Odbierz 164 zł zniżki na noclegi przez airbnb!


Zła pogoda nie zawsze wyklucza wypłatę odszkodowania za opóźniony lot!

Mimo początkowo argumentacji, że opóźnienie lotu wynikało ze złych warunków atmosferycznych Ryanair wypłacił mi odszkodowanie. Wszystko zaczęło się na podparyskim lotnisku Beauvais, gdzie czekałem na lot do Krakowa. Wylot opóźnił się o dwie godziny, dlatego, że maszyna musiała tutaj przylecieć z Balic, a tam była zła pogoda. Jednak pogoda we Francji była dobra, więc w mojej ocenie nie przeszkadzało to w wylocie, a problem wynikał raczej ze złego (oszczędnego?) gospodarowania flotą lotniczą.

Taką argumentację podniosłem w e-mailu do Rynaira. Pismo zostało zignorowane, więc napisałem do francuskiego odpowiednika Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Też bez odpowiedzi. Jeden z pośredników w odzyskiwaniu takich odszkodowań stwierdził, że argument o złej pogodzie jest słuszny i nie podjął się sprawy.

Jakoś po dwóch latach w rozmowie ze znajomą prawniczką wyszło, że ona napisałaby w moim imieniu pismo do Rynaira. Tak więc używając tych samych argumentów, ale sygnowanych prawniczym podpisem, wysłała e-mail. Dwa tygodnie później otrzymałem pozytywną odpowiedź od przewoźnika na mojego e-maila sprzed… dwóch lat. Po jakimś czasie otrzymałem też odszkodowanie. W tej sytuacji można by jeszcze dopominać się o odsetki, ale odpuściłem.

Na podobnej zasadzie można dochodzić odszkodowania za opóźniony lot Wizzair bądź innych tanich linii - za pośrednictwem firm typu AirHelp czy też doświadczonej kancelarii prawnej (mi pomogła mec. Agnieszka Pożarowszczyk).

Tanie linie chwytają się najróżniejszych metod, aby uniknąć odpowiedzialności za opóźnienia, dlatego, że ustawowe odszkodowania często przewyższają ceny biletów. Być może sprawiedliwsza byłaby kwota procentowa?

Oczywiście w ewidentnych przypadkach złej pogody na lotnisku wylotowym nic nie wskóramy. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie podróżne obejmuje właśnie opóźnienia w locie czy dostarczeniu bagażu. Niektóre, jak N26, w ramach pakietu oferują nawet ubezpieczenie pojazdów (auto, skuter, rower), które wypożyczamy na wakacjach. Tutaj parę moich porad dotyczących wyboru ubezpieczeń podróżnych.

Czytaj również o szukaniu tanich lotów.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >