Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Jak wybrać namiot? 3 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę

artykuł zewnętrzny


Namiot powinien zapewnić ci komfortowy nocleg i schronienie przed słońcem i deszczem. Nie możesz dać się zaskoczyć niespodziewanej ulewie. Jak wybrać odpowiedni namiot? Na jakie parametry należy zwracać szczególną uwagę?
 

Namiot musi być odpowiednio duży

Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze namiotu jest jego wielkość. Weź pod uwagę ilość nocujących w nim osób, rozmiar bagażu oraz czy towarzyszą ci zwierzęta. Duży namiot turystyczny to świetny wybór na rodzinne wakacje. Może być naprawdę spory, a przy tym podzielony na sypialnie, co pomoże w zapewnieniu komfortowego snu. Minusem takiego rozwiązania jest fakt, że namiot zajmuje dużo miejsca. Dlatego powinieneś dokonać takiego zakupu tylko jeśli podróżujesz samochodem i nie musisz nieść namiotu na plecach.

Przy wycieczkach jedno- czy dwuosobowych, polecany jest mały namiot turystyczny. Jest to też dobry wybór przy wędrówkach górskich oraz wtedy, gdy nie zależy ci na dużej przestrzeni do spania.
 

Kształt namiotu to nie tylko kwestia estetyki

Namioty turystyczne są dostępne w różnych modelach. Pamiętaj, że wybór tego odpowiedniego to nie tylko kwestia estetyki, ale też funkcjonalności. Najpopularniejszy model to namiot igloo. Jest łatwy w rozstawieniu w każdym miejscu i nie potrzebuje odciągów. Dzięki swojej budowie zachowuje stabilność nawet podczas silnego wiatru – wtedy jednak należy go przymocować do podłoża. Plusem jest to, że można go też przenosić bez demontowania.

Dobrym wyborem przy większej liczbie osób będzie namiot tunelowy. W przeciwieństwie do poprzedniego modelu ten wymaga staranności przy rozkładaniu. Inaczej może nie być w pełni odporny na deszcz i wiatr. Rozstawianie go wymaga nabrania wprawy, przy pierwszych wyprawach ta czynność z pewnością zajmie trochę więcej czasu. Z kolei konstrukcja namiotu geodezyjnego czy półgeodezyjnego oparta jest na bazie modelu igloo, jednak posiada większą ilość pałąków. Dzięki temu jest on wyjątkowo wytrzymały. Właśnie dlatego wybierany jest najczęściej na wyprawy, gdzie spodziewać się możesz mało sprzyjających warunków atmosferycznych.

jak wybrać namiot

 

Namiot powinien dobrze chronić przed deszczem

Nowoczesne namioty turystyczne posiadają odpowiednie parametry, określające ich wodoodporność. Powinieneś zwrócić na to szczególną uwagę, nawet jeśli nie wybierasz się do miejsca, w którym spodziewasz się deszczu. W końcu ulewa może zaskoczyć każdego. Pamiętaj też, żeby mieć duże wymagania związane z wodoszczelnością podłogi. Dlaczego? Ponieważ woda znajdująca się pod namiotem wpływa do środka.

Tkanina, która z powodzeniem ochroni cię przed ulewą, to taka o parametrach przynajmniej 1500 mm słupa wody. Pamiętaj, że jeśli turystyczne namioty wodoszczelne przepuszczają wodę, może to być spowodowane ich nieprawidłowym rozstawieniem.

Jak widzisz, wybór odpowiedniego namiotu, to nie tylko kwestia estetyki. Ważne jest, żebyś właściwie wybrał jego rozmiar, model oraz materiał, z którego jest stworzony. Dzięki temu niespodziewane załamanie pogody nie pokrzyżuje twoich planów.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >