Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Gdzie na wakacje w maju

artykuł zewnętrzny

Z roku na rok coraz więcej osób planuje swoje wakacje poza sezonem, aby uniknąć zarówno tłumów, jak i upałów. Świetnym pomysłem jest wyjazd w maju, tym bardziej że w niektórych rejonach panują wtedy naprawdę przyjemne temperatury i jest słonecznie. Dodatkowym atutem okazują się również zdecydowanie niższe ceny.

 

Wakacje w maju? Czemu nie! Po co czekać do lata i jechać wtedy, kiedy na plażach i w ciekawych miejscach turystycznych nie będzie można wetknąć przysłowiowej szpilki. Oto 5 propozycji na wyjazd.

 

1. Cypr

Ta wyspa miłości przyciąga turystów praktycznie o każdej porze roku, natomiast maj wydaje się idealną porą na połączenie zwiedzania wyspy z plażowaniem. Temperatury i tak są w zasadzie letnie, ponieważ średnia w tym miesiącu wynosi 28 stopni Celsjusza. Trochę chłodniej jest jeszcze w nocy, ale w ciągu dnia spokojnie można oddać się błogiemu lenistwu na plaży, tym bardziej że słońca na pewno nie zabraknie. Majówka na Cyprze to nie tylko fantastyczne plaże, ale także urocze góry Troodos na piesze wędrówki, wiele niezwykle malowniczych wiosek i tętniące życiem kurorty. Warto wybrać z dziećmi, dla których przewidziano wiele atrakcji, jak parki wodne i parki rozrywki. Zadowoleni będą również miłośnicy zwiedzania, w końcu na Cyprze znajduje się wiele imponujących kompleksów archeologicznych, w tym ruiny Kurion, średniowieczna twierdza obronna, czyli zamek Kantara bądź niesamowite opactwo Bellapais.

 

2. Madera

Ta portugalska wyspa zlokalizowana na Oceanie Atlantyckim nazywana jest wyspą wiecznej wiosny, a to z powodu wyjątkowo łagodnego klimatu oraz zapierających dech w piersiach widoków. Madera to również bogata historia, smaczna kuchnia oraz niezwykle klimatyczne miasteczka i wioski. Wakacje w maju na Maderze są świetnym  pomysłem, ponieważ temperatury będą bardzo przyjazne, a przede wszystkim unika się tak charakterystycznych dla przełomu zimy i wiosny ulewnych opadów deszczu. Madera jest rajem dla osób zafascynowanych przyrodą. Fantastyczny krajobraz tworzą formacje wulkaniczne poprzecinane urokliwymi strumykami, potokami i rzekami. Nie można też pominąć wawrzynów i lasów pierwotnych niedaleko Rabacal, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego. Obowiązkowo trzeba również zawitać do malowniczo usytuowanego miasteczka Fonchal z niesamowitymi ogrodami i parkami.

 

3. Wyspy Kanaryjskie

Majówka na Wyspach Kanaryjskich to nie tylko plaże z krystalicznie czystymi wodami, rozkwitająca przyroda i gwarancja dobrej pogody, ale także wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych i folklorystycznych. Na początku maja jest Święto Krzyża, kiedy mieszkańcy wysp przystrajają krzyże kwiatami i różnymi ozdobami, a następnie je wystawiają do podziwiania. Z kolei 30 maja jest wielkie świętowanie z okazji Dnia Wysp Kanaryjskich, a wtedy na Teneryfie, Fuerteventurze czy Gran Canarii można zanurzyć się w kulturę i zwyczaje tych uroczych wysp, a jednocześnie skosztować typowych dań oraz posłuchać charakterystycznej muzyki przy tańcach mieszkańców ubranych w tradycyjny kostium maga.
 

4. Kreta

Ta największa wyspa grecka jest razem z Cyprem najbardziej słonecznym miejscem na Morzu Śródziemnym. Jeżeli komuś zależy na słońcu, to spokojnie może ruszyć na Kretę i nigdy się nie zawiedzie. Średnie temperatury maja to 25 stopni Celsjusza, więc nie ma problemu z opalaniem, a ponadto cała wyspa pokrywa się wyjątkowo pięknymi kwiatami i wygląda po prostu bajkowo. Kreta to również słynne pałace minojskie, zabytki architektury tureckiej i weneckiej, a także niesamowite groty, jaskinie i wąwozy. Praktycznie dla każdego ktoś miłego.

 

5.  Turcja

W sezonie nie tylko panuje tu nieznośny upał, ale nawet trudno odkryć urok Riwiery Tureckiej wśród milionów turystów okupujących plaże, baseny hotelowe i restauracje. Ciężko też zwiedzać niezwykłą Kapadocję. Majówka w Turcji to mniej turystów, niższe ceny i bardzo przyjemne temperatury, które umożliwiają zarówno opalanie, jak i zwiedzanie. Trzeba jedynie wziąć ze sobą trochę cieplejszych ubrań na chłodne noce.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >