Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Wycieczka promem do Wielkiej Brytanii i Irlandii w dobie koronowirusa - o czym musisz pamiętać?

artykuł zewnętrzny

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i licznych jego wariantów wciąż trwa. Wiąże się nie tylko z zagrożeniem dla zdrowia ludzi na całym świecie, ale także licznymi obostrzeniami. A te zmieniają się stosunkowo często, szczególnie te dotyczące podróży, w tym rejsów. Interesuje Cię wycieczka do Wielkiej Brytanii lub Irlandii i zastanawiasz się, czy granice są otwarte dla podróżnych? Chcesz wiedzieć, jakie są zalecenia dotyczące przebywania na pokładzie promu na Wyspy Brytyjskie? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu!

wycieczka promem


Wycieczka do Irlandii a koronawirus – czy są jakieś obostrzenia?

Podstawowe pytanie, które zadaje sobie każdy podróżny planujący wycieczkę promem do Irlandii, jest: czy granice zostały już otwarte? Mamy dobrą informację dla każdego, kto marzy o takim rejsie – obecnie nie obowiązuje zakaz wjazdu do Irlandii, co dotyczy również promów. By zostać wpuszczonym na teren tego kraju, trzeba jednak spełnić kilka wymogów.
 


 

  • Formularz lokalizacyjny pasażera COVID-19

COVID-19 Passenger Locator Form, czyli formularz lokalizacyjny pasażera COVID-19, to dokument, który uzupełnia się online. Należy zrobić to najpóźniej 72 godziny przed przybyciem do Irlandii. Dane, które trzeba podać, to:
 

  • numer telefonu, który będzie używany na terenie Irlandii,
  • adres e-mail pasażera,
  • adres pobytu w Irlandii,
  • nazwa i numer promu,
  • dane paszportowe pasażera.
  • Dowód szczepienia, ozdrowienia lub negatywnego testu na COVID-19

Wycieczka do Irlandii wymaga również okazania dowodu szczepienia albo ozdrowienia, czyli Unijnego Certyfikatu COVID. W przypadku szczepień podstawowych dokument nie może być starszy niż 270 dni. Odnośnie dawki przypominającej nie ma ograniczenia czasowego. Z kolei certyfikat potwierdzający ozdrowienie musi dotyczyć ostatnich 6 miesięcy.

Jeśli nie masz dowodu szczepienia lub ozdrowienia, to musisz okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR. Test musi zostać wykonany maksymalnie 72 godziny przed przypłynięciem do Irlandii. Co istotne, dokumenty muszą być sporządzone w języku irlandzkim lub angielskim – albo zostać oficjalnie przetłumaczone.

Powyższe wytyczne nie dotyczą osób zwolnionych z wymagań testowych.

Wycieczka do Wielkiej Brytanii a koronawirus – czy są jakieś obostrzenia?

Granice Wielkiej Brytanii również zostały otwarte dla podróżnych. Możesz zatem śmiało kupować bilet na prom do Wielkiej Brytanii! Jednak – tak jak w przypadku wycieczki do Irlandii – musisz spełnić kilka wymogów. Co będzie istotne?
 

  • Wypełnienie opisanego wyżej formularza lokalizatora pasażerów.
  • Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i podróżujesz do Anglii lub Walii: nie musisz przedstawiać negatywnego wyniku testu na COVID-19.
  • Jeśli jesteś w pełni zaszczepiony i podróżujesz do Szkocji lub Irlandii Północnej – musisz okazać dowód szczepienia ostatnią dawką, który będzie miał minimum 14 dni. Dokumentem może być europejski cyfrowy certyfikat COVID.
  • Jeśli nie jesteś w pełni zaszczepiony: musisz przedstawić negatywny wynik testu, który nie będzie starszy niż 2 dni. Przed rejsem do Wielkiej Brytanii należy dodatkowo zarezerwować wykonanie testu PCR na terenie Wysp, po czym wykonać go do 2. dnia pobytu. Jeśli test wykaże wynik pozytywny, zostaniesz poddany 10-dniowej kwarantannie.

Prom do Wielkiej Brytanii i Irlandii w pandemii – zalecenia i zasady pobytu na pokładzie

O tym, jak bezpieczna będzie wycieczka do Irlandii lub Wielkiej Brytanii, decydują nie tylko wytyczne danego kraju. Nie mniej istotne jest zachowanie samych podróżnych, dlatego przewoźnicy decydują się na wprowadzanie zaleceń, które mają zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusów. Jedne z bezpieczniejszych promów do Wielkiej Brytanii i Irlandii oferuje Stena Line. Oto wprowadzone przez firmę środki zapobiegawcze:
 

  • Zalecenie noszenia maseczek przez podróżnych i pracowników – na przestrzeniach wspólnych.
  • Częsta dezynfekcja często dotykanych przedmiotów: terminali, klamek i innych.
  • Liczne punkty dezynfekcji dłoni.
  • Zalecenie używania karty płatniczej zamiast gotówki.
  • Określenie stanu zdrowia podczas odprawy.
  • Pojedyncze kabiny dla podróżujących w pojedynkę.
  • Wprowadzona osłona pleksi w punktach obsługi klienta.
  • Wprowadzone plakaty informujące o zasadach higieny na pokładzie.

Udając się na wycieczkę do Wielkiej Brytanii lub Irlandii, warto stosować się nie tylko do wymogów prawnych danego kraju, ale także zaleceń przewoźnika. Znacznie zwiększają one bezpieczeństwo podróżnych i zmniejszają ryzyko konieczności przejścia kwarantanny w miejscu docelowym.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >