Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Gdzie jechać na narty do Włoch?

artykuł zewnętrzny

Przewodnik po najpiękniejszych kurortach

Włochy są jednym z najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów wakacyjnych, ale warto się tam wybrać również na ferie, ponieważ znajdziemy tak wiele interesujących kurortów narciarskich. Pogoda dopisuje i daje niemal zawsze gwarancję dobrych warunków do uprawiania narciarstwa. Sezon narciarski w Italii trwa od grudnia do końca marca. Stoki we Włoszech są szerokie, a oferta w ramach jednego karnetu będzie obejmować najprawdopodobniej zarówno trasy dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. Gdzie jeździć na narty do Włoch?

Narty Włochy

Trydent z Valle di Sole

Ogromną popularnością wśród ośrodków narciarskich we Włoszech cieszy się słynny region Valle di Sole, czyli po prosto Dolina Słońca w Trentino (Trydencie). Już sama nazwa wskazuje, że z reguły świeci tu słońce, dlatego można szusować po stokach na nartach czy desce snowboardowej przy bardzo przyjemnej aurze. Valle di Sole zapewnia około 380 km tras narciarskich, a przy tym 140 różnego rodzaju wyciągów. Mniej więcej 1/3 wszystkich znajdujących się tu tras została stworzona z myślą o początkujących narciarzach, w tym o dzieciach. Większość tras jest odpowiednia dla zaawansowanych narciarzy. Są to szlaki czarne przeznaczone dla doświadczonych fanów tego sportu. Więcej o znajdujących się tu ośrodkach narciarskich można przeczytać na stronie https://rankomat.pl/turystyka/gdzie-jechac-na-narty-do-wloch-przewodnik-po-najpiekniejszych-kurortach. W regionie Valle di Sole poszczególne kurorty są ze sobą doskonale skomunikowane dzięki kursującym pomiędzy nimi skibusom. Valle di Sole obejmuje ośrodki:

•    Folgarida-Marilleva,
•    Peio,
•    Tonale.

Może poszczycić się wysokim położeniem tras – w Passo del Tonale i Peio znajdują się one nawet na wysokości 3000 m. n.p.m. To jednak sprawia, że można tu korzystać z „białego szaleństwa” zwykle do późnej wiosny. W całym Trentino znajduje się około 800 km tras narciarskich, 235 wyciągów i 25 snowparków. Prowincja położona jest w północno-wschodniej części Włoch, na południe od Tyrolu Południowego, a jej stolicę stanowi Trento. Najwyższym szczytem Trydentu jest Marmolada – Królowa Dolomitów, wznosząca się na wysokość 3343 m n.p.m.

Stacją narciarską najczęściej odwiedzaną przez turystów w Trentino jest Madonna di Campiglio, słynąca ze słońca i przyjemnych tras, przygotowanych dla narciarzy o różnym poziomie zaawansowania. Trasy są tu położone na wysokości 2500 m n.p.m. W Trydencie znajduje się też dolina Val di Fiemme, obejmująca 150 km tras zjazdowych oraz podobną ilość tras biegowych. To tam też znajdziemy trasę biegową Marcialonga o długości 70 km.
 

Veneto

Wysoko wśród popularnych kurortów narciarskich we Włoszech plasuje się Veneto. W 2013 roku, w prestiżowym rankingu World Ski Awards, znajdująca się tu Cortina otrzymała odznaczenie jako najlepszy ośrodek narciarski w całej Italii. W Cortinie, u stóp góry Tofana, można poszaleć na jednych z najbardziej stromych stoków w całych Alpach.

Łącznie w Veneto znajduje się prawie 30 ośrodków narciarskich położonych w Dolomitach. Prócz Cortiny warto odwiedzić połączone wyciągami ośrodki Arabba i Marmolada. Arabba jest częścią Sellarondy, czyli tzw. narciarskiej karuzeli między 4 przełęczami. To 40 km tras do dyspozycji narciarzy.

Zanim jednak wsiądziemy do auta i zaczniemy szusować po śniegu w blasku włoskiego słońca, powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wybrać odpowiednie ubezpieczenie narciarskie np. na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-narciarskie. Okazuje się, że na tygodniowy wyjazd na narty czy snowboard do Włoch za najtańsze ubezpieczenie narciarskie zapłacimy zaledwie nieco ponad 25 zł.
 

Południowy Tyrol

W regionie Południowego Tyrolu, jednym z najbogatszych regionów Włoch, nie sposób się nudzić. Znajduje się tu około 35 stacji narciarskich, z których najsłynniejsze to Alta Badia i Kronplatz. Są one połączone wyciągami. Kronplatz, czy też Plan de Corones jest największym ośrodkiem w regionie - ma 116 km tras i 32 nowoczesne wyciągi.

Niedaleko stąd znajduje się też Maso Corto, położone na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Część terenów narciarskich umiejscowionych jest na lodowcu, dlatego właściwie przez cały rok można jeździć tam na nartach. Osoby wybierające się do Południowego Tyrolu powinny wiedzieć, że Kronplatz i Alta Badia są częścią Dolomiti Superski, gdzie można jeździć na nartach na jednym skipassie.
 

Friuli Venezia Giulia

Co prawda region Wenecji Julijskiej zwykle nie znajduje się w wykazie najbardziej popularnych regionów narciarskich we Włoszech, ale być może właśnie na przekór temu warto tam pojechać. Kusi on słonecznymi i zwykle pustymi stokami, a ceny są tam bardzo przystępne. Stacje narciarskie we Friuli Venezia Giulia położone są na wysokości od 1000 do 2000 m. n.p.m. Sezon trwa tu od grudnia do końca marca.

We Friuli można wybierać spośród wielu interesujących ośrodków narciarskich:
 

  • Tarvisio - położone przy granicy z Austrią, ze stokiem di Pampero;
  • Sella Nevea - z wymagająca trasą Agonistica i kilkoma mniejszymi;
  • Zoncolan-Ravascletto – słynący z wyczynowego narciarstwa alpejskiego, ale mający trasy dla całych rodzin;
  • Piancavallo – mała miejscowość, ośrodek narciarski z widokiem na Adriatyk.
     

Na narty do Lombardii

Lombardia znana jest przede wszystkim dzięki stolicy, którą jest Mediolan. Jednak pod względem turystyki zimowej nie można się tu nudzić, dzięki dwóm dużym ośrodkom, jakimi są Livigno oraz Bormio. Livigno jest uroczym miasteczkiem, położonym niedaleko granicy ze Szwajcarią na wysokości ponad 1800 m n.p.m. W Livigno znajdują się dwa duże stoki – Mottolino i Corosello oraz kilka mniejszych. W Bormio zaś mieści się legendarny stok Stelvio.

 

Właściciel serwisu nie odpowiada za treści nadesłanych artykułów.


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >