Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Co zobaczyć w Toruniu?

artykuł zewnętrzny

Toruń to miasto kojarzone z zapachem pierników, wielką nauką i wszechobecną cegłą. Gród Kopernika to również piękne tereny nad Wisłą i pamiątki, dzięki którym można poznawać dzieje średniowiecznego miasta. Tu, w jednym z najważniejszych miast województwa kujawsko-pomorskiego, nuda nikomu nie zagrozi. Co można tu zrobić? Oto 6 najciekawszych atrakcji w Toruniu.
 

1. Zespół staromiejski

Zespół staromiejski Torunia to wyjątkowa kolekcja zabytków z czasów średniowiecza, które w 1997 roku wyróżniono wpisem na listę UNESCO. W tej części doskonale widać, jak bogatym miastem był niegdyś Toruń. Już w XIII wieku na terenie starówki zaczęły wyrastać budowle z cegły, które do dziś wzbudzają zachwyt. Dumą zespołu staromiejskiego jest gotycki ratusz, przed którym stoi pomnik Mikołaja Kopernika, uwagę przyciąga również dwór św. Jerzego oraz Collegium Maius Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Mieszczańskie kamienice, pozostałości murów obronnych i słynna Krzywa Wieża – oto kolejne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tej części miasta.
 

2. Ruiny zamku krzyżackiego

Powstanie miasta i jego rozwój to zasługa krzyżaków, o których przypominają m.in. ruiny zamku – najstarszej warowni krzyżackiej, jaka powstała na Ziemi Chełmińskiej. Miał on służyć jako baza wypadowa na tereny pruskie oraz siedziba komtura, jednak los zadecydował inaczej. Już w połowie XV wieku zamek został zdobyty i zniszczony przez mieszkańców Torunia, a do naszych czasów przetrwały jego resztki. Zabezpieczone jako trwała ruina, są ważnym miejscem dla miłośników historii.
 

3. Dom Mikołaja Kopernika

W gotyckim domu, w którym przyszedł na świat Mikołaj Kopernik, czeka na turystów ciekawa wystawa muzealna. Głównym jej bohaterem jest słynny astronom oraz jego rodzina. W tym miejscu można się dowiedzieć, jak wyglądało życie mieszczan w czasach Kopernika, można też poznać jego dorobek naukowy. Wielkie wrażenie robią też XV-wieczne wnętrza, które dość mocno kontrastują z nowoczesną wystawą bazującą na technice i multimediach. W tym domu łączą się dwa światy, dzięki czemu nauka staje się przyjemniejsza.
 

4. Muzeum Toruńskiego Piernika

Trudno wyobrazić sobie spacer po Toruniu bez zjedzenia jego kultowego przysmaku – piernika. Kto chce dowiedzieć się, skąd takie zamiłowanie do pachnących ciasteczek, ten koniecznie powinien odwiedzić Muzeum Toruńskiego Piernika. Mieści się ono na terenie dawnej fabryki pierników, należącej niegdyś do Gustava Weesego. W miejscu tym można poznać historię pierników oraz odkryć tajniki ich produkcji, można też wziąć udział w piernikowych warsztatach nacieszyć się ich smakiem.
 

5. Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium Toruń

W mieście Mikołaja Kopernika nie mogło zabraknąć tak ciekawej atrakcji, jak Planetarium. Mieści się ono na terenie XIX-wiecznej gazowni, w murach której czekają nowoczesne ekspozycje. Można dzięki nim zdobyć sporo ciekawych informacji na temat Kosmosu, można poszerzyć swoją wiedzę na temat Mikołaja Kopernika i jego naukowych osiągnięć. Największą atrakcją są tu jednak seanse i pokazy astronomiczne, m.in. „Kolorowy kosmos”, „Zostać astronomem” lub „Poza horyzontem”. Nie lada gratką (szczególnie dla najmłodszych) jest pobyt w Sali, która ma formę bazy kosmicznej. Tu każdy musi zmierzyć się z ciekawymi zadaniami, dzięki którym marsjańska misja zakończy się powodzeniem.
 

6. Bulwar Filadelfijski

Kto po spacerze wśród ceglanych budowli zechce nacieszyć się pięknymi widokami, ten może wybrać się na spacer nad Wisłą. Najlepszym miejscem na takie spacery jest Bulwar Filadelfijski, znany m.in. z filmu „Rejs”. O filmowej karierze tego miejsca przypominają m.in. tablice ze zdjęciami z planu filmowego oraz cytaty z kultowego już filmu.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >