Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Wycieczki z Zakopanego – jakie miejsca warto odwiedzić?

artykuł zewnętrzny


Zakopane to nie tylko stolica polskich Tatr i miasto, które stanowi atrakcję samo w sobie, lecz także świetna baza wypadowa na Słowację. Będąc tak blisko granicy, warto sprawdzić, co kryje się po drugiej stronie gór. Poznaj nasze pomysły na udaną wycieczkę z Zakopanego na Słowację.

To Twój pierwszy pobyt w Zakopanem i chcesz jak najlepiej wykorzystać ten czas, odwiedzając wiele ciekawych miejsc? A może w Tatrach bywasz regularnie i dlatego szukasz pomysłu, jak interesująco i niebanalnie spędzić dzień w górach? Tak czy inaczej mamy dla ciebie wyjątkową propozycję, jaką jest wycieczka na Słowację z Zakopanego. Taki wypad pozwoli odkryć inne oblicze Tatr i przeżyć jedyną w swoim rodzaju przygodę w pięknych okolicznościach przyrody.


Słowackie Tatry – gdzie się wybrać?

Tatry – zarówno znajdujące się na terytorium naszego kraju, jak i na Słowacji – kuszą pięknymi widokami. Ich słowacka strona może być też świetną odskocznią od lepiej nam znanych krajobrazów polskich gór. W niedużej odległości od granicy jest naprawdę sporo lokalizacji, które mogą stanowić cel naszej podróży. Dla miłośników basenów i aquaparków obowiązkową pozycją na liście będzie Tatralandia – największy w centralnej Europie park wodny, czynny przez cały rok. Nie mniej rozrywki może dostarczyć też AquaCity w Popradzie. Kiedy jednak wciąż zależy nam na aktywnym wypoczynku i górskich wędrówkach, idealnym wyborem będzie Park Narodowy Słowacki Raj.


Słowacki Raj – zdobywaj góry i poczuj adrenalinę

To naprawdę wyjątkowa kraina w Karpatach Zachodnich, znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Wiodą przez nią liczne szlaki piesze, a ponad 90% jej obszaru zajmują lasy. Największą popularnością wśród turystów cieszy się północna część parku z Przełomem Hornadu, polaną Klasztorisko, wraz z ruinami klasztoru kartuzów i kanionem Sucha Bela. Atrakcją są też trasy biegnące przez stalowe drabinki, wiszące mostki czy platformy, gwarantujące niezapomniane emocje. Niektóre z nich prowadzą także przez wąwozy lub koryta rzek. Wyprawie towarzyszą urokliwe krajobrazy. W południowej części Słowackiego Raju możemy natomiast zobaczyć wpisaną na listę UNESCO Dobszyńską Jaskinię Lodową, podziwiać jezioro Palcmanská Maša czy pokusić się o zdobycie szczytu Veľká Knola.


Jak zaplanować wyjazd?

Wycieczka na Słowację z Zakopanego to niezastąpiony sposób na urozmaicenie sobie pobytu w polskich górach. Jak ją zorganizować? Na Słowację możemy wybrać się samochodem. Podróż do Słowackiego Raju trwać będzie ok. 2,5 godziny, do Popradu czy Tatralandii dojedziemy w ok. 1,5 godziny. Możemy też skorzystać z pomocy biur podróży, które w swojej ofercie posiadają różnego rodzaju propozycje na spędzenie całego dnia w słowackich Tatrach. Wyjazd z przewodnikiem pozwoli nam lepiej poznać historię danego regionu, dodatkowo zaoszczędzimy czas, który podczas podróży samochodem będziemy musieli przeznaczyć na szukanie parkingu czy wcześniejsze zapoznanie się z wybraną trasą. Będzie też wygodniejszą opcją, jeżeli spędzamy czas w większej grupie, a także pozwoli rozkoszować się widokami już podczas podróży.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >