Moja książka Ocalić Kadam
o wyznaczaniu szlaków w Ugandzie i terapii psychodelicznej już w przedsprzedaży!


Filtr do wody. Dlaczego warto go mieć?

artykuł zewnętrzny

Przez długie lata uzdatnienie wody do picia w terenie było możliwe jedynie dzięki jej zagotowaniu lub dodaniu odpowiednich środków chemicznych. Na szczęście tradycyjne rozwiązania doczekały się nowoczesnych alternatyw. Dzięki nim wodę można obecnie przygotować do spożycia za pomocą poręcznych filtrów. Zostań z nami, by dowiedzieć się o nich więcej.


Dlaczego warto posiadać filtr?

W terenach o utrudnionym dostępie do wody pitnej człowiek stawia czoła dwóm grupom zanieczyszczeń. Pierwszą stanowią zanieczyszczenia mechaniczne. Zalicza się do nich osady, pyły, szczątki roślin, kawałki ziemi i wszystko inne, co jesteśmy w stanie dostrzec gołym okiem. Druga grupa to zanieczyszczenia biologiczne i chemiczne. Tych nie widać, lecz to one skrywają największe zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Wiele z nich potrafi doprowadzić człowieka do ciężkich dolegliwości, a nawet śmierci. Do chorobotwórczych patogenów, obecnych w wodach naturalnych, które mogą wywołać groźne zakażenia, zalicza się: pierwotniaki, bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby. Wybierając się w rejony o utrudnionym dostępie do wody pitnej, należy zawczasu przygotować się do uzdatniania płynów. Skutecznym i komfortowym rozwiązaniem są filtry butelkowe, które na co dzień pomagają tysiącom żołnierzy, członkom służb specjalnych, a także fanom bushcraftu, rajdów off-roadowych i wypraw terenowych. Rozwiązania takie sprawdzają się też w rejonach klęsk żywiołowych. Dzięki systemowi filtrów, umieszczonych w butelce, wlewana do niej woda zostaje uwolniona od zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów i smaków. To jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na pozyskanie bezpiecznej wody pitnej w terenie. 


Jak wybrać filtr butelkowy?

Rynek oferuje wiele możliwości. Przed podjęciem decyzji zakupowej warto jednak określić swoje preferencje i porównać je z właściwościami istniejących produktów. Wiele o danym modelu mówią jego parametry, takie jak wymiary, waga, materiał wykonania, pojemność, rodzaj wykorzystywanych filtrów, metoda filtracji i ewentualne dodatkowe rozwiązania. Przede wszystkim zapraszamy jednak do zapoznania się z jakościowym asortymentem dostępnym w naszym serwisie internetowym. Każdy filtr do wody od Sprzęt Specjalny to produkt renomowanej marki Lifesaver. Plasuje się ona w ścisłej czołówce swojej branży i zapewnia niezawodność i trwałość.


Filtry do uzdatniania wody o dużych pojemnościach

Kiedy wybieramy się na wyprawę offroadową w niedostępne tereny większą grupą osób, lub planujemy podróż kamperem i nie mamy pewności, kiedy dotrzemy do cywilizacji z wodą nadającą się do spożycia, warto pomyśleć o filtrach o większych gabarytach, które można umieścić w bagażniku. Mogą one zapewnić nawet kilkanaście tysięcy litrów wody pitnej. Na rynku można znaleźć filtry w formie baniaków, kanistrów, a nawet cysterny przeznaczone dla większych społeczności, w razie katastrofy ekologicznej lub klęski żywiołowej. 


Dostępne alternatywy

Czy rozwiązania alternatywne są warte uwagi? Osoby przebywające w lokalizacjach o utrudnionym dostępie do wody pitnej, mają do wyboru kilka innych metod jej uzdatniania. Żadna z nich nie równa się jednak szybkości i skuteczności rozwiązań omawianych w tym artykule. Nawet obstając przy tradycyjnym gotowaniu wody, nie jesteśmy w stanie pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń biologicznych. Poza tym doprowadzenie wody do wrzenia w warunkach polowych może być trudne, a czasem nawet niemożliwe. Uzdatnianie płynów za pomocą środków chemicznych bywa równie niewygodne, a często także niewykonalne. Wybierając metodę oczyszczania wody w trudnych warunkach, warto mieć na uwadze przede wszystkim własne zdrowie i życie. Mamy nadzieję, znajdziesz rozwiązanie, które będzie służyć niezawodnie bez względu na okoliczności!
 


Poznaj więcej inspiracji na ten miesiąc – spójrz na prawy margines >