogodny nocleg… Organizacja wyjazdu do Medjugorie nieco Cię przeraża? Nie musisz samodzielnie planować podróży. W Polsce działają biura pielgrzymkowe, których oferta jest dopasowywana do potrzeb osób w różnym wieku, również starszych. Nad organizacją, a następnie przebiegiem wyprawy czuwają doświadczeni piloci oraz (zazwyczaj) przewodnik duchowy – ksiądz lub zakonnik.

Wyjazd do Medjugorie warto zaplanować w okresie od kwietnia do października. W miesiącach zimowych w tym rejonie padają obfite deszcze. 25 czerwca każdego roku w sanktuarium jest obchodzona rocznica objawień, co wiąże się ze szczególnie uroczystym ceremoniałem. Co ważne, nie potrzebujesz paszportu ani innych dokumentów – dowód osobisty wystarczy, żeby przekroczyć granicę. Walutą obowiązującą w Bośni i Hercegowinie jest marka zamienna (KM), którą wyjątkowo trudno dostać w Polsce. Władze państwa wyszły naprzeciw potrzebom turystów, wprowadzając W Medjugorie, podobnie jak w leżącym nieopodal Mostarze, możliwość płatności w euro.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >