Kiedy chcesz jechać na wakacje? Wybierz miesiąc:
artykuł zewnętrzny
Książka "O!Ukraina" to fantastyczny album, w którym znaleźć można nie tylko inspirujące przepisy kuchni ukraińskiej, ale także fantastyczne opowieści o Ukrainie, które mogą przeciętnemu Polakowi przybliżyć kulturę, zwyczaje i tradycje tego kraju. Data wydania albumu nie jest przypadkowa. Równo 30 lat temu Ukraina odzyskała niepodległość. Również 30 lat mija od momentu, w którym autorka książki - Weronika Marczuk zamieszkała w Polsce. Te wyjątkowe jubileusze są doskonałym momentem by przybliżyć Ukrainę Polakom.
O czym jest książka?
Pomimo tego, że autorka książki – Weronika Marczuk – od przeszło 30 lat mieszka w Polsce, to Ukraina wciąż jest bardzo bliska jej sercu. Ojczyzna, która pomimo emigracji, cały czas pozostaje w głowie. Prawda jest taka, że pomimo tego, że Ukraina jest naszym sąsiadem zza wschodniej granicy, wciąż wiemy o niej niewiele. Tymczasem jej smaki, zwyczaje i kulturowe dziedzictwo z pewnością warte są poznania. W Polsce wciąż krąży wiele niesprawiedliwych stereotypów na temat Ukrainy i jej mieszkańców, z którymi autorka chce walczyć. Weronice Marczuk zależy na tym, by odczarować wzajemne animozje, budując porozumienie dwojga narodów.
Przewodniczka pierwszy raz w Polsce pojawiła się w roku 1991. Tak długi czas umożliwił dokładną obserwację różnic i podobieństw między Polakami a Ukraińcami. Książka O!Ukraina jest efektem wszystkich przeprowadzonych rozmów i pytań, jakie były zadawane autorce na temat Ukrainy.
W jaki sposób album przedstawia Ukrainę?
Marzeniem przewodniczki było pokazanie swojej ojczyzny w sposób nietypowy. Zależało jej na tym, by książka nie przybierała formy wypracowania, ale poprzez inspirującą historię, obrazy i przepisy, nakłaniała do przemyśleń, rozbudza w czytelniku ciekawość, głód wiedzy oraz chęć poznania smaków Ukrainy.
Rozmowy ze znanymi osobami na temat Ukrainy
Opowieści i przepisy, które pojawiają się w książce, urozmaicone są przez wypowiedzi rozmówców przewodniczki. Są to z reguły znane osoby, będące autorytetami w swoich dziedzinach. Mowa tutaj między innymi o Biance Zalewskiej, Janie Piekło, Mariuszu Lewandowskim, czy też Czesławie Mozilu. Rozmowy z nimi pozwalają ukazać różnorodność i bogactwo Ukrainy widziane oczami innych osób.
Rozmówcy pokazują, czym dla nich jest Ukraina, jakie mają z nią skojarzenia oraz przekonują czytelnika, że jest to państwo wyjątkowo nieoczywiste, które należy lepiej poznać. Autorka książki wprost mówi, że jej marzeniem jest to, aby jak największa liczba osób chciała poznać i zrozumieć Ukrainę. Album ma za zadanie wzbudzić w Polakach zainteresowanie i szacunek do obywateli Ukrainy. Oby jej się udało - patrząc na to, jakie zainteresowanie wzbudza książka, szanse na to są bardzo duże.