Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Co ciekawego zobaczyć w Solinie

artykuł zewnętrzny

Jeśli chodzi o województwo podkarpackie, do jednych z jego najbardziej malowniczych atrakcji należą Solina, jezioro Solińskie oraz Polańczyk. Sama Solina jest niewielkich rozmiarów miejscowością ulokowaną zaledwie dwie godziny drogi od Rzeszowa. Położona jest niedaleko jeziora Solińskiego, które jest jednym z największych w Polsce zbiorników zaporowych. Już podczas podróży można zachwycić się malowniczymi pejzażami, które zachęcają do urządzenia sobie krótkiego postoju na trasie. Pomimo tego że Solina na stałe zamieszkana jest zaledwie przed pół tysiąca osób, to w sezonie letnim bywa tutaj naprawdę tłoczno. Wszystko dlatego, że region oferuje turystom mnóstwo atrakcji. Oto najważniejsze z nich.

Solina

Zapora w Solinie

Aby dotrzeć nad zaporę, trzeba przejść malowniczą alejką, przy której rozstawione są liczne budki z pamiątkami. Nic dziwnego, że to miejsce bywa nazywane bieszczadzkimi Krupówkami. Osoby, które przybyły samochodem, mogą skorzystać z usług licznych, okolicznych parkingów. Z reguły nie kosztują one drożej niż 5 zł za godzinę. Przejście alejką nie zajmuje dłużej niż dwie minuty, a potem można wkroczyć już na samą zaporę.

Przy wejściu na tamę umiejscowiona jest tablica informacyjna z wieloma interesującymi ciekawostkami. Już kilkanaście metrów dalej można zachwycić się uroczą panoramą jeziora Solińskiego. Po lewej stronie zapory umiejscowione są budynki hydroelektrowni. Z racji tego, że zapora na Solinie ma długość ponad 600 m, przejście jej w powolnym, spacerowym tempie, na pewno zajmie trochę czasu. Po drugiej stronie zapory znaleźć można przystań statków, liczne restauracje oraz kąpielisko. To bardzo turystyczny zakątek, latem dość mocno zatłoczony. Śmiało można powiedzieć, że zapora na Solinie robi ogromne wrażenie już na pierwszy rzut oka i bezapelacyjnie można traktować ją jako jedną z największych atrakcji, jakie posiada Solina. Jej ogromne wymiary sprawiają, że jest najwyższą zaporą w Polsce.

 

Wnętrze zapory w Solinie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że nie tylko korona zapory na Solinie, ale również jej wnętrze i hydroelektrownia są dostępne dla turystów. Trzeba jedynie pamiętać, że w środku nie wolno wykonywać fotografii, a wejścia na teren elektrowni zarezerwowane są wyłącznie dla osób pełnoletnich. Warto wziąć pod uwagę, że w środku nawet latem panuje temperatura nie większa niż 10 stopni, dlatego dobrze mieć pod ręką cieplejszą odzież wierzchnią.

Dla turystów dziennie zarezerwowanych jest 8 wejść, a samo zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Punktem kulminacyjnym wycieczki jest zejście na dno jeziora. Z pewnością warto zwrócić uwagę na tą atrakcję, choćby ze względu na niewygórowaną cenę. Zwiedzanie trwa około godziny i kosztuje nie więcej niż 20 zł.

 

Jezioro Solińskie

Jest to sztuczny zbiornik zaporowy, który powstał w roku 1960. Może pochwalić się największą w Polsce pojemnością oraz powierzchnią 22 km2. Maksymalna głębokość zbiornika robi wrażenie - bezpośrednio przy samej zaporze to aż 60 metrów. Linia brzegowa jeziora Solińskiego jest bardzo nieregularna i znaleźć można tutaj liczne, urokliwe zatoczki.
 

Jezioro Solińskie cieszy się wśród turystów ogromną popularnością, dlatego na jego brzegu powstają ośrodki rekreacyjne.
 

Osoby spragnione kąpieli, nie tylko słonecznych, powinny pamiętać o tym, że dozwolone są one jedynie w wyznaczonych miejscach. Przeszkody podwodne i nieprzystępne brzegi sprawiają, że wejście do wody w miejscach niesprawdzonych może okazać się zwyczajnie niebezpieczne. Cały akwen to strefa ciszy, na której nie wolno korzystać z silników spalinowych. Dlatego też na jeziorze panują doskonałe warunki do żeglowania oraz kitesurfingu. Warto jedynie wziąć pod uwagę, że ze względu na to, że jezioro Solińskie ulokowane jest w górach, warunki bywają tutaj bardzo nieprzewidywalne, a podmuchy wiatru naprawdę intensywne.
 

Podsumowując, planując wakacyjne wojaże, z pewnością warto wziąć pod uwagę Solinę i pobliskie jezioro. Osoby chętne do odpoczynku na łonie przyrody z pewnością zachwycą się możliwością rejsu statkiem po gładkiej tafli jeziora. Na uwagę zasługuje także uzdrowisko Polańczyk, które stanowi jedną z najbardziej interesujących atrakcji okolicy. Dostępnych jest tutaj mnóstwo punktów noclegowych i gastronomicznych. W uzdrowisku występują wody bromkowe, jodkowe oraz chlorkowo – sodowe.

Pomimo tego że Solina jest stosunkowo niewielką miejscowością, to nie bez powodu cieszy się tak wielką popularnością wśród turystów. Spędzić tu można naprawdę przyjemny czas, rozkoszując się ciszą, spokojem oraz dostępnymi atrakcjami.


 


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >