Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Bezpieczeństwo podczas żeglugi

artykuł zewnętrzny

Bezpieczeństwo podczas żeglugi jest kwestią, którą należy potraktować priorytetowo. Dotyczy to zarówno rejsów po otwartych wodach niespokojnych mórz, jak i niewzburzonych jezior. Wiąże się ona ze stosowaniem konkretnych środków ochrony. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj podstawowe wyposażenie odpowiadające za bezpieczeństwo na jednostkach pływających.

jacht

Rejs jachtem to sport, który wymaga wcześniejszego przygotowania pod względem bezpieczeństwa. Skompletowanie niezbędnych środków ochrony osobistej, jak i zbiorowej, może zadecydować o życiu podczas sytuacji awaryjnej. Zaliczają się do nich m.in. koło ratunkowe, tratwa ratunkowa, rzutka ratunkowa, kamizelka ratunkowa, czy apteczka pierwszej pomocy.

Koło ratunkowe - niezbędne wyposażenie bezpieczeństwa

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia jachtu odpowiadających za bezpieczeństwo, jest koło ratunkowe. Używa się go, gdy jeden z członków załogi znalazł się za burtą. W sytuacji awaryjnej koło ratunkowe zostaje rzucone rozbitkowi, a po złapaniu pozwala ono na przyciągnięcie go z powrotem na pokład. Może mieć kształt koła lub podkowy i występować w różnych kolorach. Na rynku dostępny jest szeroki wybór kół ratunkowych — oferuje je między innymi sklep żeglarski Maristo. 
 

Jakie zastosowanie ma rzutka ratunkowa?

Rzutka ratunkowa ma postać cienkiej pływającej linki występującej w jaskrawym kolorze. Jet ona rzucana rozbitkowi, aby mógł on ją złapać i zostać bezpiecznie doholowanym do jednostki pływającej. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie, ponieważ precyzyjne podanie rzutki ratunkowej jest dość trudne, zwłaszcza na niespokojnych wodach. Z tego powodu najczęściej stosuje się ją razem z innymi elementami, jak koło ratunkowe.
 

Tratwa ratunkowa na jachcie

Tratwa ratunkowa to sprzęt używany w przypadku konieczności ewakuacji załogi z pokładu jednostki pływającej. Najczęściej występuje w formie zadaszonego namiotu wyposażonego w zbiorniki, które podczas sytuacji awaryjnej automatycznie napełniają się gazem. Tratwa ratunkowa musi zapewniać wystarczającą ilość miejsca dla wszystkich członków załogi — ma to kluczowe znaczenie dla ich bezpieczeństwa.
 

Co powinna zawierać apteczka pierwszej pomocy?

Apteczka pierwszej pomocy to niezbędne wyposażenie każdego jachtu — jest to regulowane przepisami prawnymi. Powinny się w niej znaleźć plastry opatrunkowe, bandaże, płyn do dezynfekcji ran, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, preparaty na oparzenia, nożyczki oraz koc ratunkowy. Zaopatrzenie apteczki pierwszej pomocy jednak nieco się od siebie różni w zależności od rodzaju rejsu. W dalsze podróże należy również zabrać defibrylator AED, sprzęt do diagnostyki ciśnienia i temperatury, a także bogatszy zestaw leków, m.in. środki przeciwuczuleniowe, jak Epipen, czy adrenalina. 
 

Jakie są pozostałe elementy wyposażenia odpowiadające za bezpieczeństwo na jachcie?

O bezpieczeństwie w trakcie przebywania na pokładzie jachtu decydują nie tylko środki ochrony osobistej i zbiorowej, jak kamizelki ratunkowe, koło ratunkowe, tratwa ratunkowa, czy apteczka pierwszej pomocy, ale również urządzenia nawigacyjne oraz środki sygnalizacji. Warto zaopatrzyć się w niezawodne odbiorniki GPS oraz mapy elektroniczne, ale też pławki świetlne i trąbki wysyłające sygnał dźwiękowy.
 

O czym należy jeszcze pamiętać przed rozpoczęciem rejsu?

Przed wypłynięciem na wody należy nie tylko skompletować wszystkie niezbędne środki ochrony, jak koło ratunkowe, rzutka ratunkowa, czy apteczka pierwszej pomocy, ale też dokładnie sprawdzić ich stan techniczny. W przypadku kamizelek ratunkowych konieczne jest zapewnienie ich odpowiedniej ilości — na każdego członka załogi musi przypadać minimalnie jedna kamizelka. Ponadto niezbędne jest regularne odnawianie atestu tratwy ratunkowej w uprawionej do tego stacji.

Wyposażenie jachtu w niezbędne środki ochrony osobistej i zbiorowej, jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim członkom załogi. Sprzęt taki, jak koło ratunkowe, rzutka ratunkowa, tratwa ratunkowa, czy apteczka pierwszej pomocy można zakupić na przykład w sklepie żeglarskim Maristo. Dodatkowo należy zadbać o dokładne przeszkolenie członków załogi w zakresie ich użytkowania.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >