Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Planujesz wakacje rowerowe?

artykuł zewnętrzny

Rada nr 1: odpowiedni rower to podstawa

Choć to truizm, to najważniejsze jest znalezienie odpowiedniego roweru. Jeżeli macie swój jednoślad, to sprawdźcie czy nadaje się on do tak długiej jazdy i czy zwyczajnie po drodze się nie zepsuje. Jeżeli Wasz rower pamięta jeszcze czasy komunii bądź otrzymaliście go w prezencie na 18-te urodziny, które już dawno za Wami, to lepiej pomyślcie o czymś nowym, wszak obecnie rowery znacząco różnią się jakością od modeli kupowanych w latach 90-tych czy nawet jeszcze 10 lat temu. Jednocześnie informujemy Was, że dobry model wcale nie musi być drogi. Tutaj polecamy Wam sklepzrowerami.pl. Pamiętajcie też, że rower należy dobrać do stylu jazdy i miejsc, gdzie się wybieracie. Jeżeli Wasza wycieczka będzie obejmować trudniejsze tereny, to najlepiej sprawdzi się górski model. Z kolei ten szosowy jest idealny dla miłośników szybkiej jazdy. Możecie też postawić na miejski, ale on jest najlepszy na równych drogach i w miejskim klimacie. Zwróćcie jeszcze uwagę na samą wagę, im mniejsza, tym lepiej, szczególnie jeżeli zdarzy się, że będziecie chcieć wnieść go do środka komunikacji miejskiej.

podróż rowerem

Rada nr 2: „przezorny zawsze ubezpieczony”

Rowery mogą się psuć czy zepsuć. Chyba każdy rowerzysta już złapał tzw. gumę. Jeżeli jeszcze nie, to zapewne ją złapie, prędzej czy później. Dlatego też warto przygotować się na różne ewentualności. A więc w razie czego spakujcie zestaw podstawowych narzędzi. Przydadzą się też łaty, którymi możecie szybko naprawić oponę. Warto też mieć w zapasie choćby łańcuch rowerowy czy też manetki. Takie części nie zajmują wiele miejsca, a jednak są obowiązkowe jeżeli wybieracie się na wakacje rowerowe.

Rada nr 3: bezpieczeństwo jest najważniejsze

Jak wiadomo bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego też planując wakacje na rowerze musicie pamiętać, żeby sprawdzić hamulce czy inne części rowerowe, które są podatne na uszkodzenia. Jednak tutaj polecamy Wam skorzystanie z serwisu. Musicie jeszcze zadbać o właściwe oświetlenie, które jest niezbędne jeżeli będziecie jeździć także nocą czy po zmierzchu. Sprawdźcie czy Wasz dzwonek działa, wszak on także pełni rolę ostrzegawczą. Możecie jeszcze wybrać dodatkowe oświetlenie, choćby wersję na czoło dzięki temu będziecie jeszcze bardziej widoczni dla nadjeżdżających z naprzeciwka samochodów. Oczywiście może się zdarzyć wypadek, choćby taki, że przewrócicie się na rowerze. I co wtedy? Otóż wtedy trzeba wykorzystać przygotowaną wcześniej apteczkę z plastrami i wodą utlenioną. O kasku i ochraniaczach, które są absolutnym must have nie musimy chyba nikomu przypominać.

Rada nr 4: nawodnienie ma znaczenie

Niby to coś oczywistego, a jednak wielu rowerzystów o tym zapomina, mowa o nawodnieniu w trakcie jazdy. A więc napełniony bidon to podstawa, ale trzeba jeszcze zabrać ze sobą kilka butelek wody mineralnej, bądź napoju izotonicznego dla bezpieczeństwa, szczególnie, jeżeli wybieracie się w dalsze rejony np. Azji, bo tam nie uświadczycie „sklepu na sklepie”. Swoją drogą zabierzcie też małe przekąski, a więc choćby batony na wypadek, gdy zrobi się Wam słabo.

Rada nr 5: dobra nawigacja musi być

Na samym końcu, choć nie jest to w żadnym wypadku najmniej ważny aspekt podróży, pamiętajcie o dobrej nawigacji. Możecie też ściągnąć aplikację na smartphona. Swoją drogą miejcie zawsze naładowany powerbank, tak na wszelki wypadek. Przypominamy też, że wybierając się w dalsze rejony np. w stronę Uralu trzeba pamiętać, że choć mieszkają tam ludzie bardzo życzliwi, to trzeba przestrzegać ich obyczajów i zasad, które są na pewno inne niż w Europie, dotyczy to choćby stroju rowerzystek, który nie może być kusy.

Wakacje na rowerze to przyjemność, frajda, odpoczynek i wysiłek zarazem. Jednak, aby były udane trzeba się też właściwie przygotować, dlatego też koniecznie skorzystajcie z naszych 5 rad.

 


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >