Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Pięć rzeczy, które warto zobaczyć w Wietnamie

artykuł zewnętrzny

Wakacje w Wietnamie to prawdziwa przygoda! Zachwyci nas piękno krajobrazu, bogata historia, wspaniałe zabytki, wyśmienita kuchnia, uśmiechnięci mieszkańcy oraz… panujący na ulicach dużych miast chaos! Zamiast luksusowego kurortu z ogromnym kompleksem basenów i europejską kuchnią, zdecydowana większość osób wybiera prawdziwy Wietnam - nieco głośny, z przenikającymi się smakami i zapachami, zapierającymi dech w piersi widokami.

Wietnam

Sprawdź, jakie atrakcje w Wietnamie warto zobaczyć.

1. Hanoi - stolica Wietnamu

2. Wakacje w Wietnamie - Marmurowe Góry

3. Hue - dawna stolica

4. Ho Chi Minh

5. Delta Mekongu

6. Sa Pa

 

Spędzając wakacje w Wietnamie, warto zdecydować się na wycieczkę objazdową. W jej trakcie pozna się różnorodne atrakcje południowej Azji i niezwykłą kulturę kraju, o którym jeszcze kilkanaście w Polsce lat temu niewiele wiedziano. Oto 6 atrakcji, które powinno się zobaczyć w Wietnamie wybierając się na wczasy w Azji.

 

Hanoi - wielobarwna stolica Wietnamu

Wakacje w Wietnamie można rozpocząć od wizyty w Hanoi - stolicy Wietnamu. Miasto tętni życiem przez całą dobę. Na turystów czeka tu całe mnóstwo atrakcji! Od przejażdżki rikszą po klimatycznych uliczkach starego miasta, przez więzienie Hoa Lo, Świątynię Literatury i Teatr Lalek, aż po plac przed Mauzoleum Wujka Ho. Hanoi to też centrum kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne muzea: Muzeum Ho Chi Minha, muzeum kobiet, Narodowe Muzeum Historii Wietnamu czy Muzeum Etnologiczne. Nie zapomnijmy o licznych barach, restauracjach i przydrożnych punktach, tzw. Street food, gdzie skosztujemy specjałów stolicy. Jedno jest pewne - Hanoi nie pozwoli się nudzić! Już sam spacer po gwarnym targu w poszukiwaniu pamiątek z Wietnamu dla najbliższych przyniesie nam wiele radości.

 

Marmurowe Góry i śpiący smok Ngũ Hành Sơn

Ngũ Hành Sơn, czyli Marmurowe Góry, to okazja do zobaczenia pięknych grot i pagód, które znajdują się u stóp pięciu gór, symbolizujących wszystkie żywioły. Kim Son to góra metalu, Hoa Son – góra ognia, Moc Son – góra drewna, Thuy Son – góra wody i Tho Son – góra ziemi. Największą i najpopularniejszą jest Góra Wody, z której można podziwiać buddyjskie świątynie oraz zatokę Danang. W okolicy warto wybrać się do Hoi An, czyli portowego miasta, które wpisano na listę UNESCO, dzięki wspaniałej, tradycyjnej zabudowie.

Mieszkańcy Wietnamu patrząc na Marmurowe góry widzą śpiącego smoka. 

 

Tajemnicze miasto królewskie Hue

Wyjazd do Wietnamu powinien obejmować również wizytę w historycznym mieście Hue. Położone w środkowym Wietnamie, do 1945 roku funkcjonowało jako stolica kraju.

Hue powstało na wzór Zakazanego Miasta w Pekinie, dlatego zobaczymy w nim piękne pałace, cytadelę, pagody oraz pawilony. W Hue znajduje się również grobowiec cesarzy z dynastii Nguyen, w którym kręcono sceny do Oskarowego filmu Indochiny. Nie zapomnijmy rozsmakować się w lokalnej kuchni - w przydrożnych barach zjemy pyszne PHO oraz nem rán, czyli znane wszystkim sajgonki.

 

Ho Chi Minh - serce Wietnamu

Ho Chi Minh, czyli dawny Sajgon, to miasto, w którym przyda się polski przewodnik w Wietnamie. Historia miasta jest zawiła i długa, naznaczona wojną i wieloma trudnościami, dlatego dobrze jest posłuchać o niej od osoby, która naprawdę potrafi opowiadać. W centrum miasta na turystów czeka katedra Notre-Dame oraz budynek poczty głównej, który zaprojektowano w pracowni Eiffela. Ponadto warto wybrać się do Muzeum Pozostałości Wojennych oraz zobaczyć słynny Pałac Zjednoczenia. Obowiązkowym punktem jest też przejażdżka rikszami oraz wejście na Bitexco Financial Tower. To są atrakcje, które zobaczymy w ciągu dnia, a co kryje nocny Sajgon? Po zachodzie słońca warto wybrać się na punkt widokowy, przejażdżkę skuterami oraz na kolację w tradycyjnym wietnamskim barze. Sajgon nigdy nie śpi!
 

Delta Mekongu - życie pośród bananowców

Delta Mekongu to obowiązkowy punkt odwiedzin każdego turysty. Jest to miejsce, w którym zobaczymy codzienne życie mieszkańców Wietnamu. W kraju pracuje wielu rolników, którzy na polach ryżowych w Delcie spędzają całe dnie. Rozlewisko rzeki tworzy gęstą sieć kanałów i wodnych dróg, która zajmuje aż 40 tysięcy m2. Warto wybrać się w niezapomniany rejs łódką po malowniczych kanałach, odwiedzić tradycyjną cegielnię, przejechać się tuk-tukiem po okolicy oraz skosztować cukierków kokosowych - symbolu Wietnamu czy lokalnych owoców. 

Delta Mekongu nie pozwoli się nudzić. Można spędzić tu jeden, intensywny dzień albo zdecydować się na dłuższy pobyt, aby zobaczy Pływający Rynek czy las namorzynowy.

 

Górskie krajobrazy Sa Pa 

Sa Pa to miasto w północnym Wietnamie, założone przez Francuzów w czasach kolonialnych. Położone jest około 1600 m n.p.m. Ten górski region zamieszkiwany jest przez mniejszości etniczne: Tay, Gia czy H’Mong. Podziwiać tu można piękne, zapierające dech krajobrazy, zobaczyć plantacje herbaty i ryżu. Na rządnych przygód czeka wiele szlaków o różnych stopniach trudności. Jeśli marzy Wam się zobaczenie Wietnamu z innej strony - spokojnego, cichego, zielonego i… chłodnego, poznanie nowych kultur i smaków oraz kupienie pięknych pamiątek wykonanych przez mieszkańców okolicznych wiosek - Sapa powinno być obowiązkowym punktem.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >