Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Bieszczady od kuchni

artykuł zewnętrzny

 

bieszczadzka kuchnia


Bojkowie i Łemkowie dali korzenie smacznej kuchni bieszczadzkiej. Składniki nie są wyszukane – ziemniaki, kapusta, kasza, sery z mleka koziego i owczego, suszone grzyby i owoce to podstawa dań regionalnych w Bieszczadach. Mięsa i jajek jadano mało, ale za to gotowało się zupy na zakwasie np. żur. Co i gdzie jeść, by zasmakować bieszczadzkich przysmaków? Dobra zasada to kierować się własnym nosem. Tam, gdzie pachnie smakowicie, jedzenie jest świeże i warte spróbowania.
 
 

Pierwsze danie regionalne w Bieszczadach – zupy na zakwasie

Tradycyjna regionalna kuchnia bieszczadzka charakteryzuje się prostotą i jest bardzo smaczna. Kiedyś jej podstawę stanowiły ziemniaki, przyrządzane na różne sposoby. Jeżeli więc trafimy do gościńca w Lutowiskach, Mucznem lub w Ustrzykach Górnych możemy spodziewać się w nich wielu dań regionalnych. W Bieszczadach zboże i kapusta były równie ważne jak ziemniaki. Powszechnie kiszono na zimę szatkowaną kapustę w beczkach. Ze zboża – głównie owsa, robiono kaszę, zaś z mąki pieczono chleb. Z kuchni bojkowskiej i łemkowskiej wzięło się umiłowanie do zup na zakwasie:

  • Tradycyjny żur z mąki owsianej,
  • Kiesełycia – łemkowski żur owsiany,
  • Zacierka na soku z kwaszonej kapusty,
  • Maczanka, czyli zacierka na mleku z roztopioną bryndzą.
     

Na drugie gołąbki lub pierogi

Pierogi z kaszą gryczaną i bryndzą to popularne przysmaki bieszczadzkie podawane w zajazdach i restauracjach. Już sama nazwa dania zawiera w sobie cały skład. Wyrabiane tradycyjnie, na lokalną modłę i według oryginalnych receptur stanowią potrawę, która każdemu pozwoli odkryć nowy i niepowtarzalny smak. Podaje się również pyszne pierogi przygotowane z ciasta z mąki razowej z nadzieniem z kapusty.

Jeszcze inna odmiana to pielmieni i wareniki – obie potrawy pochodzą z Ukrainy, ale są uznawane za dania regionalne Bieszczad już od dawna. Pielmieni to małe pierożki wypełnione mięsnym farszem i dobrze przyprawionym, aromatycznym rosołem. Zwyczajowo powinno się je wkładać do buzi w całości (dlatego są niewielkie), aby poczuć bogaty smak – dosłownie rozpływają się w ustach. Wareniki to także nieduże pierożki. Mają wypełnienie przygotowane z gotowanych ziemniaków z dodatkiem grzybów.
 

Stolniki – gołąbki z ziemniakami

Tradycyjnymi bieszczadzkimi przysmakami są gołąbki z ziemniakami, które można spotkać w wielu restauracjach. Niektóre kuchnie oferują je w nieco innym wariancie, jako stolniki. To również są gołąbki, ale wypełnione dwoma warstwami masy ziemniaczanej. Pierwsza z nich powstaje z tartych, surowych ziemniaków przyprawionych i wymieszanych z surowym jajkiem. Druga natomiast to masa z ugotowanych ziemniaków z twarogiem i podsmażoną cebulą, doprawionych solą i pieprzem.

Warto spróbować innych dań regionalnych, które mają oryginalne nazwy np. fuczki, czy hreczanyki, a także zjeść placki ziemniaczane podawane z gulaszem z baraniny i gęstą, kwaśną śmietaną.

Więcej o daniach regionalnych Bieszczad i miejscach z dobrym jedzeniem znajdziesz na portalu Bieszczady.Land.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >