Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Neapol na weekend - co warto zobaczyć?

artykuł zewnętrzny

Jak zaplanować podróż?

Krótki weekendowy wypad do stolicy pizzy warto zaplanować wcześniej, dzięki temu można kupić bilety lotnicze w bardzo atrakcyjnej cenie. Dobrym rozwiązaniem jest też skorzystanie z gotowej oferty np. przygotowanej przez biuro podróży Exim Tours. To zdecydowanie najlepsza opcja, gdy nie mamy czasu zajmować się wyszukiwaniem najkorzystniejszych połączeń, specjalista zrobi to za nas. Trwający dwa dni wyjazd warto zaplanować w najdrobniejszych szczegółach, dzięki temu nie będzie się tracić czasu.
 

pizza z Neapolu

Zwiedzanie Neapolu - stare miasto i Wezuwiusz

Historyczna część Neapolu to podróż w inną rzeczywistość, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzielnica kryje w wąskich uliczkach piękne katedry i kościoły, m.in. Gesu Nuovo, San Domenico Maggiore oraz San Lorenzo Maggiore. Koniecznie trzeba udać się na ulicę San Gregiorio Armeno, która po obu stronach wypełniona jest wspaniałymi rzemieślniczymi straganami, na których można kupić ręcznie wykonane pamiątki i miniaturowe figurki stanowiące elementy szopek bożonarodzeniowych. Ze starego miasta można pieszo przespacerować się do części portowej. Na wycieczkę na Wezuwiusz trzeba przeznaczyć pół dnia, dlatego warto ją zaplanować rano, tak samo w przypadku Pompei.

Neapolitańskie metro - fascynująca galeria sztuki nowoczesnej

Metro w Neapolu to obowiązkowa atrakcja dla miłośników sztuki nowoczesnej. Stacje linii 1 i 6 zostały pomalowane przez 100 artystów zaproszonych w ramach projektu Stacje Sztuki. Każda z nich utrzymana jest w innej stylistyce, zawiera kompozycje kilku autorów i robi niesamowite wrażenie. Szczególnie piękne są stacje: Materdei, Toledo, Garibaldi, Università, Dante, Museo, Vanvitelli oraz Rione Alto. Jednorazowy bilet kosztuje 1 euro, ale najlepiej kupić bilet za 1,5 euro ważny przez 90 minut.
 

Cmentarz Fontanelle

Stacje metra można zobaczyć też w czasie podróży na stację Materdei, która znajduje się w obszarze Rione Sanita, jego główną atrakcją jest wykuty w skale cmentarz Fontanelle. W środku ogromnych jaskiń znajdują się równo ułożone i wyczyszczone czaszki oraz kości ludzkie, obok których leżą pamiątki: sztuczne kwiaty, różańce, zdjęcia, monety i papierosy. Miejsce to ma niezwykłą atmosferę i na jego zwiedzanie warto przeznaczyć około 2 godzin. Wstęp jest bezpłatny.
 

Neapolitańska pizza

W czasie wycieczki do Neapolu nie można nie zjeść tutejszego specjału, który został uznany za najlepszy na świecie. Z pewnością warto pójść do jednej z najstarszych pizzerii: L’Antica Pizzeria da Michele, której tradycje sięgają 1870 r. Pizzeria znajduje się w centrum Neapolu pod adresem: Via Cesare Sersale 1/3. Niestety na wolny stolik trzeba czekać na zewnątrz po wcześniejszym pobraniu numerka około 45 minut. Co ciekawe ceny nie są tam wygórowane - margherita w rozmiarze normal kosztuje 4 euro.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >