Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Na co zwracać uwagę kupując magnes neodymowy?

artykuł zewnętrzny

Magnesy neodymowe cechują się doskonałymi właściwościami magnetycznymi. Właśnie dlatego jest szeroko stosowany w różnych płaszczyznach przemysłu; od budowy maszynach elektrycznych, po przemysł lotniczy i medyczny. Jednak magnesy tego typu mają także charakter zabawki naukowej i często trafiają w ręce hobbystów. Zakup magnesu neodymowego może nie być taki oczywisty dla osób, które nie miały wcześniejszej styczności z produktami tego typu. O czym należy pamiętać?

 

magnes neodymowy

Jak kupić właściwy magnes neodymowy?

Przede wszystkim należy zdefiniować środowisko pracy, w którym magnes neodymowy będzie używany. Należy także pamiętać o warunkach zewnętrznych, jeśli magnes nie będzie pracował w zamkniętych pomieszczeniach. Można zdecydować się na zakup produktu z powłoką. Powszechnie stosuje się powłokę cynkową lub niklowaną, a także epoksydową.

Po drugie, należy dobrze znać wymaganą siłę magnetyczną oraz kształt magnesu. Po określeniu tych parametrów można podjąć wybór odpowiedniego gatunku magnesu. Rodzajów produktów tego typu jest sporo i każdy z nich charakteryzuje się różnymi właściwościami i zastosowaniem.

Po trzecie, przed wyborem właściwego magnesu neodymowego, powinniśmy znać średnią temperaturę pracy, pod którą będzie znajdował się magnes. Jeśli temperatura ta, będzie wynosić mniej niż 80 stopni Celsjusza, należy wybrać magnesy neodymowe z serii N. Gdy temperatura pracy będzie wyższa niż 80°C, ale mniejsza niż 120°C – wtedy należy zdecydować się na serię H.

Magnesy neodymowe mogą pracować w jeszcze wyższych temperaturach. Produkty z serii SH mogą wytrzymać temperaturę rzędu 150 stopni, a z serii UH – 180 stopni. Jeśli temperatura pracy będzie większa niż 200°C, wtedy trzeba wybierać między wariantami z serii AH lub EH.
 

Moc magnesu

Siłę magnesu neodymowego można poznać dzięki poznaniu jego specyfikacji, a konkretnie parametru Bhmax, który opisuje maksymalną gęstość energii danego magnesu. Właściwość tą zwykle podaje się w jednostce MGOe.

Dla magnesów neodymowych BHmax wynosi zwykle od 30 MGOe do 55 MGOe. Dlatego przy określaniu zapotrzebowania siłę magnes należy pamiętać, że im wyższy jest ten współczynnik, tym silniejszy będzie magnes. Magnesy neodymowe osiągają najwyższe wskaźnik MGOe spośród wszystkich innych magnesów stałych, dlatego należy pamiętać o należytych środkach bezpieczeństwa.
 

O czym należy pamiętać?

Zakup magnesu neodymowego będzie udany tylko wtedy, gdy wybrany produkt będzie spełniał wszystkie przedkładane w nim oczekiwania. Aby to osiągnąć, należy dobrze poznać swoje potrzeby i wymagania dla przyszłego użytkowania magnesu. Odpowiedz sobie na kilka poniższych pytań, dzięki temu łatwiej będzie Ci sporządzić listę właściwości, które powinien mieć Twój magnes.

Na jaką maksymalną temperaturę będzie narażony Twój magnes

Z jakimi innymi materiałami (np. aluminium, stal, plastik itp.) magnes będzie sąsiadował?

Jaka będzie wielkość obszaru przeznaczonego na magnes?

Czy magnes będzie częścią złożonego mechanizmu, czy będzie pracować samodzielnie?

Czy istotne będą wymagania dotyczące określonej powłoki magnesu?


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >