Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Odkup oszkodowania - co to jest i jak je zrealizować?

artykuł zewnętrzny

Odkup odszkodowania to jedno z rozwiązań przeznaczonych dla osób, które otrzymały ich zdaniem zbyt niską kwotę za uszkodzenie pojazdu przez sprawcę wypadku. Weryfikacja takiego stanu rzeczy i korekta wypłaty możliwa jest dzięki jednej z trzech dróg: poprzez odwołanie, skierowanie sprawy na drogę sądową lub właśnie odkup szkody. Na ostatnią opcję decydują się przede wszystkim ci, którym zależy na czasie i którzy nie chcą ryzykować. Na czym dokładnie polega procedura?
 

1. Na czym polega odkup odszkodowania?

2. Odkup odszkodowania - etapy

3. Zalety odkupu odszkodowania

Skąd wiadomo, że odkup odszkodowania będzie w danym przypadku korzystnym wyborem? Warto zapoznać się z różnymi wariantami, na przykład na stronie https://kancelariawo.pl/odkup-odszkodowania/, a w razie wątpliwości skontaktować się z kancelarią prawną.
 

Na czym polega odkup odszkodowania?

Odkup odszkodowania polega na sprzedaży szkody komunikacyjnej przez poszkodowanego firmie specjalizującej się w takich sprawach. Najczęściej potrzebny jest do tego kosztorys pozwalający określić stopień zaniżenia kwoty, ale w niektórych przypadkach można poradzić sobie bez takiego dokumentu. Po analizie przedstawiana jest oferta, a jeśli poszkodowany zgodzi się na zaproponowane warunki, dochodzi do podpisania umowy. Jest to równoznaczne z wypłaceniem sumy i oznacza koniec sprawy dla starającego się o wyższe odszkodowanie.
 

Odkup odszkodowania - etapy

Procedura odkupu odszkodowania rozpoczyna się od przesłania wyspecjalizowanej firmie kosztorysu napraw. W przypadku gdy poszkodowany nie posiada takiego dokumentu, po kontakcie otrzyma dokładne wytyczne co do koniecznych czynności. Następnie przeprowadzana jest weryfikacja poprawności rozliczenia szkody, na podstawie której przygotowywana jest oferta. Jeśli poszkodowany zgodzi się na ustaloną kwotę, podpisuje umowę, a środki trafiają na jego konto w ciągu kilku dni.

Oczywiście, istnieją także inne wyjścia, na przykład odwołanie od decyzji ubezpieczyciela. W tym przypadku jednak reklamacja może zostać odrzucona, a kolejnym krokiem jest stresująca i długotrwała procedura sądowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe dysponują solidnym zapleczem prawników, dlatego warto, by poszkodowany również skonsultował się z prawnikiem co do sensowności podejmowanych kroków.
 

Zalety odkupu odszkodowania

Na podstawie powyższych informacji łatwo wywnioskować, jakie zalety ma odkup odszkodowania. Przede wszystkim jest to rozwiązanie szybkie: pieniądze mogą trafić na konto poszkodowanego w ciągu zaledwie kilku dni. Transakcja jest także znacznie łatwiejsza niż postępowanie sądowe, którego wynik na dodatek nie jest pewny.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >