Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Wyjazd z psem do Grecji

artykuł zewnętrzny

Każdy posiadacz psa w wakacje musi odpowiedzieć sobie na pytanie, co zrobić z pupilem w czasie zaplanowanego urlopu. Do wyboru są tak naprawdę trzy opcje:

  • pozostawienie zwierzęcia pod opieką rodziny lub zaufanych znajomych,
  • zarezerwowanie pobytu w hotelu dla zwierząt,
  • zabranie futrzaka ze sobą.
Pies w Grecji

W tekście skupimy się na trzecim wariancie. W przypadku krajowych urlopów wystarczy dowiedzieć się, czy wynajęty przez nas hotel akceptuje zwierzęta oraz zadbać o transport. Do podróży koleją lub samochodem, ze względów bezpieczeństwa niezbędne jest kupno specjalnego transportera - jego wielkość oraz forma zależą od rozmiarów psa. Przy wyjazdach zagranicznych dochodzą do tego kolejne formalności. Przyjrzyjmy się podróżom z psami do Grecji.

Grecja z psem – formalności

Podróż ze zwierzęciem towarzyszącym nam do Grecji powinna być zgodna z zasadami obowiązującymi w Unii Europejskiej. Co to oznacza? Przed wyjazdem trzeba postarać się o odpowiednie dokumenty oraz odwiedzić gabinet weterynaryjny.
 

  1. Mikroczip – pies podróżujący do Grecji musi być łatwy do zidentyfikowania, dlatego niezbędne jest wyposażenie go w mikroczip. Warto zwrócić uwagę na normy techniczne. Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii czworonogi pojawiające się w Grecji powinny mieć mikroczipy zgodne z normami ISO 11784 lub ISO 11785. Dopuszczalne są również mikroczipy wykorzystujące technologie HDX lub FDX-B. Przepisy dopuszczają również tatuaż czytelny – formę stosowaną kilkanaście lat temu. Podróżny musi jednak mieć dokument potwierdzający, że został on wykonany przed 2011 rokiem, czyli przed momentem wejścia w życie nowych przepisów.
     
  2. Szczepienie przeciwko wściekliźnie – trzeba wykonywać je regularnie, co roku. Na wyjazd potrzebne będzie zaświadczenie – jeden z wymogów unijnych. Jeśli zwierzę nie ma ważnego szczepienia, konieczna będzie wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku psów przed pierwszym szczepieniem (ok. 12. tygodnia) – zyskuje ono ważność dopiero po 21 dniach, dlatego warto dobrze zaplanować wyjazd.
     
  3. Paszport – można go wyrobić u weterynarza mającego uprawnienia do wystawiania tego dokumentu, np. http://leczymyzwierzaki.pl. W paszporcie lekarz poświadcza ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Co ciekawe, gdy zwierzak podróżuje bez właściciela, osoba, która przejęła tę rolę, musi mieć od niego pisemne upoważnienie. Na wakacje do Grecji można zabrać nie więcej niż pięć psów – większa ilość dotyczy tylko zwierząt biorących udział w wystawach lub konkursach.

Grecja z psem – dojazd

Najłatwiej dostać się do Grecji z psem samochodem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że Polskę od tego kraju dzieli ponad 2000 km. Co więcej, w ten sposób możliwy jest dojazd do części kontynentalnej. Większość kurortów i atrakcji turystycznych znajduje się na wyspach np. Krecie, Korfu, Kos, Rodos – dodatkowy rejs statkiem może być sporym utrudnieniem. Zdecydowanie lepszym wariantem jest lot samolotem. Nie wszystkie linie oferują transport zwierząt. Przykładowo, Ryanair udostępnia tę usługę tylko dla psów przewodników. Z kolei PLL LOT umożliwia transport zwierzęcia w luku bagażowym (także jako cargo) lub w kabinie (jeśli waży on do 8 kg). Koszt przewiezienia psa w luku bagażowym to 600 zł, w kabinie 200 zł. Ważne, by wcześniej zgłosić taką konieczność – liczba miejsc dla czworonogów jest ograniczona – oraz wyrobić paszport i odwiedzić weterynarza.

Grecja z psem – hotele

Podobnie jak w Polsce, przed rezerwacją, należy sprawdzić, czy wybrany przez nas grecki hotel akceptuje zwierzęta. Hotelarze wychodzą naprzeciw oczekiwaniom turystów, dlatego tego typu miejsc można znaleźć całkiem sporo. Według booking.com w Chanii, jednej z najczęściej odwiedzanych miejscowości na Krecie, w sierpniu można znaleźć noclegi w ok. 40 obiektach akceptujących psy. Z miejscem nie powinno być również problemów na Mykonos, Korfu, Zakynthos czy w stolicy Rodos.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >