Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Czy choroby tropikalne podczas wyjazdu wakacyjnego to realne zagrożenie?

artykuł zewnętrzny

Afryka

Wybierając się na wymarzone wakacje w tropiki należy się odpowiednio przygotować. Warto pamiętać, że w gorącym klimacie tych krajów różnego rodzaju mikroorganizmy chorobotwórcze mają znacznie lepsze warunki do rozwoju, niż w Polsce. Dlatego zanim wyruszysz w podróż, sprawdź jakie choroby mogą Ci zagrażać i jak przed nimi się chronić.

Wybierając za cel podroży kraje Afryki, Ameryki Południowej czy Azji, warto pamiętać, że ich klimat znacznie się różni, od tego co mamy w Europie. Jeśli więc planujesz wyjazd na urlop do krajów tropikalnych, sprawdź jakie choroby mogą stanowić zagrożenie. Pamiętać, należy, że nawet najlepsze środki ostrożności, nie dają nam 100% zabezpieczania przed chorobą. By opieka medyczna podczas wyjazdu, nie kosztowała nas majątku warto przeczytać artykuł Ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych. Czy warto?. A jakie patogeny mogą stanowić największe zagrożenie?


 

„Klątwa Faraona”, „Zemsta Montezumy”, „Delhi-belly” lub „Galop gringo” - czyli biegunka podróżnych

To najpowszechniejsza infekcja, na którą zapadają osoby podróżujące do krajów o gorącym klimacie. Wywoływana jest przez bakterie E-coli i dotyka ona nawet 70% turystów. Pojawia się po kilku dniach od przyjazdu, a jej objawy to biegunka, wymioty bóle brzucha. Nie jest niebezpieczna i zazwyczaj samoistnie mija po kilku dniach. Może jednak znacznie osłabić organizm, jeśli nie zadbamy o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz wyrównywanie poziomu elektrolitów. Dlatego wybierając się w taką podróż warto zaopatrzyć się w leki przeciwbiegunkowe, oraz elektrolity. W przypadku osób starszych lub małych dzieci, trzeba bardzo pilnować by nie doszło do zbytniego osłabienia, a jeśli po 2-3 dniach objawy nie będą ustępować skontaktować się z lekarzem.

Choć na tą przypadłość nie ma żadnej szczepionki można się przed nią chronić zwracając szczególną uwagę na higienę oraz pijąc wodę jedynie z butelek, dokładnie myć i obierać owoce przed spożyciem i unikać jedzenia z niepewnego źródła.
 

Czy warto się szczepić

Choć biegunka podróżnych jest bardzo powszechna, odpowiednio poprowadzona, nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia czy życia. Niestety, w krajach tropikalnych możemy się natknąć na wiele patogenów, które są znacznie bardziej niebezpieczne. Są to między innymi:

  • Zapalenie wątroby typu A oraz B – pierwszym typ należy, do tzw, chorób brudnych rąk, drugą zaś można się zarazić podczas zabiegów w salonie kosmetycznym, robienia tatuażu a nawet używając niektórych przyrządów higieny osobistej zakażonej osoby. Powodują one problemy jelitowo-wątrobowe. W przypadku HBV może dojść do uszkodzenia wątroby.

  • Żółta gorączka – inaczej żółta febra, wywoływana przez wirusy z rodziny Flaviviridae, który tak jak malaria, jest przenoszona przez komary, powoduje wysoką gorączkę osłabienie oraz uszkodzenie narządów wewnętrznych. Występuje przede wszystkim na obszarze okołorównikowym Afryki i Ameryki Południowej, czyli Brazylii, Ekwadoru, oraz Trynidad i Tobago, Tanzania, Ghana, a nawet Wyspy Świętego Tomasza i Książęca.

Na te, oraz takie choroby jak: błonica, gruźlica, meningokoki, czy tężec, można się bez problemu zaszczepić. Dzięki czemu unikniemy poważnych konsekwencji zakażenia którąś z tych chorób.
 

Malaria

Powszechnie występującą chorobą afrykańską, która wywołuje najwięcej zgonów jest oczywiście malaria. Przenoszone przez komary pierwotniaki niszczą czerwone ciałka krwi w naszym organizmie wywołując: wysoką gorączkę, wymioty oraz biegunkę, a w ostateczności prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Niestety nie ma na nią skutecznej szczepionki, jednak można się przed nią chronić pośrednio stosując środki przeciw komarom lub lek przeciwmalaryczny Malarone.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >